Największa farma fotowoltaiczna Tauronu

Na Górnym Śląsku, w Mysłowicach, w miejscu o industrialnym charakterze budowana jest farma fotowoltaiczna o mocy zainstalowanej wynoszącej 100 MW. Co ciekawe, powstaje ona na terenie zrekultywowanego składowiska odpadów paleniskowych. Po ukończeniu, farma fotowoltaiczna w Mysłowicach będzie największą w Polsce. 

Budowa farmy w Mysłowicach to istotny krok w realizacji celów naszej strategii. Sześciokrotne zwiększenie mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii oraz ograniczenie emisyjności o prawie 80 proc. będzie możliwe właśnie dzięki takim inwestycjom.

Grupa Tauron

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce  

W Mysłowicach powstanie farma fotowoltaiczna, która będzie składała się z dwóch etapów budowy. Farmę fotowoltaiczną w Mysłowicach zaprojektowano tak, aby osiągnęła moc 100 MW, co czyni ją największą elektrownią słoneczną w Polsce. Ciekawostką jest to, że elektrownia powstaje na terenie, który wcześniej był składowiskiem odpadów paleniskowych i został zrekultywowany.  

Za projekt odpowiada Grupa Tauron.  

Farma w Mysłowicach to kolejna realizacja programu budowy elektrowni fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy Tauron. Dzięki takiemu podejściu, tereny poprzemysłowe są ponownie zagospodarowywane. W tym przypadku dodatkowym środowiskowym atutem jest wykorzystanie postindustrialnego terenu na potrzeby budowy źródła zielonej energii.

Sebastian Gola, prezes spółki Tauron Wytwarzanie

Jak przebiega budowa farmy PV w Mysłowicach?  

Zapoznaliśmy się z harmonogramem prac budowlanych, więc opiszemy go w skrócie. Generalnie wszystko wskazuje na to, że budowa farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach zmierza ku końcowi. Zatem produkcja energii elektrycznej z farmy rozpocznie się przypuszczalnie już w połowie 2023 roku – tak jak wskazywały początkowe plany.  

Etap planowania i działania wstępne, przed budową

W lipcu 2019 roku ogłoszono przetarg na opracowanie projektu budowlano-wykonawczego oraz uzyskano pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej. We wrześniu 2021 roku uzyskano pozwolenie na budowę farmy. Następnie w 2022 roku rozpoczęła się budowa pierwszego etapu farmy fotowoltaicznej.   

Dwa etapy inwestycji, budowa

Część właściwa realizacji projektu składa się z dwóch etapów budowy. Pierwszy etap inwestycji, który zostanie oddany do użytku w drugiej połowie 2023 roku, będzie miał moc około 37 MW. W ramach pierwszego etapu, zostanie zainstalowanych 94 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej 395 W każdy, na powierzchni 47 ha. Całkowity koszt tego etapu to około 120 mln zł, a na jego realizację Tauron otrzymał nieoprocentowaną pożyczkę w wysokości 82,5 mln złotych z możliwością umorzenia do 24 mln zł kosztów kwalifikowanych.   

Prace budowlane na terenie farmy rozpoczęły się w pierwszym kwartale 2022 roku, a w skład inwestycji wejdzie 173 inwertery oraz 14 stacji transformatorowych. Jeśli inwestycja będzie realizowana zgodnie z planem, to wynikiem drugiego etapu inwestycji będzie instalacja o mocy około 60 MW.  

Według oficjalnych informacji, farma fotowoltaiczna ma zostać przyłączona do rozdzielni elektroenergetycznej 110 kV, która należy do TAURON Dystrybucja. Znajduje się ona przy Elektrowni Jaworzno. 

Koszt całkowity inwestycji w Mysłowicach  

Szacowany łączny koszt budowy całej farmy fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej 100 MW to 360-400 mln złotych.  

Oczekiwania wobec inwestycji w Mysłowicach  

Przywracanie terenom poprzemysłowym ich wcześniejszej funkcji, przynosi podwójną korzyść środowiskową. Z jednej strony tereny, które dotychczas funkcjonowały jako nieużytki zyskują kolejne życie, z drugiej – pełnią istotną rolę w procesie produkcji zielonej energii.

Paweł Szczeszek, prezes zarządu TAURON Polska Energia

Planowane oddanie inwestycji do użytku przewidziane jest na lato 2023 roku. Oczekuje się, że farma fotowoltaiczna w ciągu jednego roku wygeneruje około 39 tysięcy MWh energii ze źródeł odnawialnych. Jest to mniej więcej tyle, ile potrzebuje rocznie 16 tysięcy gospodarstw domowych. Ponadto, dzięki tej instalacji emisja dwutlenku węgla zostanie zmniejszona o niemal 30 tysięcy ton.  

Przyspieszamy realizację założeń Zielonego Zwrotu TAURONA, w tej chwili w budowie mamy cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 140 MW i dwie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 150 MW.

Paweł Szczeszek, prezes zarządu TAURON Polska Energia

Źródła:

Mysłowice – budowa największej farmy fotowoltaicznej w kraju, inzynieria.com

Na Śląsku powstanie największa farma fotowoltaiczna w kraju. Ruszyły prace budowlane, 300gospodarka.pl

Rusza budowa największej farmy fotowoltaicznej w Polsce, media.tauron.pl

Farma fotowoltaiczna Mysłowice, inwestycjeenergetyczne.itc.pw.edu.pl

TAURON – farma fotowoltaiczna w Mysłowicach, www.youtube.com (nazwa kanału: TAURON)

Pierwsze panele na farmie fotowoltaicznej w Mysłowicach Dziećkowicach, www.youtube.com (nazwa kanału: dlaCiebietv)

Rośnie największa farma fotowoltaiczna TAURONA, infowire.pl

Farma fotowoltaiczna w Mysłowicach prawie gotowa. Ma już 60 tysięcy paneli. Może zasilać energią średniej wielkości miasto, myslowice.naszemiasto.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE