Magazynowanie energii: USA wyprzedzą Chiny

Według szacunków dokonanych przez Wood Mackenzie, USA wkrótce stanie się liderem na globalnym rynku magazynowania energii. Nowe analizy firmy przekonują, że do 2025 roku region obu Ameryk wyprzedzi Azję i Pacyfik w dziedzinie magazynowania energii.

Szybki rozwój magazynowania energii w USA

W 2020 roku Stany Zjednoczone potroiły liczbę instalacji służących do magazynowania energii. To stanowi 38% nowej pojemności. Jest to imponujący wynik, zwłaszcza biorąc pod uwagę ogólne spowolnienie gospodarcze na świecie wywołane przez COVID-19. Inne kraje, takie jak Chiny, Niemcy czy Wielka Brytania, uzyskały w tym czasie dwucyfrowy wzrost. Natomiast w Australii wskaźnik wzrostu zdecydowanie spadł w ujęciu rok do roku.

Jednak stały wzrost w wielu kluczowych krajach podczas pandemii COVID-19 i silne ożywienie w 2021 roku daje już pewne spojrzenie na przyszłość rynku magazynowania energii. Zdaniem analityków Wood Mackenzie można się spodziewać przyspieszenia rozwoju na rynku globalnym magazynowania energii. To prowadzi do zmian, które niewątpliwie będą miały znaczenie także w perspektywie długoterminowej.

Spowolnienie w regionie Azji i Pacyfiku

Mimo, że w 2020 roku region ten był liderem na globalnym rynku magazynowania energii, z wdrożeniami sięgającymi 13 GWh, to niezbyt trwałe i pewne były tego podstawy. Ten wzrost opierał się przede wszystkim na programach pilotażowych. W dużej mierze wynikał więc z dotacji rządowych. Polegał też na wymaganiach dotyczących połączeń międzysystemowych w ciągu ostatniej dekady.

W raporcie stwierdzono, że spowolnienie w regionie Azji i Pacyfiku jest częściowo spowodowane wyzwaniami związanymi z zachętami rynkowymi i uzasadnieniami biznesowymi. Niemalże pewne jest, że branża potrzebuje silnego wsparcia o charakterze politycznym, aby móc się nadal dynamicznie rozwijać.

Rynek magazynowania energii w Europie

Chociaż rozwój rynku europejskiego przebiega wolniej niż w Stanach Zjednoczonych i Chinach, to według raportu, Europa nadal jest jednym z kluczowych rynków magazynów energii.

Chociaż liczba magazynów w Europie wydaje się stosunkowo niewielka, to jednak w ostatnich dwóch latach Europa zainwestowała najwięcej w ten segment. W Europie wyjątkowo szybko rozwija się też segment mieszkaniowy. Ponadto przewiduje się, że rozwój dodatkowo przyspieszy w nadchodzących latach. Wynika to z faktu, że kraje europejskie zobowiązały się do przestrzegania dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii i konsekwentnie realizują plany dekarbonizacji.

Globalne spojrzenie na magazynowanie energii

Prognozy Wood Mackenzie dotyczące globalnego rynku magazynowania energii przewidują, że znacznie wzrośnie ilość uruchomionych obiektów magazynowania energii. Do końca dekady ma być ich ponad 370 GWh. Większa część tego wzrostu będzie pochodzić ze Stanów Zjednoczonych. Drugie miejsce zajmą Chiny z wielkością 150 GWh a trzecie miejsce Japonia z wielkością 25 GWh.

Dan Finn-Foley, który pełni funkcję dyrektora Wood Mackenzie ds. Magazynowania energii, powiedział:

„Rok 2020 był rekordowy pod względem globalnego magazynowania energii. Rynek przekroczył 15 GW / 27 GWh w 2020 roku, zwiększając GWh o 51%. Oczekuje się, że do 2030 roku wzrośnie 27-krotnie, dodając 70 GWh pojemności magazynowej rocznie, aby w 2030 roku przekroczyć 729 GWh.”

„Około 5 mld USD nowych inwestycji przeznaczono w zeszłym roku na magazynowania energii na całym świecie, zwiększając łączną sumę do 22 mld USD. Do 2025 roku całkowita pula inwestycyjna osiągnie 86 mld USD, przy 24% skumulowanym rocznym wskaźniku wzrostu (CAGR), pomimo spowolnienia gospodarczego spowodowanego przez COVID-19. ”

Źródła:

https://www.rechargenews.com/energy-transition/record-year-for-global-energy-storage-points-to-american-market-eclipsing-chinas-by-2025/2-1-997984
https://www.woodmac.com/press-releases/americas-to-lead-global-energy-storage-market-by-2025/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE