Liderki polskiej transformacji energetycznej

Przejście na gospodarkę niskoemisyjną wymaga przemyślanych kroków, innowacyjnych rozwiązań i modeli biznesowych. W Polsce kobiety o tym wiedzą, dlatego wykazują się odwagą w dążeniu ku transformacji energetycznej i wdrażaniu innowacji w sektorze energetycznym.

Dwa lata temu Maryjka Szurowska pisała, że to kobiety zerwały w Polsce z demagogią węgla wspominając o Monice Morawieckiej, ówczesnej prezes PGE Baltica, Joannie Maćkowiak-Panderze, założycielce Forum Energii, czy Aleksandrze Gawlikowskiej-Fyk, Forum Energii. W e-magazyny.pl zgadzamy się z tym spostrzeżeniem i rozwijamy listę kobiet, które odgrywają znaczącą rolę w zielonej transformacji.

Ostatnio głośno mówi się o sukcesach Olgi Malinkiewicz, założycielki i dyrektor ds. technologii w Saule Technologies. Doktor Malinkiewicz zarządza zespołem 40 naukowców z 17 krajów, pracujących nad komercjalizacją unikalnej w skali światowej technologii drukowanych ogniw słonecznych na bazie perowskitu.

W sektorze publicznym warto wyróżnić Katarzynę Szwed-Lipińską, dyrektorkę Departamentu Źródeł Odnawialnych URE. Pani Szwed-Lipińska specjalizuje się w prawie energetycznym, w szczególności w regulacjach dotyczących odnawialnych źródeł energii oraz aktywnie uczestniczy w pracach legislacyjnych związanych z regulacją rynków paliw i energii.

Poniżej przedstawiamy sylwetki kobiet działających z sukcesem w branży energetycznej i mamy nadzieję, że krótkie opisy ich działalności oraz ich wypowiedzi na temat roli kobiet w branżach technicznych będą dla wszystkich inspiracją do rozwijania kariery w tym sektorze.

Katarzyna Sobótka

Katarzyna Sobótka
Katarzyna Sobótka

Jaką wiadomość chciałaby Pani przekazać młodym kobietom rozważającym podjęcie studiów technicznych?

Studia techniczne mają ogromny potencjał rozwojowy w karierze kobiety, pozwalają projektować, tworzyć czy realizować projekty w różnych zakątkach świata. Dają możliwość zobaczenia efektu swojej pracy w rzeczywistości, a przez to mają wpływ na nasze życie i środowisko ? a to daje dużo frajdy i satysfakcji. Studia techniczne na pewno nie należą do łatwych,  ale włożony wysiłek, procentuje w przyszłości.  Studia warto uzupełniać od najwcześniejszych lat stażami i praktykami oraz dodatkowo uczestnictwem w wymianach zagranicznych. Taka kombinacja poszerza horyzonty i pozwala spojrzeć na świat z innej perspektywy ? wiem to sama ze swojego doświadczenia. I powiem: WARTO!

Czy sądzi Pani, że większa obecność kobiet w nauce i branżach technicznych może przynieść korzyści dla rozwoju danej dziedziny czy branży?

Do rozwoju każdej dziedziny niezbędna jest różnorodność. My kobiety zwracamy uwagę na inne aspekty niż mężczyźni, co tylko kreuje wartość dodaną dla projektu czy zadania. Okazuje się, że najbardziej efektywne są multidyscyplinarne zespoły z udziałem kobiet. Często jesteśmy bardziej empatyczne i kierujemy się dobrem użytkownika końcowego. Dlatego niezbędna jest promocja studiów technicznych, aby coraz więcej kobiet miało wpływ na tworzenie nowych rozwiązań technologicznych.

Katarzyna Sobótka ? ekspertka w obszarze elektromobilności i innowacji w energetyce.

Menadżer z bogatym doświadczeniem zawodowym, odpowiedzialna za realizację projektów w zakresie innowacyjności i elektromobilności, w tym m.in. za budowę infrastruktury do szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na stacjach paliw w największym koncernie paliwowo-energetycznym w regionie CEE czy rozwój rynku elektromobilności w globalnym koncernie z branży elektroenergetycznej.  
Odpowiadała za realizację projektów badawczo-rozwojowych, wdrażanie innowacyjnych technologii w zakresie energetyki oraz rozwój rynku dla nowych technologii i tworzenia wytycznych. Ekspertka Komisji Europejskiej w zakresie ewaluacji projektów innowacyjnych w ramach programów ramowych.    
Absolwentka Politechniki Warszawskiej, RES|The School for Renewable Energy Science na Islandii oraz Programu TOP 500 Innovators w Haas School of Business na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, a także laureatka nagród międzynarodowych, w tym International Partnership for Hydrogen Economy, Niemieckiej Federalnej Fundacji Środowisko ? DBU oraz Swedish Inistitute. Dwukrotnie uznana przez Forbes Woman w rankingu TOP25 Kobiet wartych obserwowania na LinkedIn. Laureatka konkursu ?Energia Kobiet? organizowanego przez Microsoft & DISE. Pasjonatka nowych technologii, w tym w szczególności samochodów elektrycznych. 

Izabela Kędroń

Izabela Kędroń
Izabela Kędroń

Jaką wiadomość chciałaby Pani przekazać młodym kobietom rozważającym podjęcie studiów technicznych?

Na pewno, by nie rezygnowały ze swoich marzeń, jeśli dotyczą one edukacji i studiów technicznych. Świat szybko się zmienia, a branża energetyczna ma przed sobą wielkie wyzwania, którym sprostać mogą tylko jednostki wybitne, wykształcone, zaangażowane. Więc od edukacji warto zacząć, by mieć dobrą bazę, uzupełnioną następnie doświadczeniem zawodowym i rozwijanymi kompetencjami.

Czy sądzi Pani, że większa obecność kobiet w nauce i branżach technicznych może przynieść korzyści dla rozwoju danej dziedziny i branży?

Obecność kobiet w nauce i branżach technicznych jest zauważalna i niekwestionowalna. Media od dłuższego już czasu piszą o przełomowej technologii ogniwa perowskitowego, odkrycia polskiej fizyczki Olgi Malinkiewicz, która w 2012 roku dostrzegła potencjał, by stworzyć tanie, lekkie i elastyczne ogniwa. 

W temacie miejsca kobiet w branży energetycznej Międzynarodowa Agencja Energii odnawialnej przygotowała specjalny raport ?IRENA? (listopad 2019), który swoją uwagę skupia na roli kobiet w rozwoju  zielonych technologii, i dodatkowo, ich obecności na stanowiskach  kierowniczych. Według danych raportu w sektorze OZE aż 45% kobiet decyduje się na wykonywanie administracyjnych prac, a jedynie 28% na stanowiska inżynieryjne, ale  znamy takie przykłady, gdzie kobiety osiągnęły awans zawodowy w sektorze, np. Katarzyna Szwed-Lipińska, która jest dyrektorem Departamentu Źródeł Odnawialnych URE i jedną z najbardziej wpływowych osób w tej branży, Ewa Magiera, prezes Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki czy Barbara Adamska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowa Energii.

Oczywiście kobiety w sektorze energetycznym, podobnie jak w innych sektorach, wciąż napotykają wiele barier, by rozwijać się zawodowo i awansować, a główne bariery dotyczą postrzegania tradycyjnych ról płci oraz kultury miejsca pracy. Jednak sektor energetyczny przechodzi proces transformacji, a to wymaga innowacyjnego podejścia, nieograniczonego powyższymi barierami, do stawiania na osoby kompetentne, utalentowane, pracowite i charyzmatyczne. Zdecydowanie takie cechy mają kobiety w naszej branży.

Izabela Kędroń ? prezes zarządu i właściciel biura projektowego Sun Hunter.

Studiowała Inżynierię Środowiska, Odnawialne Źródła Energii na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Od 8 lat prowadzi swoją działalność w branży fotowoltaicznej, dbając o ochronę środowiska. Swoje doświadczenie zdobywała projektując dla największych deweloperów elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych, prowadzących inwestycje w Polsce, krajach Unii Europejskiej i na świecie, w tym między innymi w Kazachstanie, Iranie, Gruzji oraz na Filipinach. Obecnie prowadzi swoje biuro projektowe instalacji OZE, realizując się przy tym jako specjalista z zakresu energetyki odnawialnej w dziedzinie farm fotowoltaicznych, projektant, ekspert od zarządzania projektami inwestycyjnymi i kierownik biura. Razem z zespołem projektantów, elektroenergetyków, project managerów, inspektorów nadzoru oraz ekspertów prawa energetycznego, budowlanego i środowiskowego zaprojektowała instalacje o mocy ponad 900 MW w przeciągu 8 lat. Projektowanie i wytwarzanie alternatywnych oraz ekologicznych źródeł energii jest dla niej nie tylko pracą, ale też misją. Głęboko wierzy, że przyszłością rozwoju gospodarczego i społecznego jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Swoim entuzjazmem i uśmiechem zaraża innych, a rzetelną pracą i profesjonalizmem zdobyła sobie poważanie nawet wśród najbardziej wymagających klientów. Zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, stawia na słońce i wiatr. Uwielbia promienne lata i kitesurfing.

Ewa Magiera

Ewa Magiera
Ewa Magiera

Jaką wiadomość chciałaby Pani przekazać młodym kobietom rozważającym podjęcie studiów technicznych? Czy sądzi Pani, że większa obecność kobiet w nauce i branżach technicznych może przynieść korzyści dla rozwoju danej dziedziny czy branży?

Energetyka to branża, w której kobiety mogą spełniać się zawodowo. Widać to szczególnie w energetyce odnawialnej ? to środowisko nowoczesne, elastyczne i zdecydowanie bardziej przyjazne od tej konwencjonalnej. To wciąż branża przede wszystkim dla osób z wykształceniem technicznym, ale wymagająca też miękkich kompetencji. Firmy się rozwijają, a zakres ich działalności nieustannie rośnie. Kobiet w branży jest coraz więcej, choć często nie w pierwszym szeregu. Energetyka potrzebuje kobiet. Badania potwierdzają korelacje między liczbą kobiet zatrudnionych na kierowniczych stanowiskach a innowacyjnością, a nawet wyższymi zyskami. Wnosimy do branży zróżnicowanie, nowe perspektywy, energię. Musimy dbać o to, żeby nasz głos był dobrze słyszany.

Ewa Magiera ? od blisko dekady związana z sektorem energii odnawialnej.

Specjalizuje się w działaniach Public Relations, budowaniu strategii oraz relacjach z administracją publiczną. W 2019 roku założyła Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki. Wcześniej związana z branżą wiatrową, gdzie odpowiadała za strategię i komunikację. Jako niezależny ekspert doradzała podmiotom z sektora morskiej energetyki wiatrowej. Poza sektorem energetycznym realizowała się także w samorządzie ? przez 10 lat była radną dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy. Jest licencjonowanym pośrednikiem nieruchomości.

Monika Morawiecka

Monika Morawiecka
Monika Morawiecka

Jaką wiadomość chciałaby Pani przekazać młodym kobietom rozważającym podjęcie studiów technicznych? Czy sądzi Pani, że większa obecność kobiet w nauce i branżach technicznych może przynieść korzyści dla rozwoju danej dziedziny czy branży?

Nowe technologie z powodzeniem pomagają nam rozwiązywać problemy współczesnego świata. Studia techniczne to dobry wybór, żeby dołożyć swoją cegiełkę!

Monika Morawiecka ? obecnie pracuje jako Senior Advisor w Regulatory Assistance Project, niezależnej pozarządowej organizacji zaangażowanej w przyspieszenie transformacji energetycznej w stronę zrównoważonej, bezpiecznej i efektywnej przyszłości.

W latach 2006-2021 związana była z Grupą PGE. Od 2010 roku, pełniąc funkcję dyrektora Departamentu Strategii, odpowiadała za strategię całej Grupy Kapitałowej, była odpowiedzialna za analizy otoczenia zewnętrznego i wewnętrznego PGE oraz proponowanie długoterminowych planów rozwoju Grupy zarówno w zakresie energetyki konwencjonalnej, jak i OZE. W lutym 2019 roku została Prezesem Zarządu PGE Baltica, spółki z Grupy Kapitałowej PGE koordynującej budowę pierwszych morskich farm wiatrowych na Bałtyku. 

W latach 2013-2018 była także członkiem Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, wiodącej organizacji sektora energetycznego w Polsce. 

Jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Bankowość, a także posiadaczką międzynarodowego dyplomu Master of International Management, przyznawanego przez CEMS Global Alliance.

Barbara Adamska

Barbara Adamska, Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii
Barbara Adamska

Jaką wiadomość chciałaby Pani przekazać młodym kobietom rozważającym podjęcie studiów technicznych? Czy sądzi Pani, że większa obecność kobiet w nauce i branżach technicznych może przynieść korzyści dla rozwoju danej dziedziny czy branży?

Jest nas, kobiet, w energetyce coraz więcej. To świadczy nie tylko o tym, że branża się feminizuje, ale też o tym, że rośnie i potrzebuje coraz więcej dobrze wykształconych, kompetentnych pracowników. Cieszy mnie zmiana w podejściu do kobiet w branżach technologicznych. To, jaki kierunek studiów wybierzemy, nie może być determinowane przez stereotypy ? psychologia i pedagogika dla kobiet, matematyka i fizyka dla mężczyzn. Świetnie, że młode kobiety przełamują konwencje. Im więcej będzie nas w tradycyjnie męskich sektorach, tym sprawniej będą przebiegały niezbędne procesy transformujące naszą gospodarkę. Polityka różnorodności, której jeden z zasadniczych elementów stanowi rola i aktywność kobiet w biznesie, polityce, społeczeństwie, to dziś nie tyle trend, co konieczność. Jak wynika z najnowszego sondażu internetowego Hays, aż 79 proc. osób szukających pracy w Polsce uważa politykę różnorodności firmy za mniej lub bardziej ważną przy ocenie atrakcyjności oferty pracy. Fakt, czy rekrutująca organizacja posiada dokument tego typu, co on zawiera i jak jest wdrażany w życie, za bardzo ważny uznało 39 proc. kandydatów. Zaledwie co piąty (21 proc.) uważa ten aspekt za nieważny. Warto więc już na etapie edukacji ową różnorodność wspierać i zachęcać młode kobiety do nauki na kierunkach, które może nie do końca w sposób oczywisty zdają się być ?kobiece?. Wracając bezpośrednio do branży energetycznej, będzie ona na tyle ?kobieca?, na ile my same zdecydujemy się w niej być aktywne. Już dziś wiele niezwykłych pań zajmuje kierownicze stanowiska w sektorze, wiele wspiera budowanie nowoczesnych regulacji w interesującym nas zakresie. Im będzie nas więcej, tym lepiej, nie obawiajmy się zatem podejmować wyzwań i wzajemnie wspierać. Dobra kobieca energia jest niezbędna we współczesnej branży energetycznej.        

Barbara Adamska ? ekspertka w zakresie energetyki rozproszonej i magazynów energii, autorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu fotowoltaiki, magazynowania energii oraz energetyki rozproszonej. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii, członek Rady Programowej Sieci Energetyki Rozproszonej, ekspert stały Parlamentarnego Zespołu Energii i Klimatu, w latach 2015-2019 ekspert stały Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii. Członek Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Odnawialnych Źródeł Energii i Korzyści dla Polskiej Gospodarki, powołanego zarządzeniem Ministra Klimatu ? w ramach Zespołu odpowiedzialna za obszar propozycji zmian legislacyjnych i pozalegislacyjnych dotyczących branży magazynowania energii. Dyrektorka sekcji magazynowania energii w Polskim Towarzystwie Fotowoltaiki, inicjatorka i od 2016 roku Przewodnicząca Kongresu Magazynowania Energii w Polsce. Przewodnicząca Rady Programowej czterech edycji Kongresu Magazynowania Energii w Polsce. Inicjatorka i Przewodnicząca Polskiej Delegacji na Energy Storage Europe. Laureatka statuetki Osobowość branży Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej RE-energy.

Założycielka i CEO firmy ADM Poland od 2013 roku świadczącej usługi doradcze na polskim rynku OZE.

Doradca w zakresie modelowania biznesowego dla spółek działających w obszarze energetyki w zakresie rozwoju i wdrożenia usług z grupy bilansowania i zarządzania energią oraz budowy niezależnych systemów elektroenergetycznych i cieplnych. Autorka strategii działania oraz rozwoju dla 4 certyfikowanych klastrów energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło rozpoczęcie pierwszej fazy programu wsparcia dla społeczności energetycznych. Całkowity budżet programu wynosi 435 milionów złotych, a mogą w nim uczestniczyć klastry energetyczne, spółdzielnie energetyczne oraz jednostki samorządu terytorialnego. Maksymalne kwoty wsparcia w pierwszej fazie wynoszą: 1,55 miliona złotych dla klastrów energetycznych, 1,4 miliona złotych dla...
Realizowana przez Busnex Poland dostawa dwóch elektrobusów Yutong E7 jest nie tylko polskim, ale również europejskim debiutem tego modelu. 7-metrowe pojazdy, które woziły pasażerów podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze, niebawem wyjadą na ulice Pułtuska. Mieszkańcy miasta mieli okazję poznać nowe elektryczne autobusy podczas obchodów XXVI Dni...
ORLEN konsekwentnie rozwija nowe technologie w sektorze transportowym. Firma nabyła nowoczesną lokomotywę wodorową od PESA Bydgoszcz, która jest pierwszym tego typu pojazdem z napędem wodorowym w Polsce. Aktualnie przeprowadzane są testy lokomotywy. Pierwszy przejazd lokomotywy wodorowej miał miejsce na trasie Gdynia – Hel. Ta inwestycja wpisuje się w strategię Grupy...
Niemiecki startup Voltfang znalazł innowacyjny sposób na wykorzystanie starych baterii EV. Zamiast recyklingu, firma przekształca je w systemy magazynowania energii. W taki sposób cykl życia akumulatorów wydłuża się, niosąc korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Startup został założony w 2021 roku przez kolegów z uczelni – Davida Oudsandjiego, Romana Albertiego i Afshina...
Qair, niezależny producent energii odnawialnej, uruchamia wielkoskalową elektrownię fotowoltaiczną w Kaliszu Pomorskim o mocy 60 MW. Inwestycja jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Powstała na terenie województwa zachodniopomorskiego, które jest krajowym liderem w produkcji zielonej energii. Elektrownia mogłaby zasilić w prąd około 20 tysięcy gospodarstw domowych,...
Rząd Ukrainy zaakceptował budowę farmy wiatrowej o mocy 1 GW w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Inwestycja powstanie we współpracy z niemieckim koncernem energetycznym Notus Energy. Strony podpisały porozumienie o współpracy w sprawie budowy farmy, która ma pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną około 800 000 gospodarstw domowych. Rozwój zahamowany wojną Ołeksandr Krasnołucki, wiceminister ekologii...
Długie i słoneczne dni wakacyjne są atrakcyjne nie tylko w kontekście wyczekiwanych urlopów, ale jest to również idealny czas dla pracy instalacji fotowoltaicznych. Tegoroczne wakacje przyniosły rekordową produkcję energii elektrycznej właśnie z tego źródła. Rosnący udział elektrowni słonecznych w produkcji energii Biorąc pod uwagę sumaryczną produkcję ze wszystkich źródeł energii w...
Według raportu przedstawionego przez Porsche Consulting akumulatory półprzewodnikowe mogą stać się bardzo atrakcyjną alternatywą dla baterii litowo-jonowych w kontekście rozwoju elektromobilności. Do pełnego wdrożenia takich rozwiązań jednak daleka droga. Porsche Consulting spodziewa się, że globalny rynek akumulatorów przekroczy 5 500 gigawatogodzin do 2030 roku. Dwie trzecie tej wartości to udział elektrycznych...
Wzrastająca świadomość ekologiczna oraz konieczność przeciwdziałania zmianom klimatycznym stawiają przed sektorem budownictwa nowe wyzwania i cele. W odpowiedzi na te wyzwania Unia Europejska wprowadza coraz bardziej restrykcyjne przepisy i cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. W tym kontekście koncepcja budynków zeroemisyjnych staje się nie...
Enea Nowa Energia - będąca częścią Grupy Enea - nabyła od szwedzkiej spółki OX2 Holding Poland 100% udziałów w spółce Farma Wiatrowa Bejsce, która jest właścicielem projektu wiatrowego o mocy 19,8 MW. Położona w województwie świętokrzyskim farma jest w trakcie budowy i rozpocznie pracę w 2025 r. Inwestycja wpisuje...
Dziś premiera niezależnego eksperckiego raportu „Elastyczność energetyczna w Polsce” będącego kompleksowym podsumowaniem aktualnych badań i wiedzy na temat elastyczności energetycznej. Raport dostępny jest do pobrania na stronie: Elastyczność Energetyczna w Polsce – Raport Specjalistyczny (elastycznoscenergii.pl) O raporcie Raport "Elastyczność energetyczna w Polsce" stanowi wskazówkę dla decydentów i inwestorów, którzy chcą zaangażować się...
Gospodarstwa domowe, które korzystają z usług PGE, zapłacą o około 120 zł mniej za energię elektryczną w 2023 r. Jest to efekt znowelizowanego rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby płacić mniej? W rozporządzeniu...
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, przynosi nowe możliwości i korzyści dla przedsiębiorstw oraz odbiorców energii elektrycznej w Polsce. Nowe sposoby rozliczania Zgodnie z nowelizacją sprzedawcy energii są zobowiązani do nagradzania...
Amerykańscy geologowie odkryli bogate złoża litu w kraterze wulkanu znajdującym się wzdłuż granicy Nevady i Oregonu. Według szacunków wielkość zasobów to nawet 40 milionów ton pierwiastka. Do tej pory za największe złoża litu uważano te odkryte na dnie wyschniętego słonego jeziora Salar de Uyuni (Boliwia) o powierzchni ponad 10 tys....
W dzisiejszej publikacji skupimy się na przedstawieniu instytucji związanej z wykorzystywaniem energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w odniesieniu do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, na wzór wykorzystywania paneli fotowoltaicznych przez np. mieszkańców domów jednorodzinnych. Prosument zbiorowy – bo o nim jest mowa, jest zagadnieniem, które w dalszym ciągu wymaga...

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE