Meta – amerykański konglomerat technologiczny będący właścicielem m.in. Facebooka, ogłosił zawarcie umowy ze startupem o nazwie Sage Geosystems obejmującej zakup energii geotermalnej, która ma zasilić rosnącą liczbę centrów danych. Pierwsza część elektrowni geotermalnej o mocy 150 megawatów powinna zostać uruchomiona do 2027 roku.
Firma Sage wykonała już odwiert testowy w południowym Teksasie, aby zademonstrować swoje rozwiązanie. Startup zamierza teraz zbudować swoją pierwszą elektrownię na dużą skalę w jeszcze nieokreślonej dokładnie lokalizacji na wschód od Gór Skalistych. Przedsięwzięcie na zlecenie Meta będzie jak dotąd największym projektem Sage – firma dopiero dwa lata temu zatwierdziła w terenie opracowaną technologię.
Sage wykorzystać ma techniki szczelinowania podobne do tych, które dotychczas sprawdzały się przy wydobywaniu ropy i gazu ze skał łupkowych. Zamiast jednak wiercić w poszukiwaniu paliw kopalnych, Sage planuje tworzyć szczeliny tysiące stóp pod powierzchnią ziemi i pompować do nich wodę. Ciepło i ciśnienie pod ziemią powinny podgrzać wodę do punktu, w którym można ją wykorzystać do generowania energii elektrycznej w turbinie, a wszystko to bez emisji gazów cieplarnianych. „To w zasadzie ta sama technologia szczelinowania” – powiedziała Cindy Taff, specjalistka przemysłu naftowego, która zanim została dyrektorem generalnym Sage przez 36 lat pracowała dla Shell. „Różnica polega na tym, że szukamy czystego ciepła zamiast węglowodorów, takich jak ropa naftowa i gaz ziemny” – dodała.
Giganci technologiczni muszą zrekompensować swój udział w zmianach klimatu
Ogłoszenie firmy Meta, które miało miejsce podczas wydarzenia Departamentu Energii USA poświęconego rozwojowi geotermii, pojawia się w momencie, gdy administracja prezydenta Joe Bidena apeluje do dużych firm technologicznych o inwestowanie w nowe, czyste źródła energii w celu pokrycia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Wzrost ten jest spowodowany m.in. rozwojem technologii takich jak generatywna sztuczna inteligencja, która wymaga dużych ilości energii elektrycznej do zasilania centrów danych, co może opóźnić osiągnięcie celu w postaci dekarbonizacji sektora energetycznego do 2035 r.
Podobne kroki poczyniło już Google, nawiązując współpracę z Fervo Energy – startupem, który wybudował 5 MW geotermalną elektrownię pilotażową w stanie Nevada.
Źródło: nytimes.com