Ministerstwo potwierdziło zmiany dla pomp ciepła w “Czystym Powietrzu”

Od 16 czerwca w programie “Czyste Powietrze” dotowane będą tylko pompy ciepła znajdujące się na Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). Pierwotna wersja zmian w regulaminie programu dodatkowo zakładała, że będą to wyłącznie pompy ciepła przebadane w akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych na terenie na terenie UE lub EFTA.

Nieoczekiwanie, 10 maja NFOŚiGW ogłosił, że przejściowo, do końca 2024 r., europejskie certyfikaty HP Keymark, EHPA Q i Eurovent będą wystarczające do tymczasowej kwalifikacji pomp ciepła na listę ZUM. Zmiany te finalnie zostały potwierdzone na konferencji „Czyste Powietrze – lepsze standardy w trosce o beneficjentów”, zorganizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska 15 maja.

Od 14 czerwca wprowadzamy obowiązek dofinansowania  tylko tych pomp ciepła, które znalazły się na liście ZUM. Instytut Ochrony Środowiska będzie weryfikował jakość pomp ciepła. – Producenci będą mieli dwie ścieżki. Pierwsza, dłuższa dotyczy kompleksowych badań w jednym z 22 europejskich laboratoriach (jedno z nich jest w Polsce). Druga, krótsza ścieżka, dotyczy tylko producentów, którzy mają jeden z trzech europejskich znaków jakości. Ale te firmy, nim zostaną wpisane na listę, i tak jednak muszą przejść weryfikację IOŚ. Wydłużamy do końca tego roku tylko okres przedstawienia pogłębionych wyników badań, które są certyfikowane w Europie – wyjaśniał wiceminister resortu Krzysztof Bolesta.

UOKiK rusza z kontrolami pomp ciepła

Ministerstwo zapowiedziało także nawiązanie współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który zająć ma się kontrolami w zakresie zgodności pomp ciepła z deklaracjami ich producentów. Ma to pomóc wyeliminować ze sprzedaży niskiej jakości urządzenia, które nie spełniają wymogów przepisów i nie osiagają deklarowanych parametrów.

Nie oznacza to jednak, że UOKiK do tej pory nie interesował się pompami ciepła. Obecnie urząd prowadzi 18 postępowań dotyczących nieprawidłowości głównie przy sprzedaży tych urządzeń. Wkrótce opublikować ma wyniki tych kontroli.

źródło: gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE