Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Jeśli już wiemy jak działa domowa instalacja fotowoltaiczna i chcielibyśmy taką posiadać, pora ocenić swoje możliwości finansowe i oszacować koszt instalacji fotowoltaicznej. W tym celu trzeba określić swoje potrzeby, poznać warunki instalacji i oferty dostępne na rynku. Koszty takiej inwestycji mogą się bardzo różnić.

Weź pod uwagę wszystkie czynniki

To jaki jest właściwie koszt domowej instalacji fotowoltaicznej? – Często zadajecie nam tego typu pytania. Jednak koszt takiej instalacji zależy od wielu czynników, dlatego trudno nam podać jakiekolwiek konkretne liczby. Jest to niemożliwe bez wcześniejszego zapoznania się z danym przypadkiem i żadna porządna firma nie przystąpi do sprzedaży instalacji bez zdefiniowania potrzeb oraz oczekiwań klienta.

Na cenę instalacji fotowoltaicznej wpływa przede wszystkim jej rozmiar, a także rodzaj i jakość poszczególnych komponentów. Rozpiętość cenowa jest więc duża. Finalny koszt może wynieść zarówno kilkanaście tysięcy złotych, jak i kilkadziesiąt.

Koszt instalacji fotowoltaicznej – dobór mocy

Jedną z najważniejszych zmiennych mających wpływ na koszt instalacji fotowoltaicznej jest rozmiar całego systemu, a więc moc instalacji fotowoltaicznej. Odpowiedni dobór mocy pozwoli na optymalizację kosztów i maksymalizację opłacalności instalacji. Przyjmuje się, że w Polsce z 1 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej produkuje się ok. 1000 KWh energii elektrycznej.

Moc powinniśmy dopasować do średniego rocznego zapotrzebowania na energię. Jeśli planujemy montaż systemu dla gospodarstwa domowego, to uwzględniamy jego potrzeby energetyczne. Jeśli natomiast fotowoltaika miałaby zasilać firmę, uwzględnilibyśmy wtedy potrzeby energetyczne danej firmy. Potrzeby energetyczne można zmierzyć, ponieważ wynikają one z ilości i rodzaju sprzętów zasilanych energią elektryczną. Pod uwagę bierze się również częstotliwość korzystania z tych urządzeń.

Jeśli montaż fotowoltaiki odbywa się w istniejącym budynku, sprawa wygląda dużo prościej. Pomocnych informacji dostarczają rachunki za energię za ubiegły rok. Na fakturach znajdują się dane ze wskazań liczników, co pozwala na łatwe oszacowanie zużycia energii w przyszłości. Dokonując szacunków należy uwzględnić również możliwy wzrost zapotrzebowania na prąd spowodowany zakupem i podłączeniem nowych urządzeń.

Koszt instalacji fotowoltaicznej – dobór elementów

Prawidłowy dobór mocy to tylko jeden z elementów. Przy próbie określenia kosztu instalacji fotowoltaicznej, należy uwzględnić wszystkie zmienne. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę rodzaj użytych komponentów, takich jak moduły fotowoltaiczne, inwerter, przewody i konstrukcja mocująca.

Koszt jednego modułu fotowoltaicznego potrafi się bardzo różnić – może wynieść od kilkuset do ok. tysiąca złotych. Mają na to wpływ parametry elektryczne, parametry mechaniczne, liniowa gwarancja mocy oraz rodzaj modułu. Moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne są droższe, ale cechują się wyższą sprawnością niż ich polikrystaliczne odpowiedniki. Oznacza to, że do uzyskania tej samej ilości energii elektrycznej potrzeba mniej modułów monokrystalicznych niż modułów polikrystalicznych.

Do kosztu modułów należy doliczyć koszty przewodów i elementów mocujących. Ważne jest miejsce montażu, ponieważ w zależności od miejsca instalacji można użyć innych elementów mocujących. Co ciekawe, koszt montażu da się obniżyć, jeśli panele zamontujemy na dachu skośnym – taka instalacja nie wymaga bowiem użycia podpór z odpowiednim kątem nachylenia. Natomiast w przypadku montażu na powierzchni płaskiej (dachu lub gruncie) musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami elementów mocujących.

Do listy wydatków dochodzi jeszcze cena inwertera, który jest obligatoryjny. Jego koszt zależy od specyfikacji technicznej i gwarancji. Większa moc z reguły oznacza wyższą cenę. Według szacunków koszt inwertera o mocy do 5 kWp waha się od 4 do ponad 5 tys. zł.

Pozostałe zmienne

Innymi ważnymi zmiennymi są sposób finansowania, a także koszt projektu i wykonania, czyli zatrudnienie ekipy montażowej. Ważne, by na tym zbytnio nie oszczędzać, ponieważ ewentualne błędy montażowe będą miały wpływ na działanie instalacji, a ich naprawa może być kosztowna. Kompleksowa obsługa klienta też ma znaczenie.

Ponadto warto dodać, że na finalny koszt instalacji mają wpływ istniejące formy wsparcia. W związku z tym dobrze jest wiedzieć jakie dofinansowanie OZE można dostać w 2022. Jeśli skorzystamy z dopłaty lub ulgi na fotowoltaikę, koszt poniesiony przez nas bezpośrednio będzie zdecydowanie mniejszy. Decydując się na fotowoltaikę warto od razu zastanowić się czy nie chcielibyśmy zainstalować również magazynu energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE