Brytyjski raport Solar Energy UK’s Solar Habitat potwierdza, że rozległe farmy fotowoltaiczne nierzadko stają się domem dla zagrożonych gatunków zwierząt.
Maklągwe, czyli ptaka zagrożonego wyginięciem, zauważono w ponad połowie z 37 farm fotowoltaicznych, które analizowano pod tym kątem. Trzanady i skowronki, które mają ten sam status, również występują w co najmniej połowie farm zgłoszonych do badania SEUK.
Najczęściej spotykanymi ssakami są zające brunatne, które zamieszkują około 25% weryfikowanych farm fotowoltaicznych. W obszarze dziewięciu obiektów zaobserwowano Strzępotka ruczajnika. Jest to motyl powszechnie występujący w Polsce, jednak w Wielkiej Brytanii należący do zagrożonych.
Badania przeprowadzono przy użyciu standardów opracowanych przez Solar Energy UK w zeszłym roku. Raport to efekt współpracy z Lancaster University oraz firmami konsultingowymi Clarkson & Woods oraz Wychwood Biodiversity.
Rachel Hayes z Solar Energy UK potwierdza, że dobrze zaprojektowane i odpowiednio zarządzane farmy słoneczne mogą pomóc w rozwiązaniu kryzysu klimatycznego i utraty różnorodności biologicznej.
Powyższe badania potwierdzają, że fotowoltaika ma pozytywny wpływ na środowisko nie tylko w aspekcie energetycznym. O australijskich badaniach w tym zakresie przeczytasz w naszym artykule – Australia będzie chronić dziką przyrodę za pomocą fotowoltaiki?