Konwerter energii fal morskich przechodzi testy fabryczne w Szkocji

Urządzenie ZOEX Power produkcji firmy Sealand Projects z siedzibą w Aberdeen przeszło fabryczne testy odbiorcze. Już niebawem może zrewolucjonizować branżę konstrukcji morskich.

Czym jest konwerter energii fal?

Konwerter energii fal to urządzenie, które wykorzystuje energię zgromadzoną w oceanach, a więc w największym niezagospodarowanym źródle energii. Jak to działa? Energia zmagazynowana w falach porusza gumowy błotnik. Te ruchy wychwytuje z kolei generator elektromechaniczny, konwertujący energię na prąd elektryczny.

Wyjątkowość konstrukcji zaproponowanej przez ZOEX polega na zdolności wzmacniania fal. Sprawia to, że urządzenie jest efektywne nawet przy ruchach o długości poniżej jednego metra. Jest to o tyle ważne, że aż 80% fal na naszych oceanach ma długość jednego metra, co dyskwalifikuje użycie innych mechanizmów dostępnych na rynku.

Wychodząc z założenia, że energia fal oceanicznych musi stanowić część zrównoważonego koszyka energetycznego, marka ZOEX przyjęła nowatorskie podejście rynkowe. Koncentruje się ono na segmencie energii pomocniczej, w szczególności w branży akwakultury, dzięki czemu wyprodukowane zasoby będą ponownie włączane do ekosystemu. Akwakultura to szybko rozwijający się sektor, którego zapotrzebowanie na energię na całym świecie szacuje się na 10 miliardów dolarów do 2027 roku. Celem ZOEX jest stać się wiodącym dostawcą rozwiązań w zakresie zielonej energii dla takich jednostek jak platformy, statki i inne konstrukcje morskie.

Uruchomienie ZOEX Power nastąpi już niebawem

Na początku czerwca zakończyły się pierwsze testy nowego konwertera energii fal. Po pomalowaniu jednostki ZOEX i dodaniu pływaków wypornościowych ma się ono udać się do portu w Aberdeen South Harbor na próby na mokrej nawierzchni. Według Sealand Projects uruchomienie urządzenia ma nastąpić 27 czerwca 2024 roku.

Konwerter ma być niedrogim i niezawodnym dostawcą energii. Przedsięwzięcie jest wpierane przez Scottish Sea Farms i Centrum Innowacji Zrównoważonej Akwakultury. Postuluje się, że może ono odegrać istotną rolę w dążeniu Wielkiej Brytanii do zerowej emisji netto. Zgodnie z opublikowaną w 2021 roku „Strategią Zero Netto” ten stan ma być osiągnięty do 2050 roku.

Źródło: zoexpower.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE