Jak inflacja wpływa na koszty projektów OZE?

Zakłócenia w łańcuchu dostaw spowodowały wzrost kosztów nowo budowanych instalacji solarnych, lądowej energii wiatrowej oraz magazynów energii. Obecny zauważalny wzrost kosztów pod wpływem inflacji znalazł się w granicach od 4% do 14% w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak projekty OZE nadal pozostają tańsze od tych związanych z paliwami kopalnymi.

Według badań przeprowadzonych przez firmę analityczną BloombergNEF (BNEF) koszt nowych projektów bazowanych na odnawialnych źródłach energii wzrósł wraz z nadejściem inflacji. Nowo budowane elektrownie wiatrowe na lądzie i elektrownie słoneczne o stałej osi (nieśledzące) kosztują odpowiednio o 7% i 14% więcej niż rok temu. Wzrost tych kosztów związany jest ze wzrostem kosztów materiałów, frachtu, paliwa i pracy.

Napędzany przez rosnące koszty materiałów, frachtu, paliwa i pracy, globalny benchmarkowy zniwelowany koszt energii elektrycznej (LCOE – Levelized Cost of Electricity) cofnął się do poziomu z 2019 roku.

Globalny LCOE dla fotowoltaiki w skali użytkowej i lądowej wiatru wzrósł odpowiednio do 45 i 46 dolarów za megawatogodzinę (MWh) w pierwszej połowie 2022 roku.

Projekty OZE tańsze niż emisyjne

Jednakże pomimo wzrostu kosztów energii odnawialnej, różnica w stosunku do produkcji energii z paliw kopalnych powiększyła się. Wynika to z jeszcze szybszego wzrostu cen paliw i węgla. Koszt budowy nowych elektrowni słonecznych i wiatrowych na lądzie jest obecnie o około 40% niższy niż globalne wskaźniki BNEF dla nowych elektrowni węglowych i gazowych. Te ostatnie kosztują odpowiednio 74 i 81 dolarów za MWh.

Aktualne wyzwanie – podaż OZE

Pomimo silnego wzrostu popytu na technologie niskoemisyjne w sektorze energetycznym w drugiej połowie 2021 r., podaż pozostała w tyle. Odroczenia inwestycji, zwolnienia pracowników, wcześniejsze wycofywanie aktywów i blokady wyraźnie osłabiły globalne łańcuchy dostaw. Przyczyną zakłóceń w przepływach handlowych były również wyzwania związane z logistyką i transportem, bariery handlowe oraz zmiana struktury stosunków międzynarodowych w wyniku wojny na Ukrainie.

Globalny uśredniony koszt benchmarków energii elektrycznej

Inflacja a branża magazynowania energii

Sektor akumulatorowych magazynów energii odczuł zmienność cen surowców. Benchmark LCOE dla baterii opracowany przez BNEF wynosi obecnie 153 USD/MWh, czyli o 8,4% więcej niż w pierwszej połowie 2021 roku. Ceny węglanu litu, kluczowego składnika systemów baterii litowo-jonowo-fosforanowych, poszybowały w górę o 379% w ciągu ostatniego roku. Jednak zabezpieczenie materiałów dla projektów oddanych do użytku w pierwszej połowie 2022 roku opóźnia wpływ rosnących kosztów materiałów. Nie jest to więc nagły szok dla branży.

Jak wynika z analiz, inflacja choć wpływa na koszty projektów OZE, to im nie zagraża. Źródła odnawialne wciąż pozostają najtańsze w nowych projektach energetyki dla krajów obejmujących dwie trzecie ludności świata i dziewięć dziesiątych produkcji energii elektrycznej.

Źródła:

Inflation pushes up cost of new renewables, Energy Monitor

Cost of New Renewables Temporarily Rises as Inflation Starts to Bite, BNEF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE