Islandia wyłapuje dwutlenek węgla z powietrza

Na Islandii inżynierowie budują potężną instalację wyłapującą i magazynującą dwutlenek węgla. Ogromne wentylatory powstają na skalistym zboczu w południowo-wschodniej części Islandii. Wyłapywany z powietrza dwutlenek węgla będzie pompowany głęboko pod ziemię. Tam przeobrazi się w skałę. Nietypowa technologia ma pomóc w walce z postępującymi zmianami klimatu.

system w Hellisheiði
W listopadzie Hellisheidi miało pierwszy na świecie system „ujemnej emisji”, zdolnego do zasysania CO2 z atmosfery i przechowywania go pod ziemią. Fot. S GISLASON,BBC

Podpisane w 2016 roku Porozumienie Paryskie w sprawie zmian klimatu zwraca uwagę na konieczność ograniczenia wzrostu światowych temperatur do wartości o 1,5°C wyższej niż była przed rewolucją przemysłową. Część badaczy uważa, że realizacja tego celu wymaga osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla między rokiem 2030 a 2050. Wizja zakłada, że jeśli do tego czasu nie przestawimy się w całości na energię odnawialną to niezbędne będzie wdrożenie systemów umożliwiających tzw. negatywną emisję. Chodzi o wyłapywanie dwutlenku węgla z powietrza i magazynowanie go w ziemi. Tego typu rozwiązania geoinżynieryjne mogą stać się wkrótce niezbędne, dlatego naukowcy i inwestorzy już teraz zwracają na nie uwagę.

Największy na świecie obiekt bezpośredniego wyłapywania z powietrza dwutlenku węgla i magazynowania go pod ziemią powstaje na skalistym zboczu południowo-wschodniej Islandii. Według założeń twórców technologii wpompowany głęboko pod ziemię dwutlenek węgla zamieni się w skałę. Instalację buduje firma Climeworks.

Najważniejsze informacje i założenia projektu

Miejsce zatłaczania znajduje się w pobliżu elektrowni geotermalnej. Fot. S GISLASON,BBC

Climeworks to szwajcarska firma specjalizująca się w technologii wyłapywania dwutlenku węgla bezpośrednio z otaczającego powietrza poprzez proces adsorpcji-desorpcji. Jednym z jej projektów jest rozbudowa islandzkiej instalacji, która obecnie wyłapuje i magazynuje 50 ton dwutlenku węgla rocznie. Zakład „Orca” powstaje dzięki współdziałaniu szwajcarskiej firmy Climeworks z islandzką firmą Carbfix. Informacja pochodzi ze strony firmy Climeworks: „W tym projekcie wyłapywania dwutlenku węgla z powietrza połączyliśmy siły z islandzką firmą Carbfix. Carbfix dysponuje solidną podstawą naukową i jest jednym ze światowych ekspertów w zakresie szybkiej podziemnej mineralizacji dwutlenku węgla. Działania firmy Carbfix koncentrują się wokół elektrowni geotermalnej Hellisheiði, której celem jest zapewnienie energii odnawialnej. Dostarczona energia jest niezbędna do napędzania urządzeń firmy Climeworks”.

W podłożu skalnym wywiercono próbki skał, aby sprawdzić, czy CO2 zestalił się
Po pilotażowym projekcie, w podłożu skalnym wywiercono próbki skał, aby sprawdzić, czy CO2 zestalił się. Fot. S GISLASON,BBC
Porowaty bazalt i bazalt ze zmineralizowanym CO2 w porach
Przed i po: porowaty bazalt (po lewej) i bazalt ze zmineralizowanym CO2 w porach. Fot. S GISLASON,BBC

Aktualnie w ramach tego projektu buduje się osiem modułowych kolektorów dwutlenku węgla. W rezultacie po rozbudowie ośmiomodułowa instalacja na Islandii będzie mogła wyłapać około 4 tysiące ton dwutlenku węgla z powietrza rocznie. Warto jeszcze dodać, że dzięki modułowej budowie kolektorów można je układać w stosy, co daje możliwość firmom projektowania instalacji o dowolnej wielkości. Islandia ma duże zasoby taniej energii geotermalnej, dlatego uważa się, że jest ona idealnym miejscem na budowanie tego typu instalacji.

Sposób działania instalacji „Orca”

Opisywany projekt realizowany jest w parku geotermalnym w Hellisheiði na Islandii. Budowana tam instalacja ma nazwę „Orca”, co w języku islandzkim oznacza energię. Pierwszy etap budowy skupiał się na utworzeniu infrastruktury i fundamentu pod budowę. Teraz trwa już kolejny etap inwestycji. Przede wszystkim obejmuje on montaż niezbędnych instalacji oraz urządzeń.

CO2 jest mieszany z wodą, co okazało się kluczem do przyspieszenia krzepnięcia
CO2 jest mieszany z wodą, co okazało się kluczem do przyspieszenia krzepnięcia. Fot. S GISLASON,BBC

Potężne wentylatory ustawione na wzgórzu mają wyłapywać dwutlenek węgla z powietrza. Technologia działa tak, że te wentylatory zasysają powietrze do specjalnych filtrów oddzielających dwutlenek węgla. Następnie wychwycony w ten sposób dwutlenek węgla będzie mieszany z wodą i tak powstanie kwas węglowy. W kolejnym etapie procesu będzie on wpompowywany głęboko, nawet 2 kilometry pod ziemię (według założenia firmy od 800 metrów do 2000 metrów). Co istotne, może on być magazynowany tylko między skałami bazaltowymi, gdzie dojdzie do naturalnej mineralizacji. Zachodząca tam reakcja chemiczna z wodą, kwasem i skałami sprawi, że w ciągu dwóch lat aż 95% dwutlenku węgla przeobrazi się w kamień, który będzie można wykorzystać później np. do budowy. Projekt jest obecnie w zaawansowanym stadium rozwoju, co oznacza, że wkrótce jego realizacja powinna się zakończyć. Przewiduje się, że uruchomienie całej instalacji nastąpi późną wiosną 2021 roku.

Więcej o zaletach i wadach tego rozwiązania możesz przeczytać w naszym tekście Czy “Orca” wyłapie dwutlenek węgla?.

Źródła:

https://www.globalcitizen.org/en/content/iceland-carbon-capture-emissions-into-rock/?ut&utm_source=social_facebook&utm_medium=Global%20Citizen%20(GB)&utm_campaign=general&utm_content=traffic&fbclid=IwAR2ohZTvaM1UFScYqiK66DM1v9FjBXWzLKnDEmNXHHGpoeZyaHIkuVVDiSk

https://www.bbc.com/news/world-43789527

https://news.trust.org/item/20210204141702-48zk1

https://magazine.columbia.edu/article/new-method-storing-co2-rock-solid

https://medium.datadriveninvestor.com/the-technology-that-turns-co2-into-rock-8ee34d4aad3b

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE