Morskie farmy wiatrowe jako atrakcje turystyczne

Przełom XX i XXI wieku sprzyja powstawaniu nowych form turystyki. Osoby zainteresowane poznawaniem nowych dziedzin i miejsc poszukują coraz to nowych bodźców. Te mogą zaoferować morskie farmy wiatrowe, a przynajmniej tak uważa Ignitis Renewables, spółka odpowiedzialna za realizację projektu Curonian Nord.

Turystyka industrialna przeżywa dobre czasy

Turystyka industrialna, inaczej nazywana przemysłową, polega na zwiedzaniu zakładów pracy specjalizujących się w obsłudze najróżniejszych branż. Zazwyczaj obiektami zainteresowań odwiedzających stają się kopalnie, huty, cukrownie, młyny czy browary. Wycieczka w takie miejsce pozwala poznać nieznane do tej pory cykle produkcyjne, procesy technologiczne czy ciekawostki na temat tworzenia danych wyrobów. Celem rozwoju turystyki przemysłowej jest przede wszystkim popularyzacja ginących zawodów, ale nie tylko. Coraz chętniej po tę formę zaangażowania turystów sięgają właściciele nowoczesnych obiektów OZE. Przykładami tego typu inicjatyw mogą być wycieczki organizowane do morskich farm wiatrowych w: Anholt, Middelgrunden, Egmond aan Zee, Thorntonbank czy Nordsee Ost. Niebawem do tego grona może dołączyć powstająca pierwsza farma wiatrowa na Morzu Bałtyckim.

Curonian Nord szansą dla litewskiego sektora energetycznego

Ignitis Renewables jest na etapie budowy morskiej farmy wiatrowej, która ma być pierwszą tego typu instalacją w krajach bałtyckich. Obiekt będzie nosić nazwę Curonian Nord, a sama nazwa została zaczerpnięta od plemiona Kurów, zamieszkującego niegdyś wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Szacuje się, że instalacja o mocy 700 megawatów (MW), będzie generować około 3 terawatogodzin (TWh) zielonej energii elektrycznej rocznie. Oznacza to, że będzie w stanie pokryć 25% obecnego zapotrzebowania Litwy. Lokacja elektrowni znajduje się co najmniej 37 km od linii brzegu i około 50 km od portu w Kłajpedzie. Zgodnie z założeniami projektowymi powstanie maksymalnie do 55 turbin o wysokości do 350 metrów. Przeciętna roczna prędkość wiatru na tym obszarze wynosi 9-10 m/s, co ma gwarantować dobre warunki do generacji czystej energii.

Curonian Nord ma stać się przedmiotem turystyki industrialnej

Dyrektor litewskiego Muzeum Energii i Technologii, Pan Mykolas Bistrickas stoi na stanowisku, że morska energetyka wiatrowa może być dobrym modelem do rozwoju turystyki przemysłowej. Uważa, że ekologia i OZE to tematy ważne dla wszystkich, więc mieszkańcy zaczynają interesować się danymi u źródła, czego wymiernym przykładem są przytaczane statystyki. W 2023 roku reprezentowaną przez niego instytucję odwiedziło 145 000 osób, czyli ponad siedmiokrotnie więcej niż pięć lat wcześniej. Podobnie myśli Anne-Marie Roikjær, szefowa projektu Curonian Nord, która dodała „Istnieje wiele przykładów na Litwie i za granicą, gdzie sektor energetyczny i turystyka mają świetne synergie. Morska farma wiatrowa ma również ogromny potencjał, aby stać się atrakcją turystyki przemysłowej. Będzie imponująca pod względem wielkości i strategicznego znaczenia”. Po uruchomieniu instalacji przewiduje się wzrost liczby usług turystycznych w Kłajpedzie i nadmorskich kurortach, co będzie miało przełożenie na kondycję gospodarki regionu.

Źródło: https://ignitisrenewables.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE