Ile jest w Polsce prosumentów?

Z końcem 2021 roku funkcjonowało w Polsce około 800 tys. prosumentów. Na taką ilość się powoływał w Sejmie Ireneusz Zyska, pełniący funkcję wiceministra klimatu i środowiska. Ponadto według niego w 2025 roku w Polsce w odnawialnych źródłach energii zainstalowane będzie 28 GW mocy.

Moc zainstalowana w fotowoltaice: już ponad 5 GW

Przedstawiciel ministerstwa wziął udział w debacie towarzyszącej drugiemu czytaniu poselskiego projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Podczas debaty wiceminister przypomniał, że w 2015 roku w Polsce funkcjonowało zaledwie 4 tys. prosumentów. Jednocześnie podkreślił, że nie uważa, że zrobiono wówczas za mało, aby zwiększyć ilość prosumentów. Wtedy po prostu rynek znajdował się dopiero na wczesnym etapie rozwoju.

Wiceminister wspomniał ponadto, że od tamtego czasu wiele się zmieniło. Przede wszystkim nastąpił skokowy przyrost liczby producentów i konsumentów prądu. Dodatkowo zaznaczył, że przyczynił się do tego m.in. program, którego kolejna edycja „Mój Prąd 4.0” ruszy wkrótce.

Na koniec 2021 roku, prawdopodobnie – bo nie ma jeszcze oficjalnych danych – przekroczyliśmy poziom 800 tys. prosumentów. A moc zainstalowana w fotowoltaice to ponad 5 GW.

Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska

Wiceminister klimatu i środowiska przewiduje, że w 2025 roku w Polsce w OZE zainstalowane będzie 28 GW mocy.

Kwestia net bilingu – odpowiedź na wątpliwości

Celem poselskiego projektu nowelizacji ustawy o OZE jest ochrona tzw. fotowoltaicznych projektów parasolowych, realizowanych obecnie przez samorządy.

Jest to związane ze zmianą sytemu rozliczeń dla prosumentów. Zamiast systemu opustowego od 1 kwietnia 2022 roku zacznie obowiązywać tzw. net billing. Przy czym nowe zasady obejmują nowych użytkowników. Osoby, które wejdą do systemu przed wymienioną datą, będą rozliczane na zasadach opustowych jeszcze przez 15 lat. O tych zasadach pisaliśmy już w artykule z grudnia – Prezydent podpisał ustawę o odnawialnych źródłach energii.

Zgodnie z poselskim projektem, aby móc rozliczać się na niezmienionych zasadach, czyli w systemie opustowym, osoba musi spełnić dwa warunki:

  • do 31 marca 2022 roku zawrzeć umowę na zakup, montaż czy dofinansowanie mikroinstalacji OZE z samorządem, który realizuje projekt parasolowy dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego,
  • do końca grudnia 2023 roku złożyć prawidłowy wniosek o przyłączenie mikroinstalacji.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że jest to odpowiedź na wątpliwości samorządów. Wcześniej samorządy wyrażały obawy, że zmiana systemu rozliczeń prosumentów z opustowego na net-billing, doprowadzi do masowych rezygnacji beneficjentów z programów parasolowych.

Sejm nie poparł wniosku Senatu

Przedstawiciele gmin ostrzegali podczas prac nad nowelą, która wprowadziła nowy system rozliczeń prosumentów, iż masowe odejścia od programów parasolowych spowodują, że samorządy nie będą w stanie ich prawidłowo zakończyć. To z kolei może prowadzić do konieczności zwrotu znacznych środków europejskich otrzymanych na takie projekty.

PAP

Analogiczne rozwiązanie do tego, jakie znalazło się teraz w poselskim projekcie ustawy, kilka tygodni temu miał wprowadzić Senat do nowelizacji ustawy o OZE. Ale ostatecznie zdecydowano o odrzuceniu w całości ustawy uchwalonej przez Sejm dotyczącej nowych rozliczeń prosumentów. Następnie Sejm nie poparł wniosku Senatu o odrzucenie ustawy. Zatem rozwiązania dla projektów parasolowych nie znalazły się w nowelizowanych przepisach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE