Iberdrola kończy budowę pierwszej w Hiszpanii hybrydowej elektrowni w formule cable pooling

Iberdrola zakończyła budowę pierwszej w Hiszpanii hybrydowej elektrowni w formule cable pooling, łączącej farmę wiatrową z farmą fotowoltaiczną. Instalacja, która powstała w regionie Castilla y León, w prowincji Burgos, jest aktualnie w procesie uruchamiania. Dzięki zastosowaniu technologii hybrydowej, pozwalającej na optymalizację wykorzystania sieci i minimalizację wpływu instalacji na środowisko, Iberdrola wzmocni pozycję lidera innowacji w obszarze energetyki odnawialnej.

Nowo wybudowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 74 MW, składająca się z ponad 120 000 modułów fotowoltaicznych, zlokalizowana jest w gminach Revilla Vallejera, Villamedianilla i Vallejera w prowincji Burgos. Dzięki jej budowie poddano hybrydyzacji istniejący kompleks elektrowni wiatrowych BaCa – Ballestas i Casetona o mocy 69 MW. Inwestycja została zrealizowana z wysokim wskaźnikiem local content, dzięki czemu wpłynęła pozytywnie na przedsiębiorczość i wzrost zatrudnienia w regionie Castilla y León. W rozwój projektu zaangażowano 360 specjalistów.

Na realizację projektu łączącego wykorzystanie energii wiatrowej i słonecznej w ramach jednego punktu przyłączenia, firma przeznaczyła ponad 40 milionów euro. Iberdrola planuje inwestycje w formule cable pooling w kolejnych latach w Hiszpanii, aby zoptymalizować swoje zasoby OZE i maksymalnie wykorzystać potencjał istniejących elektrowni.

Hybrydowa elektrownia – pionierska technologia

Włączenie modułów słonecznych zwiększa udział czystej, taniej i konkurencyjnej energii w systemie elektroenergetycznym i gwarantuje, że instalacje OZE dostarczają maksymalną ilość zielonej energii pierwotnie dopuszczonej dla każdego projektu, tak długo, jak to możliwe.

Dzięki zastosowaniu dwóch technologii, których profil produkcji wzajemnie się uzupełnia, znacznie zmniejsza się zależność od zmieniających się warunków atmosferycznych i ograniczeń wynikających z chwilowego braku źródeł energii, takich jak wiatr lub światło słoneczne. Umożliwia to bardziej stabilną i wydajną produkcję.

Hybrydowe elektrownie wykorzystują ten sam punkt przyłączenia do sieci i współdzielą infrastrukturę – podstację i linię odprowadzającą wyprodukowaną energię elektryczną. Ponadto, są one zlokalizowane na terenach, które były wcześniej wykorzystywane do wytwarzania energii odnawialnej, więc posiadają już drogi i infrastrukturę do obsługi obu technologii. Dzięki temu wpływ instalacji na środowisko i otoczenie jest znacznie niższy, niż w przypadku powstania dwóch niezależnych elektrowni.

Nowy krajobraz energetyczny dla zachowania populacji na obszarach wiejskich

Iberdrola promuje energię odnawialną jako siłę napędową dla rozwoju obszarów wiejskich. Jest to widoczne w przypadku wsi w regionie Castilla y León, w których firma przyczynia się do trwałego ożywienia gospodarczego, umożliwiającego tworzenie lokalnych miejsc pracy.

Iberdrola rozwija obecnie także dwie inne instalacje fotowoltaiczne w tym samym regionie o łącznej mocy 400 MW – Velilla i Virgen de Areños III. W ubiegłym roku uruchomiła także swoją pierwszą elektrownię fotowoltaiczną w prowincji Burgos – Revilla-Vallejera (50 MW), a niedawno zakończyła budowę i rozpoczęła prace nad rozruchem elektrowni fotowoltaicznej Villarino (50 MW) w Salamance.

Źródło: Informacja prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE