Lokalnie wytwarzany biogaz odpowiedzią na kryzys?

Przykład brytyjskiego miasta w całości zasilanego lokalnymi źródłami energii (lokalnie wytwarzany biogaz) jest odpowiedzią na kryzys energetyczny.

Recepta na wzrost cen energii

Lokalna produkcja biogazu odbywa się w obliczu kryzysu energetycznego spowodowanego niespokojnymi międzynarodowymi relacjami i wojną na Ukrainie. Ponadto widać znaczący skok cen ropy oraz to, że również ceny gazu w Europie idą w górę. To wszystko doprowadziło do gwałtownego wzrostu rachunków. Aby temu zaradzić, rząd Wielkiej Brytanii zobowiązał się do zwiększenia krajowej produkcji energii – zarówno w zakresie źródeł odnawialnych, jak i paliw kopalnych. Ma to pomóc w uzyskaniu większej niezależności energetycznej kraju.

Lokalnie wytwarzany biogaz zasila miasto

Okazuje się, że położone w zakątku północnego Devon miasteczko South Molton już teraz czerpie większość energii z lokalnych zasobów. Firma Ixora Energy poinformowała, że jej zakład zajmuje się biogazem, czyli formą energii odnawialnej, która powstaje w wyniku przetwarzania materiałów organicznych bez dostępu tlenu. W trakcie procesu zużywa się takie materiały jak odpady rolnicze, zboża i obornik zwierzęcy. W wyniku odpowiedniego przetworzenia tych materiałów powstaje biogaz. Następnie ten lokalnie wytwarzany biogaz ulega przekształceniu w energię elektryczną wprowadzaną do lokalnej sieci energetycznej. Dzięki temu potrzebna energia trafia do domów.

Wygląda na to, że rozwiązanie przynosi oczekiwane efekty. Firma Ixora Energy poinformowała, że jej zakład w Devon pompuje do lokalnej sieci energetycznej wystarczającą ilość gazu, aby zasilić 2 389 domów w South Molton i okolicy.

W South Molton jest 2171 domów, więc możemy śmiało powiedzieć, że zaopatrujemy w ekologiczny gaz całe miasto i okoliczne wioski.

Zalety lokalnie wytwarzanego biogazu

Posiadanie lokalnie produkowanej energii odnawialnej jest naprawdę ważne i kluczowe, jeśli chodzi o pomoc w rozwiązaniu obecnego kryzysu energetycznego w Wielkiej Brytanii. Przyczynia się ona również do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w przyszłości. A także pomaga osiągnąć rządowy cel zerowej emisji netto do 2050 roku.

Biogaz jest uważany za alternatywne źródło energii, które może pomóc w redukcji emisji. Ponadto ma dodatkową zaletę – jest odnawialny.

Słabsza strona rozwiązania

Naukowcy wyrazili obawy związane z emisją biogazu, który składa się z gazu cieplarnianego – metanu. Co prawda ma on krótszy czas życia niż dwutlenek węgla, ale jednocześnie wywiera silniejszy wpływ na ocieplenie planety. W ubiegłym roku naukowcy z Imperial College London ustalili, że 3,8% emisji metanu w Wielkiej Brytanii pochodziło z 10 biogazowni.

Źródła:

How UK town entirely powered by local organic matter could have answers to energy crisis, Independent

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE