Jaki był 2022 dla energetyki odnawialnej?

Ta surowa zima jest bezprecedensowa dla Europy – kryzys energetyczny nałożył się na kryzys gospodarczy i etap wychodzenia z pandemii Covid-19. Dostawy rosyjskiego gazu zostały w tym roku ograniczone o ponad 80%, co spowodowało gwałtowny wzrost cen, nawet 15-krotny w stosunku do cen sprzed wojny w Ukrainie. Wpływ na biznes i codzienne życie był do tej pory ogromny, co według MFW grozi poważną recesją w Europie.

LNG, skroplony gaz ziemny, był głównym zamiennikiem rosyjskiego gazu, ale koszt LNG wzrósł ponad dwukrotnie w 2022 roku. Hurtowe ceny energii elektrycznej również poszły w górę, a kryzys energetyczny został dodatkowo pogłębiony, ponieważ Europa doświadczyła najgorszej od 500 lat suszy. Poziom rzek był tak niski, że 1/5 europejskiej produkcji energii wodnej została wyłączona, a niektóre elektrownie jądrowe musiały obniżyć moc, aby uniknąć przegrzania rzek odprowadzaną wodą chłodzącą.

Jak te czynniki wpłynęły na rozwój energii odnawialnej w 2022 roku? Poniżej przedstawiamy zdanie Anthony’ego Agnew, dyrektora zarządzającego Green Deck. Green Deck to fundusz zajmujący się zrównoważoną energią i rozwojem projektów wiatrowych, słonecznych i akumulatorowych na wczesnym etapie rozwoju w Europie Zachodniej. Fundusz pracuje z klientami z branży energii odnawialnej na całym świecie, od Grecji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch, Zimbabwe i Holandii po USA i Amerykę Łacińską.

Energetyka odnawialna w 2022

Agnew twierdzi, że pomimo zawirowań makroekonomicznych, ten rok był kluczowy dla energii odnawialnej; od nowych regulacji prawnych po przyspieszenie inwestycji w technologię i realizację projektów.

„O ile początkowa inwazja na Ukrainę z pewnością spowodowała lekkie spowolnienie w sektorze, o tyle dwa miesiące później ludzie zdali sobie sprawę, że naprawdę będzie ona napędzać ceny energii i z pewnością w perspektywie średnio- i krótkoterminowej te ceny energii pozostaną wysokie – takie są oczekiwania na najbliższe kilka lat.”

Energia odnawialna i wytwarzanie energii są antycykliczne, więc nie ma tendencji wzrostowej i spadkowej, tak jak na przykład w przypadku akcji giełdowych; zawsze potrzebujemy energii, a zapotrzebowanie na energię zazwyczaj i tak idzie w górę. Teraz jest większy popyt i większy zwrot z inwestycji w projekty energetyczne związane z energią odnawialną.

Anthony Agnew

„Nie chodzi tylko o to, że nastroje inwestorów są spokojne, odnawialne źródła energii były jednym z najlepiej radzących sobie sektorów globalnie, co jest częścią większej układanki. Pojawia się też wiele programów rządowych, które coraz bardziej przyspieszają te procesy.” [Green Deck ma siedzibę w Wielkiej Brytanii, ale ich zasięg jest globalny – przyp. red]

Agnew mówi, że nowe ustawodawstwo znacznie zwiększyło impet dla długoterminowego planowania w zakresie energii odnawialnej.

„Jeśli spojrzysz na ustawę antyinflacyjną w USA, wszystko dotyczy zrównoważonego rozwoju. Wpływ, jaki może to mieć w USA, jest ogromny. To naprawdę ekscytujące, że w wyniku kryzysu można doprowadzić do poprawienia sytuacji w pewnych kwestiach.

A ustalenia COP jeszcze bardziej to pogłębiają. W 2018 Nowa Zelandia zakazała wszystkich wydobywczych projektów offshore’owych. Widzieliśmy, jak Quebec w kwietniu tego roku zakazał wydawania nowych licencji wydobycie na ropy i gazu, co dla Kanady, jednego z pięciu najlepszych producentów ropy i gazu na świecie, jest niesamowite. To ogromna sprawa. Piłka jest w grze, jest marchewka i są kije, a my obserwujemy coraz więcej takich działań.”

Ze swojego punktu widzenia, będąc na czele rozwoju energii odnawialnej, Agnew mówi, że wskaźniki wdrażania „szybko i stale rosną. Widzimy więc, że więcej ludzi chce zajmować się energią odnawialną, na większej liczbie rynków, i że napływa do tej branży więcej pieniędzy – cały sektor ciągle się powiększa.” Lokalizacje o wysokiej wydajności słonecznej, takie jak południowa Hiszpania, odnotują wzrost skoncentrowanej energii słonecznej, „ponieważ kiedy przechowujesz ciepło w ciekłych solach, możesz uruchomić je przez dodatkowe 4-8 godzin i potencjalnie uzyskać prawie 24-godzinne wytwarzanie energii.”

Agnew uważa, że dysponujemy technologią pozwalającą na zaspokojenie 80% naszych potrzeb energetycznych za pomocą odnawialnych źródeł energii, bez zasilania podstawowego. „Mamy energię podstawową, czyli coś, co generuje energię 24/7, jak elektrownia jądrowa, a następnie mamy energię nieciągłą, jak wiatr i słońce, które będą tworzyć energię tylko wtedy, gdy wieje wiatr i świeci słońce, a następnie baterie pracują, aby zrównoważyć obciążenie tych nieciągłych mocy.”

Wierzę, że jest absolutnie możliwe przejście na napędzanie świata przy użyciu w pełni zrównoważonych źródeł. To tylko kwestia budowania rozmachu, a także budowania tych dużych sieci ludzi, którzy łączą się, aby to się stało. Kula już się toczy. Potrzebujemy tylko jeszcze więcej ludzi, którzy ją popchną i pomogą usunąć z drogi przeszkody. Mamy już technologie, których potrzebujemy.

Anthony Agnew

Tekst oryginalny:

How 2022 Changed The Game For Renewable Energy, forbes.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE