Kenia: uprawa roślin pod panelami słonecznymi

Kenia wykorzystuje panele słoneczne do zwiększenia plonów. Udane próby wykazały, że uprawa roślin pod panelami – znana jako agrowoltaika – zmniejsza utratę wody i pozwala wyhodować większe rośliny.

Przetestowano nowy sposób użycia paneli

Panele słoneczne nie są nowym sposobem na dostarczanie taniej energii w dużej części kontynentu afrykańskiego, gdzie rzadko brakuje światła słonecznego. Ale uprawa roślin pod panelami już jest. – Portal The Guardian podaje, że proces ten przeszedł obiecujące próby w Kenii. Dzięki temu w tym tygodniu zostanie wdrożony w gospodarstwach polowych. Ta próbna inicjatywa pozwala określić potencjał systemów agrowoltaicznych we wschodniej Afryce.

Panele słoneczne można umieścić na wysokości trzech metrów od ziemi, co zapewnia rolnikowi wystarczającą ilość miejsca do pracy pod ziemią. Można je również umieścić wyżej w przypadku większych systemów, co umożliwia dostęp maszynom rolniczym.

Agrowoltaika – rozwiązanie typu 2w1

Uprawa roślin pod panelami słonecznymi znana jest jako agrowoltaika. Technika ta wykorzystuje energię słoneczną podwójnie:

  • tam, gdzie panele tradycyjnie służą do wykorzystania promieni słonecznych do generowania energii,
  • są one również wykorzystywane do zapewnienia cienia dla rosnących upraw, pomagając zatrzymać wilgoć w glebie i stymulując wzrost roślin.

Chcieliśmy sprawdzić, jak zachowają się rośliny uprawiane pod tymi panelami. Jest też inny pragmatyczny powód zastosowania tej technologii: podwojenie wydajności tego samego skrawka ziemi w zakresie wytwarzania energii i uprawy żywności może w znacznym stopniu pomóc ludziom o ograniczonych zasobach ziemi.

Judy Wairimu, agronom z Latia Agripreneurship Institute

Badania uprawy roślin pod panelami

Wstępne roczne badania prowadzone w ramach współpracy Uniwersytetu w Sheffield, World Agroforestry i Latia Agripreneurship Institute z siedzibą w Kajiado przyniosły obiecujące wyniki w półpustynnym hrabstwie Kajiado, oddalonym o 90 minut jazdy samochodem od kenijskiej stolicy Nairobi. W tym tygodniu nastąpi oficjalna inauguracja całego projektu.

Na przykład kapusta uprawiana pod 180 panelami słonecznymi o mocy 345 watów była o jedną trzecią większa i zdrowsza niż kapusta uprawiana na poletkach kontrolnych, na których stosowano taką samą ilość nawozu i wody. Inne uprawy, takie jak bakłażan i sałata, wykazały podobne wyniki. Kukurydza uprawiana pod panelami także była wyższa i zdrowsza.

Musieliśmy zbudować system testowy, aby sprawdzić, czy ta technologia będzie odpowiednia dla tego regionu [wschodniej Afryki].

Randle-Boggis, pracownik naukowy projektu Harvesting the Sun Twice na Uniwersytecie w Sheffield

Korzyści ze stosowania agrowoltaiki

Randle-Boggis podkreśla, że w przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów mini sieci słonecznych, agrowoltaika przynosi dodatkowe korzyści. Jest to przede wszystkim:

  • poprawa bezpieczeństwa żywnościowego i wodnego,
  • wzmocnienie odporności ludzi na kryzys klimatyczny,
  • zapewnianie dostępu do niskoemisyjnej energii elektrycznej.

Zdaniem naukowca panele słoneczne nie tylko ograniczają utratę wody z roślin i gleby. Ich cień łagodzi również część stresu, jakiego doświadczają rośliny z powodu wysokich temperatur w ciągu dnia i uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem UV.

Agrowoltaika może mieć znaczący wpływ na dochody gospodarstw domowych w odległych miejscach, takich jak Kajiado.

Tutejsze kobiety mogą wydać nawet 300 szylingów kenijskich (2 funty) na przejazd bodabodą (taksówką motocyklową) na targ tylko po to, aby kupić warzywa o wartości 100 szylingów kenijskich.

Anne Macharia, szefowa działu szkoleń w Latia Agrepreneurship Institute

Chociaż technologia zwana agrowoltaiką ma pewne ograniczenia, to jednak wydaje się, że korzyści przeważają. Dzięki panelom słonecznym na „obszarach Kenii, które obecnie nie nadają się do ogrodnictwa, może być możliwa uprawa innych roślin w lepszych warunkach środowiskowych pod panelami” – powiedział Randle-Boggis. Ponadto warto dodać, że technologia ta została już z powodzeniem zastosowana w innych krajach, w tym we Francji, USA i Niemczech.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE