Iberdrola w zeszłym roku zaoszczędziła środowisku 14 mln ton CO2

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
Ignacio Galán Iberdrola

Iberdrola kontynuuje działania w kierunku dekarbonizacji. Z końcem minionego roku firma osiągnęła 42 175 MW mocy zainstalowanej w instalacjach OZE. Dzięki produkcji zielonej energii wynoszącej blisko 80 000 mln kWh (wzrost o 6,3% r/r) firma uniknęła emisji 14 mln ton CO2 do atmosfery. Jest to równowartość emisji 1 mln samochodów pokonujących trasę 100 000 km każdy.

– Po roku rekordowych inwestycji nasze zwiększone zdolności finansowe oznaczają, że w 2024 r. będziemy w dalszym ciągu znacząco inwestować w transformację energetyczną. Nowe ramy inwestycyjne w obszarze sieci elektroenergetycznych oraz morskiej energetyki wiatrowej pomogą nam zapewnić silny i rentowny wzrost w tym roku – powiedział Ignacio Galán, Iberdrola Executive Chairman.

Grupa Iberdrola umocniła pozycję światowego lidera w obszarze energetyki wiatrowej po osiągnięciu z końcem 2023 r. mocy zainstalowanej wynoszącej 22 676 MW (o 6% więcej niż w 2022 r.). Po oddaniu 655 MW nowej mocy firma posiada 20 883 MW w onshore.

Dzięki inwestycji o wartości blisko 6 mld euro Iberdrola przyłączyła do sieci nową morską farmę wiatrową we Francji (Saint-Brieuc) – pierwszą tak dużą instalację offshore w Bretanii. W tym roku firma uruchomi natomiast kolejną u wybrzeży Massachusetts (Vineyard Wind), która stanie się pierwszą wielkoskalową morską farmą wiatrową w Stanach Zjednoczonych.

W minionym roku spółka stworzyła 4 700 nowych miejsc pracy, osiągając poziom 42 300 pracowników globalnie. Ponadto, zapewniła fukcjonowanie 500 000 miejsc pracy w łańcuchu dostaw.

Iberdrola zakłada, że w 2024 roku osiągnie wzrost zysku netto o 5–7% dzięki inwestycjom o wartości 12 mld euro. W planach ma m. in. oddanie 2 GW mocy w onshore i dalszą realizację budowy morskich farm wiatrowych w USA, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Źródło: Informacja prasowa

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty