Komisja Europejska zatwierdza pomoc dla Grecji na rozwój OZE

Komisja Europejska ogłosiła 2 kwietnia wsparcie finansowe dla dwóch strategicznych inwestycji, których celem jest zwiększenie generacji energii z OZE w Grecji.

Grecja stawia na odnawialne źródła energii

Organ wykonawczy UE przyznał dokładnie 1 miliard euro na dwa projekty w zakresie produkcji i magazynowania energii odnawialnej w Grecji. Inwestycja Faethon zakłada budowę dwóch jednostek fotowoltaicznych o mocy 252 MW każda. Integralnym elementem przedsięwzięcia jest montaż zintegrowanych zasobników ciepła na stopioną sól oraz podstacji najwyższego napięcia. Pozwoli to na przechowanie energii wytworzonej w godzinach największej produkcji i wykorzystanie jej w okresach szczytowego zużycia, czyli wieczorami i nocami.

Z kolei projekt Seli skupia się na budowie bloku fotowoltaicznego o mocy 309 MW ze zintegrowanym systemem magazynowania energii w postaci akumulatorów litowo-jonowych. W tym wypadku celem zamierzenia jest nie tylko optymalizacja zużycia, ale także wzmocnienie stabilności sieci.

Efekty inwestycji w Grecji

Według danych Komisji Europejskiej ​​oba projekty mogą zwiększyć roczną ilość energii odnawialnej netto w greckim koszyku elektroenergetycznym o około 1,2 TWh. Stanowi to blisko 2,1% całkowitej produkcji energii elektrycznej w Grecji. Co istotne, przeprowadzenie wyżej wymienionych inwestycji, zwiększy produkcję energii z OZE o 8% w stosunku do poziomu z 2020 roku. Pozwoli także podnieść poziom elastyczności energetycznej systemu, o której szerzej pisaliśmy w naszym artykule.

Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji tak argumentuje podjętą decyzję: „Te środki pomogą Unii Europejskiej i Grecji osiągnąć wspólne cele w zakresie dekarbonizacji i neutralności klimatycznej, a także zmniejszyć zależność od importowanych paliw kopalnych”.

Źródło: etn.news

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE