Kosowo zbada potencjał energetyki wiatrowej

W subregionie Bałkanów Zachodnich Kosowo pozostaje krajem w największym stopniu zależnym od węgla – obecnie ponad 90% energii elektrycznej pochodzi z tego surowca. Pozostała część – choć niewielka – produkowana jest ze źródeł odnawialnych – głównie wiatru i słońca.

Ministerstwo gospodarki Kosowa poinformowało o planach związanych z rozwojem energetyki wiatrowej w kraju. Prace rozpocząć należy niemalże od zera – dotychczas ani rząd ani lokalne władze nie dysponowały danymi dotyczącymi potencjału tej technologii na terenie państwa, a sama minister gospodarki – Artane Rizvanolli mówi, że kraj “jest nieco w tyle” w tym aspekcie.

Wprawdzie inwestorzy prywatni przymierzający się do budowy elektrowni prowadzili własne badania, jednak rząd ma duże obiekcje co do poprawności i rzetelności tych pomiarów. Tym samym podjęto decyzję o zainstalowaniu anemometrów w wielu lokalizacjach, celem dokładnego zbadania prędkości oraz kierunku wiatru i ustalenia miejsc o najlepszych predyspozycjach dla inwestycji. Szacuje się, że całkowity potencjał wiatrowy w lokalizacjach Çiçavica, Zatriq, Budakovo i Kozhica wynieść może około 1 GW.

Energia trafi na aukcje OZE

Artane Rizvanolli tłumaczy, że po dalszych pracach badawczych, ministerstwo przygotuje projekty pod pierwsze aukcje energii lub przekaże inwestycje przedsiębiorstwom państwowym bądź spółkom publiczno-prywatnym. W Kosowie znajdują się obecnie dwie czynne elektrownie wiatrowe. Bajgora (znana również jako Selac) posiada moc przyłączeniową wynoszącą 102,6 MW. Druga z nich – elektrownia Kitka – na ten moment generuje moc na poziomie 36 MW, planowana jest jednak jej dalsza rozbudowa.

Minister gospodarki podkreśla, że nadrzędnym celem działań rządowych jest ukazanie zagranicznym inwestorom potencjału energetyki wiatrowej – władze w Prisztinie oczekują bowiem, że Kosowo wkrótce będzie miało szansę stać się dużym graczem na rynku energetyki odnawialnej Bałkanów Zachodnich. W ciągu najbliższych dwóch lat rząd planuje aukcje OZE na łączną moc 950 MW

źródło: balkangreenenergynews.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE