Moduły fotowoltaiczne. Technologie, parametry, producenci

Artykuł sponsorowany

Rozwój technologii odnawialnych źródeł energii, a w szczególności fotowoltaiki, przyczynia się do zwiększonego zainteresowania modułami fotowoltaicznymi jako kluczowym elementem w produkcji zielonej energii. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów paneli słonecznych, różniących się technologią wykonania, parametrami technicznymi oraz jakością. A wybór odpowiednich modułów fotowoltaicznych jest podstawą dla optymalizacji efektywności energetycznej całej instalacji fotowoltaicznej. Jakie technologie są obecnie dostępne na rynku? Na jakich producentów postawić?

Podstawowe rodzaje paneli

Wszystkie moduły fotowoltaiczne dzielą się przede wszystkim na trzy podstawowe typy określające sposób budowy ogniw. Są to moduły monokrystaliczne, polikrystaliczne i cienkowarstwowe.

Panele monokrystaliczne charakteryzują się wysoką efektywnością i są zbudowane z pojedynczych, ciągłych kryształów krzemu. Ich rozpoznawalną cechą jest jednolita, ciemna barwa i charakterystyczna struktura. Mimo wyższych kosztów produkcji panele te są popularnym wyborem ze względu na lepszą wydajność w porównaniu do innych typów paneli, zwłaszcza w warunkach ograniczonej przestrzeni.

Moduły polikrystaliczne powstają przez schłodzenie bloku stopionego krzemu, co skutkuje polikrystaliczną strukturą. Są tańsze w produkcji niż moduły monokrystaliczne, lecz charakteryzują się nieco niższą efektywnością. Ich rozpoznawalnym atrybutem jest niebieski kolor oraz wzór przypominający łamaną taflę lodu.

Panele cienkowarstwowe są produkowane przez naniesienie jednej lub kilku warstw materiału fotowoltaicznego na szkło lub inne podłoże. Technologia ta w obecnym stanie jest droższa, ale bardziej elastyczna pod względem zastosowań, niestety na razie charakteryzuje się zazwyczaj niższą efektywnością niż panele krzemowe.

Wpływ parametrów modułów na użytkowanie instalacji fotowoltaicznych

Parametry modułów fotowoltaicznych mają bezpośredni wpływ na praktyczne użytkowanie oraz efektywność instalacji fotowoltaicznej, decydując o ilości produkowanej energii, trwałości systemu oraz ogólnej opłacalności inwestycji. Do tych najważniejszych, o jakich powinien wiedzieć inwestor, należą:

  • Efektywność – określa, jaka część energii słonecznej jest przekształcana w energię elektryczną. Wyższa efektywność oznacza większą produkcję energii na jednostkę powierzchni.
  • Moc znamionowa – wskazuje na maksymalną moc, jaką panel może wyprodukować w optymalnych warunkach. Jest to kluczowy parametr przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznej.
  • Trwałość i gwarancja – producenci oferują różne warunki gwarancji, co jest odzwierciedleniem oczekiwanej trwałości paneli. Długotrwała gwarancja może świadczyć o wysokiej jakości modułu.

Kolejną ważną rzeczą jest wybór producenta paneli fotowoltaicznych. Przy czym tutaj obok wysokiej jakości produktów, trzeba również zwracać uwagę na łatwość dostępu do nich, która z kolei wiąże się rozbudowaną siecią dystrybucji i serwisu dostępnych w Polsce i Europie.

Moduły fotowoltaiczne – czołowi producenci

Do czołowych producentów modułów fotowoltaicznych, którzy uważani są za solidnych i zaufanych partnerów z rozbudowaną siecią dystrybucyjną na terenie Europy, zaliczyć należy przede wszystkim takie firmy jak JASolar, JinkoSolar, Q Cells, Risen Energy, Trina Solar, Canadian Solar czy LG Electronics. Są to firmy, które oferują wysokiej jakości produkty o zróżnicowanej konstrukcji i parametrach, zapewniając równocześnie korzystne warunki serwisowe i kompleksowe wsparcie posprzedażowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE