Nowopowstała linia elektroenergetyczna 400 kV Mikułowa-Pasikurowice to obecnie najdłuższa linia na Dolnym Śląsku. Zastąpiła ona starą linię, aby zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii. Jej długość to 155 kilometrów.
Najdłuższa linia energetyczna wysokiego napięcia na terenie Dolnego Śląska łączy stacje Mikułowa przy zachodniej granicy kraju i Pasikurowice z powiatu wrocławskiego. Ciąg liniowy mierzy 155 km i powstał w wyniku połącznia nowych linii elektroenergetycznych o napięciu 400 kV relacji Mikułowa-Czarna i Czarna-Pasikurowice. Zastąpił on starą linię powstałą na początku lat 60. ubiegłego wieku, która do niedawna dostarczała energię mieszkańcom regionu. Dotychczasowa linia o napięciu 400 kV była pierwszą linią tego typu w Polsce, jednak jej żywotność powoli dobiega końca. Ze względu na rosnące ryzyko awarii, przez ostatnie 5 lat prowadzono intensywne prace nad budową nowego rozwiązania.
Proces budowy nowej linii elektroenergetycznej
Sama realizacja była złożonym i trudnym procesem, dlatego jej wykonanie podzielono na etapy. Pierwsze prace nad projektem rozpoczęły się pod koniec 2015 roku a zakończenie budowy nastąpiło w 2020 roku. Za budowę obu odcinków nowej linii odpowiadają firmy realizujące inwestycje na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Należą do nich: IDS ENERGETYKA, ENPROM HVL, ELTEL Networks Energetyka oraz Elfeko. Inwestycję zrealizowano w ramach planu rozbudowy i modernizacji Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Dzięki współpracy wymienionych firm nowa linia energetyczna wysokiego napięcia jest gwarantem stabilności i nieprzerwanych dostaw energii elektrycznej na terenie Dolnego Śląska. Jednocześnie dla mieszkańców Dolnego Śląska oznacza to zwiększone bezpieczeństwo dostaw energii. To kolejna inwestycja w regionie zakończona sukcesem.
Docelowa infrastruktura przesyłowa Dolnego Śląska
Nowopowstała linia elektroenergetyczna relacji Mikułowa-Pasikurowice jest częścią większego projektu inwestycyjnego, jaki realizuje jedna z największych spółek Skarbu Państwa. Spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne zaplanowała ten wieloletni projekt, aby zrealizować cele, które są kluczowe dla współczesnego systemu przesyłowego Polski. Istotne jest przede wszystkim zwiększenie niezawodności dostaw energii i przygotowanie polskiego systemu energetycznego na zbliżające się wyzwania związane z transformacją energetyczną.
Ukończona niedawno linia elektroenergetyczna jest pierwszym etapem inwestycji. Do realizacji pozostały jeszcze trzy etapy, których zakończenie nastąpi do 2025 roku. Docelowo ma powstać nowoczesny układ zasilania południowo-zachodniej części kraju.
Finansowanie inwestycji w dolnośląskie linie elektroenergetyczne
Wydatki na początkowy etap inwestycji to około pół miliarda złotych. Według szacunków spółki łączny koszt przygotowania infrastruktury przesyłowej Dolnego Śląska wyniesie prawdopodobnie około 950 mln złotych. Warto w tym momencie wspomnieć, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne dostały wsparcie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wysokość dofinansowania to kwota 380 mln złotych. Dofinansowanie obejmuje budowę linii Mikułowa-Pasikurowice i modernizację obsługujących ją stacji napięć.
Źródła:
http://www.liniaczarnapasikurowice.pl/