Kryzys energetyczny w Chinach

Wielki kryzys energetyczny w Chinach daje się we znaki. Chiny doświadczają przerw w dostawie prądu i zamykania niektórych fabryk. Kraj wprowadza racjonowanie energii, ponieważ zapasy węgla szybko się zmniejszają przed zimą.

Oznaki kryzysu energetycznego w Chinach

Chińskie media podają, że kryzys energetyczny sparaliżował produkcję przemysłową w kluczowych regionach. Od połowy września już 20 chińskich prowincji wprowadziło środki racjonowania energii elektrycznej. Powodem tego są szybko zmniejszające się zapasy węgla, co jest dość niepokojące w związku z nadchodzącą zimą. Ponadto kraj doświadcza przerw w dostawie prądu, a fabryki są tymczasowo zamknięte lub pracują mniej godzin niż dotychczas.

Ze względu na kryzysową sytuację pracownicy sklepów zaczęli oświetlać je świecami.  Co więcej, niedawno pojawiły się doniesienia o awarii sieci komórkowych. Media poinformowały o trzydniowym przestoju, który objął trzy północno-wschodnie prowincje. Nic więc dziwnego, że w związku z trwającym kryzysem energetycznym rośnie zaniepokojenie wśród mieszkańców kraju. Tym bardziej, że powoli zbliżają się zimowe dni.

Chociaż urzędnicy starali się zapewnić obywateli, że nie zabraknie prądu do użytku domowego i ogrzewania, to w mediach społecznościowych pojawia się wiele postów alarmujących. Mieszkańcy informują o braku światła i zakłóceniach w sieciach łączności 3G.

Niski poziom zapasów węgla i wysoka cena

South China Morning Post powołuje się na analizę Sinolink Securities wskazując na zbyt małe zapasy węgla wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej. Według tych danych zapasy węgla posiadane przez sześć największych krajowych grup wytwórczych na dzień 21 września wynosiły tylko 11,31 mln ton. Oznacza to rekordowo niski poziom, ponieważ taka ilość wystarczyłaby, aby wytwarzać energię jedynie przez 15 dni.

Kontrakty terminowe na węgiel energetyczny w Chinach osiągnęły najwyższy w historii poziom. Cena to 1376,8 juanów (212,92 USD) za tonę.

Reakcja chińskiego rządu na kryzys energetyczny

Reakcją władz Chin na zaistniałą sytuację jest wezwanie przedsiębiorstw kolejowych i władz lokalnych do przyspieszenia dostaw węgla do zakładów użyteczności publicznej. Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform w Chinach formalnie wezwała lokalnych planistów gospodarczych, administrację energetyczną i przedsiębiorstwa kolejowe do wzmocnienia transportu węgla.

Każda spółka kolejowa powinna wzmocnić transport węgla do elektrowni z zapasami krótszymi niż siedem dni i uruchomić mechanizm awaryjnego zaopatrzenia w odpowiednim czasie.

Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform w Chinach

Szybka i właściwa reakcja na wezwanie jest niezbędna, aby zaspokoić popyt na energię w sezonie zimowym. Aby zrozumieć powagę sytuacji warto przypomnieć, że gospodarka Chin w 56% opiera się na węglu. Jednocześnie Chiny są największym na świecie konsumentem energii węglowej.

Obecna sytuacja sprawiła, że limity dotknęły duże obszary kraju. Racjonowanie mocy w godzinach szczytu wprowadzono w wielu częściach północno-wschodnich Chin.

Powody kryzysu energetycznego w Chinach

Kryzys energetyczny w Chinach to szereg złożonych i nakładających się na siebie czynników. Wśród najważniejszych wymienić należy silny popyt na energię w przemyśle, zaostrzenie norm związanych z emisją dwutlenku węgla i towarzyszący temu niedobór dostaw węgla. Głównie z tych powodów ceny węgla wzrosły do wysokich poziomów doprowadzając do powszechnego ograniczenia jego zużycia.

Ostatnie chińskie środki mające na celu ograniczenie zużycia energii były powszechnie obwiniane za spowodowanie obecnego kryzysu energetycznego, ale ograniczenia najprawdopodobniej rozpaliły pulę problemów gromadzących się miesiącami wokół rosnących cen paliw i niedoborów węgla.

S&P Global

Chiny, jako największy światowy konsument węgla, importowały łącznie 197,69 mln ton w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2021 roku. Oznacza to spadek o 10% rok do roku. Jednak w sierpniu import węgla wzrósł o ponad jedną trzecią ze względu na ograniczone dostawy krajowe.

Przede wszystkim ożywienie popytu na towary z chińskich fabryk sprawia, że produkcja węgla nie nadąża za zapotrzebowaniem na energię. Warto też zwrócić uwagę na nowe przepisy mające sprzyjać osiągnięciu neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060 roku. W wyniku takich decyzji produkcja węgla spowolniła i chińska gospodarka pozostaje w tyle, jeśli chodzi o poprawę efektywności energetycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE