Litwa szuka lokalizacji dla morskich farm wiatrowych

Litwa zwraca się w stronę morskiej energii wiatrowej i szuka odpowiedniego miejsca dla nowych farm wiatrowych. Firma Ardynas przygotuje plan i ocenę strategiczną oddziaływania środowiskowego potencjalnych lokalizacji. To wszystko w ramach kontraktu z Ministerstwem Energii Litwy.

Ardynas to litewska firma zajmująca się doradztwem technicznym. Firma ta, pozyskała w drodze otwartego międzynarodowego przetargu, kontrakt z Ministerstwem Energii Litwy. Ma on umożliwić osiągnięcie strategicznych celów kraju.  Jednym z nich jest zwiększenie lokalnej produkcji energii i zmniejszenie zależności od importu, promowanie energii odnawialnej oraz wysoka efektywność tych działań. W wygranym kontrakcie spisano szczegółowe wymagania. Firma Ardynas przygotuje specjalny plan i strategiczną ocenę środowiskową terenu przeznaczonego pod budowę morskiej farmy wiatrowej.

Zobowiązania zawarte w kontrakcie

Kontrakt z Ministerstwem ma trwać 18-miesięcy. W tym czasie firma Ardynas wskaże konkretne obszary, na których możliwy jest rozwój farm wiatrowych. Oprócz tego firma zobowiązała się przygotować plan i strategię podłączenia przyszłych zakładów do podstacji transformatorowej na Morzu Bałtyckim. Opracuje też wymagania związane z zarządzaniem lokalizacją, konserwacją urządzeń i z innymi koniecznymi sprawami. Strategiczna ocena środowiskowa zidentyfikuje, opisze, a także oceni potencjalne konsekwencje rozwoju morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Przeanalizuje także możliwe do zastosowania rozwiązania. Po zatwierdzeniu pełnej koncepcji projektu budowa farm będzie się odbywała etapami. Przewiduje się bardzo korzystne perspektywy dla morskich farm wiatrowych jako źródła energii. Zwłaszcza, że Litwa ma doskonałe możliwości ich rozwoju.

Oczekiwane korzyści

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej ma zapewnić realizację celów w zakresie energii odnawialnej określonych w Krajowej Strategii Niezależności Energetycznej i w Krajowym Planie Działań na rzecz Energii i Klimatu. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie efektywności i ilości wytwarzanej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Daiva Garbaliauskaite, pełniąca funkcję Wiceminister Energii Litwy, powiedziała: „Morska farma wiatrowa na Morzu Bałtyckim to jeden z najważniejszych projektów przewidzianych w Narodowej Strategii Niepodległości Energetycznej, który zwiększy produkcję lokalnej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i zmniejszy zależność od importu energii elektrycznej.”

W efekcie podejmowanych działań powstanie farma wiatrowa o mocy 700 MW na Morzu Bałtyckim. Pokryje ona do 25% rocznego zapotrzebowania Litwy na energię elektryczną. Tym samym zmniejszy się zapotrzebowanie kraju na import energii elektrycznej.

Dalsze etapy

Ministerstwem Energii Litwy poinformowało niedawno, że oprócz wygranego kontraktu trwa w tym momencie jeszcze jeden przetarg. Jego celem jest wybór najwłaściwszej firmy, która dokona oceny oddziaływania farm wiatrowych na Bałtyku na środowisko. Dzięki temu znane staną się wszelkie możliwe konsekwencje działania morskich farm wiatrowych. To z kolei pozwoli zastosować w razie potrzeby określone działania minimalizujące niepożądane skutki. Plan rozwoju projektu zakłada wybudowanie farmy wiatrowej o mocy 700 MW do 2030 roku.

Aktualnie litewski parlament rozważa projekty ustaw regulujących dwa modele:

  • model wsparcia dla morskiej energii odnawialnej,
  • model podłączenia morskich elektrowni do lądowych sieci elektroenergetycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE