Jedyna na świecie linia produkcyjna do ogniw termofotowoltaicznych

Firma Antora Energy stworzyła pierwszą na świecie linię do produkcji ogniw termofotowoltaicznych (TPV), która jest w stanie produkować 2 MW rocznie. 

Czym jest termofotowoltaika?

Termofotowoltaika to technologia, która pozwala na zamianę ciepła na energię elektryczną. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest wykorzystanie szerszego zakresu długości fal niż w tradycyjnych ogniwach fotowoltaicznych.

Fotowoltaika a termofotowoltaika – jaka jest różnica?

promienie słoneczne padają na panele fotowoltaiczne

Ogniwa termofotowoltaiczne produkują energię elektryczną zarówno z promieniowania słonecznego, jak i z ciepła zgromadzonego na ich powierzchni. Dzięki tak ulepszonej technologii są w stanie wyprodukować zdecydowanie więcej energii niż tradycyjne ogniwa fotowoltaiczne.

Ogniwa te oparte są na półprzewodnikach III-V, które charakteryzują się wyższą wydajnością niż konwencjonalne ogniwa słoneczne i produkują 100 razy więcej energii niż urządzenia o podobnych rozmiarach. (…) Ogniwa te mogą przekształcić dowolne źródło ciepła o wysokiej temperaturze w energię elektryczną, a ich najważniejszym zastosowaniem jest magazynowanie energii.

 Andrew Ponec, współzałożyciel i dyrektor generalny Antora Energy

Czy to oznacza przełom?

Przedstawiciele firmy Antora Energy mówią o możliwej rewolucji w sposobie wytwarzania energii słonecznej. Według nich powstanie pierwszej na świecie linii produkcyjnej do ogniw termofotowoltaicznych to ważny krok w kierunku wprowadzenia tej technologii na rynek.

Co prawda trzeba przyznać, że technologia nie jest całkiem nowa dla naukowców specjalizujących się w tej branży. Jednak mimo że jest ona znana od dawna, to z powodu różnych przeszkód technicznych nie była dotychczas wprowadzana na większą skalę. Dopiero teraz staje się to możliwe.

Nowa linia produkcyjna do ogniw TPV – najważniejsze fakty

Start-up Antora Energy zbudował pierwszą na świecie linię produkcyjną ogniw termofotowoltaicznych o sprawności, która wynosi 41,1%. To obiecujący wynik i jednocześnie potwierdzenie tego, że w końcu udało się pokonać dotychczasowe bariery technologiczne, które stały na drodze do komercjalizacji tej technologii. Ponadto firma Antora Energy informuje, że roczna zdolność produkcyjna linii wynosi 2 MW.

Ten przełom technologiczny może mieć poważne konsekwencje w sektorach poza produkcją, w tym w sieciach elektrycznych, środowisku zabudowanym i transporcie. Nowa klasa wydajnych, lekkich i skalowalnych silników cieplnych może zmienić sposób, w jaki przemysł myśli o energii cieplnej i wytwarzaniu energii elektrycznej.

Andrew Ponec, współzałożyciel i dyrektor generalny Antora Energy

Gdzie znajduje się linia do produkcji ogniw TPV?

Nowa linia produkcyjna do wytwarzania ogniw termofotowoltaicznych znajduje się w siedzibie firmy Antora Energy w Sunnyvale w Kalifornii. Ponadto korzysta ona najprawdopodobniej wyłącznie z amerykańskiego łańcucha dostaw. – Firma informuje o tym na swojej stronie internetowej.

Wsparcie finansowe projektu

W 2021 roku komisja ds. energetyki stanu Kalifornia (California Energy Commission) przyznała dofinansowanie dla firmy Antora Energy. Celem wsparcia była oczywiście budowa linii produkcyjnej dla ogniw termofotowoltaicznych. Oprócz tego start-up wspierany jest regularnie przez innych inwestorów.

Rekord sprawności – czy termofotowoltaika to przyszłość energetyki?

Bez wątpienia dotychczasowe wydajności były zbyt niskie, aby ta technologia była opłacalna komercyjnie.

Dotychczas technologia TPV nie spełniała ani progu wydajności, wymaganego do konkurowania z tradycyjnymi metodami, ani progu możliwości produkcyjnych, wymaganego do produkowania w ramach tej technologii na dużą skalę.

Andrew Ponec, współzałożyciel i dyrektor generalny Antora Energy

Jednak teraz pojawiły się nowe możliwości i jest większa szansa na komercjalizację technologii. Zatem wkrótce wszystko może się zmienić:

Teraz firma Antora Energy osiągnęła oba te krytyczne progi, wykazując sprawność konwersji ciepła na energię elektryczną większą niż 40%, oraz demonstrując zdolność do produkcji TPV na dużą skalę.

Andrew Ponec, współzałożyciel i dyrektor generalny Antora Energy

Dlatego pracownicy z Antora Energy przekonują, że technologia ogniw termofotowoltaicznych potencjalnie może zastąpić tradycyjne paliwa, które obecnie stosuje się w ramach procesów polegających na produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Dzięki połączeniu technologii ogniw termofotowoltaicznych z akumulatorami termicznymi możliwe będzie gromadzenie, czyli magazynowanie ciepła. To ciepło z kolei będzie mogło być później użyte do zasilania linii produkcyjnych wymagających ciepła procesowego. Alternatywnie: zmagazynowane ciepło będzie mogło być wykorzystane do wytworzenia energii elektrycznej w dowolnym momencie, gdy wystąpi zapotrzebowanie.

Spędziliśmy kilka lat, udoskonalając kolejne prototypy TPV w produkty nadające się do masowej produkcji w laboratoriach, a teraz zademonstrowaliśmy drogę do produkcji na sprzęcie komercyjnym. Innowacja firmy Antora umożliwi opłacalne zastąpienie na dużą skalę paliw kopalnych wykorzystywanych w dzisiejszych procesach produkcyjnych do produkcji ciepła i energii elektrycznej. To najszybsza i najtańsza droga dla sektora przemysłowego do osiągnięcia zera netto.

Andrew Ponec, współzałożyciel i dyrektor generalny Antora Energy

Źródła:

US startup begins producing 40%-efficient thermophotovoltaic cells, www.pv-magazine.com

Bifacial Thermophotovoltaic Energy Conversion, ACS Photonics (pubs.acs.org)

A Step Towards Renewable Energy: Exploring Thermophotovoltaics (TPV) Efficiency and Manufacturing, www.torquenews.com

Antora Energy Begins Production of Highly-Efficient Thermophotovoltaic (TPV) Cells in New 2MW Manufacturing Facility, www.businesswire.com

Thermophotovoltaic efficiency of 40%, www.nature.com

Antora Energy Starts Producting Efficient Thermophotovoltaic Cells, www.technologytimes.pk

US startup begins producing 40%-efficient thermophotovoltaic cells, www.pv-magazine.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE