KE zatwierdziła polski program wsparcia o wartości 1,2 mld euro

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
polski program wsparcia

Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy państwa o wartości 1,2 miliarda euro, mający na celu wspieranie inwestycji w strategicznych sektorach gospodarki, aby przyspieszyć transformację w kierunku zerowej emisji netto. Program ma ogromne znaczenie dla zrealizowania planów przemysłowych Zielonego Ładu w Polsce.

Program wsparcia

Zgodnie z przepisami tymczasowych ram pomocy państwa, przyjętych przez Komisję Europejską w marcu 2023 roku i zaktualizowanych w maju 2024 roku, Polska zgłosiła inicjatywę mającą na celu finansowanie przedsiębiorstw produkujących technologie niezbędne do ekologicznej transformacji. Program obejmuje wsparcie dla producentów urządzeń takich jak baterie, panele słoneczne, turbiny wiatrowe, pompy ciepła, elektrolizery oraz systemy wychwytywania, wykorzystywania i składowania dwutlenku węgla.

Dotacje będą także dostępne dla firm dostarczających komponenty i surowce niezbędne do produkcji tych technologii. Pomoc będzie miała formę bezpośrednich dotacji finansowych, dostępnych do 31 grudnia 2025 roku.

Komisja Europejska uznała, że polski program spełnia wymogi określone w unijnych zasadach pomocy państwa, szczególnie w ramach tymczasowych ram pomocy państwa.

Wpływ na gospodarkę

Program ma na celu nie tylko walkę ze zmianami klimatu, ale także przyczynienie się do rozwoju gospodarczego poprzez wspieranie innowacyjnych przedsiębiorstw i inwestycji w sektorze ekologicznym. Długoterminowo wpłynie to na stworzenie nowych miejsc pracy oraz wzmocnienie pozycji Polski jako lidera w produkcji technologii przyjaznych środowisku.

Zatwierdzenie programu stanowi także dowód na zaangażowanie Polski w realizację celów klimatycznych UE oraz jej determinację do przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto do 2050 roku.

Źródło: poland.representation.ec.europa.eu

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty