Jaki jest los zużytych łopat turbin wiatrowych?

Czy zastanawialiście się kiedyś co dzieje się z łopatami turbin wiatrowych, gdy wyjdą już z użytku? Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na energię odnawialną, taką jak energia wiatru, liczba turbin wiatrowych na całym świecie rośnie. Chociaż turbiny wiatrowe mają wiele korzyści dla środowiska, to również stanowią wyzwanie. Szczególnie problematyczna jest kwestia związana z usuwaniem odpadów.   

Utylizacja starych łopat turbin wiatrowych to wyzwanie 

Źródło: Shutterstock

Wszelkie prognozy i doświadczenia pokazują, że wymiana komponentów instalacji wiatrowych jest konieczna mniej więcej co 20-25 lat. Zatem odpadów na świecie błyskawicznie przybywa, a recykling łopat turbin wiatrowych stanowi dla branży wiatrowej poważne wyzwanie. Tym bardziej jeśli uświadomimy sobie, że materiały takie jak włókna szklane czy włókna węglowe są wyjątkowo trudne do utylizacji.   

Postęp w przemyśle i nauce daje nadzieję   

Jeszcze do niedawna nie było możliwe zrecyklingowanie łopat turbin wiatrowych, ale na szczęście nauka i przemysł się rozwijają. Badacze nieustannie szukają różnych możliwości, które pomogłyby „zazielenić” energię na świecie i ograniczyć negatywny wpływ wszelkich instalacji na środowisko.   

Dlatego m.in. zaraz za pomysłami na recykling paneli fotowoltaicznych, zaczynają pojawiać się pomysły dotyczące branży wiatrowej.    

wiatraki
Źródło: Shutterstock

Propozycje recyklingu łopat turbin wiatrowych   

Żelki czy granulat?   

Jednym z najbardziej zaskakujących pomysłów były żelki z łopat turbin. Ten rodzaj wykorzystania zużytych łopat budzi jednak wiele kontrowersji. Dlatego za bardziej atrakcyjny uważa się pomysł polegający na przetwarzaniu łopat turbin wiatrowych na granulat, który mógłby być ponownie wykorzystany do produkcji nowych produktów.   

Źródło: Shutterstock

A może cement z łopat?   

Obecnie jest też firma w Stanach Zjednoczonych, która eksperymentuje z recyklingiem łopat turbin wiatrowych w celu wykorzystania ich do produkcji cementu.   

Ten materiał jest niewiarygodnie wytrzymały. Wyzwanie polega na odwróceniu tej inżynierii i fizycznym rozbiciu materiału.

Chris Howell, starszy dyrektor ds. operacyjnych w firmie Veolia

Wynikiem procesu jest powstanie małych cząsteczek, które później stosuje się jako zamiennik cementu.   

Źródło: Shutterstock

W tym przypadku łopaty podlegają procesowi mielenia, ale dużym wyzwaniem jest ich wstępne pocięcie, aby można było je potem przepuścić przez rozdrabniacz. Uważa się, że to nowatorskie podejście pozwala na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w przemyśle budowlanym.    

Zamiast pozbywać się ich jako odpadu, szukamy sposobów na danie im drugiego życia lub wykorzystanie w innym przemyśle.

Larry Bank, naukowiec, The Re-Wind Network

Recykling chemiczny    

Wykorzystanie pirolizy w recyklingu łopat turbin wiatrowych proponują inżynierowie z litewskiej Politechniki w Kownie. Piroliza – ta zaawansowana metoda, która polega na degradacji przy użyciu wysokiej temperatury i bez dostępu tlenu. Podczas tego procesu łopaty turbiny można rozłożyć na osobne części, takie jak np. fenol, włókna.    

Składniki lotne to w zasadzie fenol, który może być stosowany do dalszej produkcji żywicy, a pozostałość włókien może mieć wiele zastosowań po jej chemicznym oczyszczeniu (…).

dr Samy Yousef, ekspert z Uniwersytetu Technologicznego w Kownie

Zaletą pirolizy bezsprzecznie jest to, że jest on prawie bezodpadowy. Natomiast odzyskane w ten sposób komponenty stają się dostępne do ponownych zastosowań. Włókno szklane i włókno węglowe można wykorzystać do produkcji kolejnych produktów.    

Rozpuszczenie wzmacniającej żywicy    

Żeby przetwarzanie komponentów turbin wiatrowych mogło mieć miejsce, w pierwszej kolejności trzeba rozpuścić żywicę wzmacniającą i łączącą poszczególne elementy składowe. Firma Vestas z Danii ogłosiła, że udało jej się opanować technologię chemiczną, która pozwala rozłożyć łopaty turbin wiatrowych na mniejsze części.    

Firma Vestas nie ujawnia jednak na razie szczegółów procesu, więc o tym rozwiązaniu nie będziemy się w tym artykule rozpisywać, ale podstawowe informacje zawarliśmy w osobnym tekście, którego tytuł brzmi: Pełny recykling łopat turbin wiatrowych.    

Pojawiają się też pomysły upcyklingu turbin wiatrowych    

Źródło: Shutterstock

Tak naprawdę na ten moment mniej ważne jest przeznaczenie starych łopat, ale najważniejsze jest to, by nie lądowały one na wysypiskach i nie zajmowały miejsca na ziemi. Dlatego równolegle różne firmy próbują wykorzystywać ponownie stare łopaty na różne sposoby. Wszystkie podejmowane próby nas ogromnie cieszą, bo każda z nich przybliża nas choć trochę do celu. Nawet jeśli posiada wady. Potrzeba jednak jeszcze czasu i dużo pracy, aby znaleźć rozwiązanie najbliższe ideałowi.   

Póki co pojawiają się nie tylko propozycje recyklingu, ale również upcyklingu elementów z farm wiatrowych. Jeśli zagadnienie recyklingu jest Ci bliskie, to z pewnością zaciekawi Cię też tematyka związana z upcyklingiem. Na ten temat już napisaliśmy jeden artykuł, dlatego koniecznie do niego zajrzyj. Tutaj opisujemy przykład upcyklingu z Polski: Polska: Ławki i huśtawki ze zużytych turbin wiatrowych. Ale pamiętajmy, że to tylko jeden przykład, podobnych inicjatyw na świecie jest więcej.    

Źródła:

Co się dzieje ze zużytymi łopatami turbin wiatrowych? Trzeba je wymieniać co 20 lat, businessinsider.com.pl

Łopaty turbin wiatrowych najtrudniejsze do recyklingu, www.cire.pl

Pełny recykling łopat turbin wiatrowych – przyszłość czy złudna nadzieja?, www.cire.pl

Amerykańscy naukowcy: zużyte łopaty turbin wiatrowych da się przerobić na żelki, energia.rp.pl

Naukowcy z PG szukają sposobów na zużyte łopaty turbin wiatrowych, www.portalmorski.pl

Zużyte łopaty turbin wiatrowych będzie można wykorzystać?, samorzad.infor.pl

Zaleją nas turbiny, łopaty. Nierozwiązany problem recyklingu wiatraków [KOMENTARZ], energetyka24.com

Naukowcy szukają sposobów na zużyte łopaty turbin wiatrowych. Będzie można wykorzystać je ponownie w budownictwie i architekturze, strefaagro.pl

Zużyte łopaty wiatraków pomogą w budowie i modernizacji polskich mostów, swiatoze.pl

Making green energy greener: Researchers propose method for wind turbine blades’ recycling, www.sciencedaily.com

Angela J. Nagle, Gerard Mullally, Paul G. Leahy, Niall P. Dunphy, Life cycle assessment of the use of decommissioned wind blades in second life applications, Journal of Environmental Management, www.sciencedirect.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE