Jakie zielone projekty wspiera rząd Indii?

Niedawno wspominaliśmy o tym, że w Indiach rząd postanowił zainwestować 4,3 mld dolarów na transformację energetyczną Indii. Dzięki tej niemałej sumie rozwój produkcji zielonego wodoru i fotowoltaiki w rejonie Ladakh w Himalajach może się odbywać szybciej. Dzisiaj sprawdzamy: jakie dokładnie obszary działania w Indiach mogą zostać sfinansowane dzięki rządowemu wsparciu?

Władze Indii wiedzą, że ich kraj ma potencjał w dziedzinie energii odnawialnej. Dlatego wprowadzają programy wsparcia tego sektora, chcąc wzmocnić jego pozycję na rynku międzynarodowym. Wspieranie tego rodzaju biznesu przyniesie też korzyści w postaci pozytywnego wpływu na rozwój lokalnej gospodarki oraz poprawy jakości życia mieszkańców. Zatem zobaczmy jakie dokładnie kierunki zielonych inwestycji widzi w tej chwili rząd tego kraju.

Ile przeznaczył rząd Indii na transformację energetyczną?

Rząd zobowiązał się do zainwestowania 3500 miliardów rupii (równowartość 4,3 miliarda dolarów) w inwestycje związane z transformacją energetyczną kraju i jego celami neutralności węglowej. Ministerstwo paliw i gazu zobowiązane będzie do nadzorowania inwestycji, w tym inwestycji w gaz.

Flaga Indii i OZE

Energetyka wodna w roli magazynu energii

Rząd zapowiedział, że zbada również możliwości magazynowanie energii z wykorzystaniem energetyki wodnej.

Oto jak to może działać:

Kiedy energia jest obfita i występuje w nadmiarze, jest używana do pompowania wody do zapory. Natomiast kiedy zapotrzebowanie na energię wzrośnie, woda może zostać uwolniona – w celu produkcji energii elektrycznej.

Misja zielonego wodoru

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) podała, że aby świat ograniczył globalne ocieplenie do 1,5 st. Celsjusza, to do 2030 roku powinien wyprodukować około 100 milionów ton metrycznych zielonego wodoru. A Indie chciałyby mieć udział w tej produkcji. Z tego powodu w budżecie Indii wspomniano o niedawno uruchomionej tzw. narodowej misji zielonego wodoru.

fotowoltaika, wodór, wiatraki

Chociaż zielony wodór w Indiach kwalifikuje się jeszcze jako sektor wschodzący, to rząd już teraz wspomina, że chciałby, aby Indie zajęły pozycję lidera w tym zakresie. Mówią też o tym liczby: Indie dążą do wyprodukowania łącznie 5 milionów ton metrycznych zielonego wodoru do 2030 roku. Ze względu na te plany rząd Indii zapowiedział, że wyda 197 miliardów rupii (2,4 miliardów dolarów) na rozwój tego bezemisyjnego paliwa.

Rząd Indii ma nadzieję zastąpić dzięki tym inwestycjom paliwa kopalne w tych miejscach, w których nie są one konieczne – czyli nie tylko w produkcji stali, ale także na przykład w żegludze czy lotnictwie. Poza tym duża część wspomnianej kwoty zostanie przeznaczona także na wszelkiego rodzaju zachęty do produkcji zielonego wodoru oraz na budowę indyjskich elektrolizerów.

Przesyłanie zielonej energii

Indie mają na celu rozwijanie 500 GW mocy odnawialnej energii do 2030 roku.Kwota 830 miliardów rupii (1 miliarda dolarów) ma zostać przeznaczona na inwestycje w linie przesyłowe energii elektrycznej. Według zapowiedzi linie te będą mogły przetransportować energię odnawialną ze słonecznego, słabo zaludnionego himalajskiego górskiego stanu Ladakh do ludności zamieszkującej pozostałe części kraju. Mowa tu o możliwości transportowania około 13 gigawatów (GW) energii wyprodukowanej dzięki odnawialnym źródłom.

Akumulatory do magazynowanie energii

Rząd Indii chce udzielać wsparcia również dla projektów sektora prywatnego dotyczących magazynowania energii w akumulatorach. Te urządzenia pozwolą magazynować energię elektryczną pochodzącą z niestabilnych źródeł, takich jak odnawialne źródła energii. Jest to sposób na zapewnienie dostępu do energii, którą będzie można wykorzystać w momentach, gdy słońce nie będzie świeciło lub nie będzie wiatru.

Inwestycje w transport (nie tylko zielony)

chłopiec z Indii i znaki zapytania

Jeśli chodzi o tę dziedzinę, komunikaty są różne. Rząd obiecał pieniądze zarówno na przyjazne otoczeniu, jak i zanieczyszczające środowisko formy transportu. Przykładowo na kolej budżet był najwyższy w historii.

Z drugiej strony minister finansów Nirmala Sitharaman powiedziała, że chce promować żeglugę przybrzeżną jako „energooszczędny” sposób przemieszczania ludzi i towarów. Oprócz tego rząd Indii próbuje zbudować krajowy przemysł pojazdów elektrycznych.

ładowanie samochodu elektrycznego w Indiach

Dostosowanie do zmian klimatycznych

Rząd Indii zapowiedział pewną pulę środków, które zostaną przeznaczone na dostosowanie kraju do skutków zmian klimatycznych. Mowa tu o kwocie 53 mld rupii (równowartość 646 mln dolarów) na budowę systemów irygacyjnych dla rolnictwa i z dostępem do wody pitnej w regionie Karnataka, który jest zagrożony suszą.

Dodatkowo w planie jest sadzenie drzew wzdłuż indyjskich linii brzegowych. Z jednej strony ma to pomóc w ograniczeniu wpływu gazów cieplarnianych. Natomiast z drugiej strony chodzi też o zmniejszenie zagrożenia powodziami. Planów związanych z ekologią jest znacznie więcej.

Źródła:

India announces $4.3 billion investment in clean energy, climatechangenews.com

India Plans $4.3 Billion Spending for Energy Transition, bloomberg.com

Renewable Industry Says Budget Proposals Will Expedite India’s Energy Transition, mercomindia.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE