Hybrydowe OZE mogą być korzystne biznesowo

Dzisiejsze instalacje hybrydowe OZE to przykład na to, że to, co lepsze dla środowiska, może być również korzystne pod względem ekonomicznym.

W tym artykule wspominamy o strategicznej roli instalacji hybrydowych OZE, które znacząco mogą przyspieszyć dekarbonizację produkcji energii. Udowodnimy, że to, co dobre dla planety, może być jednocześnie korzystną opcją biznesową. Treść tekstu bazuje na fragmentach artykułu z portalu energy-storage.news, którego autorem jest Peter Lo, dyrektor ds. sektora energii odnawialnej i magazynowania na lądzie w ITPEnergised.

Czym jest hybrydowa elektrownia odnawialna?

Hybrydowa elektrownia odnawialna obejmuje przeważnie więcej niż jedną elektrownię odnawialną. Dodatkowo może być połączona z magazynem energii. Połączenie dwóch lub więcej OZE w jednym obiekcie ma na celu wzajemne ich uzupełnianie się, dla zapewnienia ciągłości dostaw energii elektrycznej.

Elektrownie hybrydowe zaczęto budować, aby zwiększyć efektywność wykorzystania OZE. Kombinacja dwóch lub kilku technologii pozyskiwania energii elektrycznej, często łączona z zasobnikiem energii, wykorzystuje z reguły ten sam punkt przyłączenia do sieci.

Rola instalacji hybrydowych OZE

Obecnie mówi się, że takie instalacje istotnie wpływają na przyspieszenie dekarbonizacji systemu energetycznego. A zatem obiekty te wspierają postanowienia Porozumienia Paryskiego i umożliwiają realizację celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ostatnio obserwujemy zwiększone zainteresowanie hybrydowymi OZE. Takie zachowanie rynku skłania nas do przekonania, że ​​wkrótce hybrydy staną się nową normą.

Wszelkie działania związane z rozwojem hybrydowych OZE wynikają bezpośrednio z zalet zaobserwowanych w trakcie ich eksploatacji. Rozwój energetyki wykorzystującej hybrydy nadal stanowi wyzwanie. Jednak płynące z tego korzyści ekologiczne i energetyczne dla państw oraz efekty ekonomiczne dla inwestorów są nieocenione.

Systemy hybrydowe wzajemnie kompensują wady i zalety tych OZE, z których produkowana jest energia elektryczna w danej elektrowni. Poniżej wymieniamy te korzyści, które występują najczęściej.

Korzyści ekologiczne

Nie ma wątpliwości co do tego, że odpowiedni dobór rodzaju źródeł energii i racjonalne gospodarowanie energią przyczynia się do lepszego stanu środowiska. Analiza technologii wykorzystania więcej niż jednego rodzaju odnawialnego zasobu energetycznego jednoznacznie wskazuje na korzyści dla planety. OZE nie powodują szkodliwych emisji. Tym oczywistym korzyściom dla środowiska towarzyszy redukcja kosztów energii w dłuższej perspektywie oraz zabezpieczenie pewniejszych dostaw energii dzięki dywersyfikacji zasobów.

Pewniejsza ciągłość dostaw energii

Instalacje hybrydowe OZE są w stanie zapewnić lepszą ciągłość dostaw energii elektrycznej niż jednorodne systemy. Mówiąc inaczej, systemy hybrydowe są bardziej efektywne. Z jednej strony jest to zasługa dywersyfikacji zasobów. Natomiast z drugiej strony pomaga w tym możliwość magazynowania nadwyżki energii w akumulatorach (do późniejszego wykorzystania). Taki złożony obiekt pozwala lepiej dopasować ilość wyprodukowanej energii do aktualnych potrzeb krótkoterminowych i długoterminowych.

Korzyści ekonomiczne

Zalety dla przemysłu to przede wszystkim niskie koszty zaspokajania zapotrzebowania na energię, a także aprobata społeczna dla wykorzystanych zasobów. Warto zauważyć, że technologia związana z energetyką odnawialną rozwija się szybko. Dzięki temu ciągle zwiększana wydajność systemów hybrydowych pozwala na jeszcze szybszy zwrot inwestycji i przynosi większe korzyści ekonomiczne związane z pozyskiwaniem taniej energii.

Inną zaletą instalacji hybrydowych jest uniezależnienie się od jednego zasobu, co jest istotne przy zmieniających się cenach i nieprzewidywalnych dostawach i warunkach pogodowych. Systemy hybrydowe OZE niosą zdecydowanie większe korzyści ekonomiczne w porównaniu np. do poszczególnych pojedynczych turbin wiatrowych lub ogniw słonecznych. Ponadto dodatkowe zmniejszenie kosztów eksploatacji takich instalacji jest możliwe dzięki zastosowaniu inteligentnych rozwiązań smart grid.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE