Hamowanie regeneracyjne i magazynowanie energii bez akumulatorów?

Pojazdy elektryczne i hybrydowe potrafią wykonywać hamowanie regeneracyjne. Ale czy można to robić bez akumulatorów i silników elektrycznych i przechowywać energię do późniejszego wykorzystania? Hobbyści to sprawdzają.

Czym jest hamowanie regeneracyjne?

Koncepcja hamowania regeneracyjnego jest znana jako metoda zwiększania zasięgu w pojazdach hybrydowych i elektrycznych. To jedna z ciekawszych zalet tego typu pojazdów.  Jednak hamowanie regeneracyjne nie zwiększa magicznie zasięgu pojazdów elektrycznych, ale ogranicza ilość bezpowrotnie traconej energii podczas hamowana. Bo przecież oczywiste jest, że hamowanie usuwa energię i wymaga włożenia dodatkowej energii, aby odzyskać prędkość. Zatem najlepszy zasięg można uzyskać po prostu nie hamując. Oczywiście w praktyce jest to niemożliwe. 

Bardziej odpowiednie jest więc hamowanie regeneracyjne, które wykorzystuje silnik pojazdu elektrycznego jako generator. Ten z kolei przekształca część energii kinetycznej traconej podczas hamowania z powrotem na energię zmagazynowaną w akumulatorze. Następnie, przy ponownym przyspieszaniu, pojazd korzysta z tej energii zamiast zużywać dalej podstawowe rezerwy energii. Ta zdolność pojazdów elektrycznych powoduje, że w momencie hamowania regeneracyjnego energia całkowicie się nie marnuje. Ale oczywiście, to też nie znaczy, że nie marnuje się w ogóle. Straty konwersji występują zarówno w akumulatorze, jak i w kołach, więc otrzymuje się z powrotem mniej energii niż zostało oddane.

Mimo wszystko sytuacja ta jest i tak lepsza, niż gdyby nie odzyskiwało się energii w ogóle, tak jak było w pojazdach z silnikiem spalinowym. Wówczas hamulce działały wyłącznie na zasadzie tarcia przekształcając energię kinetyczną pojazdu w tracone ciepło w celu zmniejszenia prędkości samochodu. W ten sposób cała energia była po prostu tracona.

Pojazdy wykorzystujące hamowanie regeneracyjne

Hamowanie regeneracyjne nie ogranicza się tylko do samochodów elektrycznych. Rowery elektryczne, skutery elektryczne, deskorolki elektryczne i inne opcje mikromobilności również mogą wykonywać ten typ hamowania. Działa to w nich na tych samych zasadach jak w samochodzie elektrycznym.

Hamowanie regeneracyjne bez akumulatorów

Okazuje się, że być może istnieje sposób przechowywania energii do późniejszego wykorzystania bez użycia akumulatorów i silników elektrycznych. Hobbyści się tym zajmują. Pewien mężczyzna zbudował rower, który w ten sposób funkcjonuje. Omówienie znajduje się w poniższym filmie.

To, co zostało dokonane, jest często nazywane Systemem Odzyskiwania Energii Kinetycznej lub KERS.

Zamiast pobierać energię mechaniczną, przekształcać ją w energię elektryczną, a następnie używać jej do ładowania akumulatora (staje się to wtedy energią chemiczną), tego rodzaju systemy KERS wykorzystują koło zamachowe do przechowywania energii kinetycznej.

www.cleantechnica.com

Warto dodać, że jest to uznana technologia. Ponieważ większość silników używa już koła zamachowego, aby wygładzić dostarczanie mocy do silnika poprzez przechowywanie energii w wirującym dysku z przodu silnika między momentami pchania tłoka.

Teoretyzując: wykorzystując sprzęgło lub CVT, przekładnie mogą pobierać moc z kół. Następnie mogą jej używać do rozkręcania koła zamachowego, które nie jest bezpośrednio przymocowane do silnika pojazdu. W rezultacie zwiększa to opór koła pojazdu i hamuje pojazd. Ale nie wysyła całej energii w powietrze jako ciepła, tak jak robią to hamulce cierne.

Dzięki zastosowaniu łożysk o niskim współczynniku tarcia i skręceniu koła zamachowego z prędkością ponad 60 000 obr./min, samochodowy system KERS może przez chwilę zatrzymać energię i pozwolić na jej późniejsze użycie w celu uzyskania szybkiego przypływu mocy.

www.cleantechnica.com

Oznacza to, że pojazd spalinowy mógłby potencjalnie wykorzystać opisaną technologię do oszczędzania paliwa ? podobnie jak robi to hybryda.

Hamowanie regeneracyjne bez akumulatorów – argumenty przeciw

Dotychczas nie wdrożono na dużą skalę hamowania regeneracyjnego bez użycia akumulatorów i nie jest to przypadek. Głównym powodem są zbyt wysokie koszty oraz ryzyko związane z możliwością wybuchu w przypadku awarii takiego systemu.

Poza projektami badawczymi firm motoryzacyjnych tylko niektóre brytyjskie autobusy faktycznie korzystały z systemu na ulicach. Czemu? Ponieważ jest drogi, dodaje części mechaniczne, a jeśli coś pójdzie nie tak mechanicznie, gdy coś obraca się na tak wysokich obrotach (powyżej 60 tys.), może to być jak wybuch granatu.

www.cleantechnica.com

Są to najważniejsze argumenty przemawiające przeciw temu rozwiązaniu. Innym argumentem jest fakt, że elektryfikację samochodów uważa się za główną ?drogę naprzód?, ponieważ samochody spalinowe zanieczyszczają powietrze. Jeśli dalej mają być realizowane cele związane z dekarbonizacją, to samochody elektryczne i tak będą wdrażane. W takiej sytuacji sensowne wydaje się używanie akumulatorów do magazynowania energii.

Wnioski z eksperymentu z rowerem

Eksperymentowanie z rowerem, który jest mniejszy od samochodu, nie jest obciążone tak dużym ryzykiem.

Związane z tym energie są bardzo niskie (brak ryzyka, że ??coś wybuchnie), a korzystanie z mechanicznego roweru nie zanieczyszcza środowiska tak jak robi to pojazd spalinowy.

www.cleantechnica.com

Jednak na koniec trzeba dodać, że nawet w przedstawionym filmie eksperyment z rowerem nie dostarczył jeszcze najlepszych efektów. Problem polegał na tym, że prędkości nie były wystarczające, aby uzyskać dobre magazynowanie energii. Mimo to, jest to ciekawe doświadczenie, które pozwala zobaczyć, jak działa ten rodzaj systemu magazynowania energii. Warto się z jego przebiegiem zapoznać, nawet jeśli nie udało się jeszcze uzyskać zadowalających, praktycznych efektów.

Źródła:

CleanTechnica

Electrek

Flywheel Bike KERS – YouTube

Flywheel Battery – YouTube

„The Power In These Flywheels Scares The Pants Off Me” | Savage Builds – YouTube

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło rozpoczęcie pierwszej fazy programu wsparcia dla społeczności energetycznych. Całkowity budżet programu wynosi 435 milionów złotych, a mogą w nim uczestniczyć klastry energetyczne, spółdzielnie energetyczne oraz jednostki samorządu terytorialnego. Maksymalne kwoty wsparcia w pierwszej fazie wynoszą: 1,55 miliona złotych dla klastrów energetycznych, 1,4 miliona złotych dla...
Realizowana przez Busnex Poland dostawa dwóch elektrobusów Yutong E7 jest nie tylko polskim, ale również europejskim debiutem tego modelu. 7-metrowe pojazdy, które woziły pasażerów podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze, niebawem wyjadą na ulice Pułtuska. Mieszkańcy miasta mieli okazję poznać nowe elektryczne autobusy podczas obchodów XXVI Dni...
ORLEN konsekwentnie rozwija nowe technologie w sektorze transportowym. Firma nabyła nowoczesną lokomotywę wodorową od PESA Bydgoszcz, która jest pierwszym tego typu pojazdem z napędem wodorowym w Polsce. Aktualnie przeprowadzane są testy lokomotywy. Pierwszy przejazd lokomotywy wodorowej miał miejsce na trasie Gdynia – Hel. Ta inwestycja wpisuje się w strategię Grupy...
Niemiecki startup Voltfang znalazł innowacyjny sposób na wykorzystanie starych baterii EV. Zamiast recyklingu, firma przekształca je w systemy magazynowania energii. W taki sposób cykl życia akumulatorów wydłuża się, niosąc korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Startup został założony w 2021 roku przez kolegów z uczelni – Davida Oudsandjiego, Romana Albertiego i Afshina...
Qair, niezależny producent energii odnawialnej, uruchamia wielkoskalową elektrownię fotowoltaiczną w Kaliszu Pomorskim o mocy 60 MW. Inwestycja jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Powstała na terenie województwa zachodniopomorskiego, które jest krajowym liderem w produkcji zielonej energii. Elektrownia mogłaby zasilić w prąd około 20 tysięcy gospodarstw domowych,...
Rząd Ukrainy zaakceptował budowę farmy wiatrowej o mocy 1 GW w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Inwestycja powstanie we współpracy z niemieckim koncernem energetycznym Notus Energy. Strony podpisały porozumienie o współpracy w sprawie budowy farmy, która ma pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną około 800 000 gospodarstw domowych. Rozwój zahamowany wojną Ołeksandr Krasnołucki, wiceminister ekologii...
Długie i słoneczne dni wakacyjne są atrakcyjne nie tylko w kontekście wyczekiwanych urlopów, ale jest to również idealny czas dla pracy instalacji fotowoltaicznych. Tegoroczne wakacje przyniosły rekordową produkcję energii elektrycznej właśnie z tego źródła. Rosnący udział elektrowni słonecznych w produkcji energii Biorąc pod uwagę sumaryczną produkcję ze wszystkich źródeł energii w...
Według raportu przedstawionego przez Porsche Consulting akumulatory półprzewodnikowe mogą stać się bardzo atrakcyjną alternatywą dla baterii litowo-jonowych w kontekście rozwoju elektromobilności. Do pełnego wdrożenia takich rozwiązań jednak daleka droga. Porsche Consulting spodziewa się, że globalny rynek akumulatorów przekroczy 5 500 gigawatogodzin do 2030 roku. Dwie trzecie tej wartości to udział elektrycznych...
Wzrastająca świadomość ekologiczna oraz konieczność przeciwdziałania zmianom klimatycznym stawiają przed sektorem budownictwa nowe wyzwania i cele. W odpowiedzi na te wyzwania Unia Europejska wprowadza coraz bardziej restrykcyjne przepisy i cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. W tym kontekście koncepcja budynków zeroemisyjnych staje się nie...
Enea Nowa Energia - będąca częścią Grupy Enea - nabyła od szwedzkiej spółki OX2 Holding Poland 100% udziałów w spółce Farma Wiatrowa Bejsce, która jest właścicielem projektu wiatrowego o mocy 19,8 MW. Położona w województwie świętokrzyskim farma jest w trakcie budowy i rozpocznie pracę w 2025 r. Inwestycja wpisuje...
Dziś premiera niezależnego eksperckiego raportu „Elastyczność energetyczna w Polsce” będącego kompleksowym podsumowaniem aktualnych badań i wiedzy na temat elastyczności energetycznej. Raport dostępny jest do pobrania na stronie: Elastyczność Energetyczna w Polsce – Raport Specjalistyczny (elastycznoscenergii.pl) O raporcie Raport "Elastyczność energetyczna w Polsce" stanowi wskazówkę dla decydentów i inwestorów, którzy chcą zaangażować się...
Gospodarstwa domowe, które korzystają z usług PGE, zapłacą o około 120 zł mniej za energię elektryczną w 2023 r. Jest to efekt znowelizowanego rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby płacić mniej? W rozporządzeniu...
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, przynosi nowe możliwości i korzyści dla przedsiębiorstw oraz odbiorców energii elektrycznej w Polsce. Nowe sposoby rozliczania Zgodnie z nowelizacją sprzedawcy energii są zobowiązani do nagradzania...
Amerykańscy geologowie odkryli bogate złoża litu w kraterze wulkanu znajdującym się wzdłuż granicy Nevady i Oregonu. Według szacunków wielkość zasobów to nawet 40 milionów ton pierwiastka. Do tej pory za największe złoża litu uważano te odkryte na dnie wyschniętego słonego jeziora Salar de Uyuni (Boliwia) o powierzchni ponad 10 tys....
W dzisiejszej publikacji skupimy się na przedstawieniu instytucji związanej z wykorzystywaniem energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w odniesieniu do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, na wzór wykorzystywania paneli fotowoltaicznych przez np. mieszkańców domów jednorodzinnych. Prosument zbiorowy – bo o nim jest mowa, jest zagadnieniem, które w dalszym ciągu wymaga...

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE