Fotowoltaika sposobem na zachowanie bioróżnorodności?

Brytyjski raport Solar Energy UK’s Solar Habitat potwierdza, że rozległe farmy fotowoltaiczne nierzadko stają się domem dla zagrożonych gatunków zwierząt.

Maklągwe, czyli ptaka zagrożonego wyginięciem, zauważono w ponad połowie z 37 farm fotowoltaicznych, które analizowano pod tym kątem. Trzanady i skowronki, które mają ten sam status, również występują w co najmniej połowie farm zgłoszonych do badania SEUK.

Najczęściej spotykanymi ssakami są zające brunatne, które zamieszkują około 25% weryfikowanych farm fotowoltaicznych. W obszarze dziewięciu obiektów zaobserwowano Strzępotka ruczajnika. Jest to motyl powszechnie występujący w Polsce, jednak w Wielkiej Brytanii należący do zagrożonych.

Badania przeprowadzono przy użyciu standardów opracowanych przez Solar Energy UK w zeszłym roku. Raport to efekt współpracy z Lancaster University oraz firmami konsultingowymi Clarkson & Woods oraz Wychwood Biodiversity.

Rachel Hayes z Solar Energy UK potwierdza, że dobrze zaprojektowane i odpowiednio zarządzane farmy słoneczne mogą pomóc w rozwiązaniu kryzysu klimatycznego i utraty różnorodności biologicznej.

Powyższe badania potwierdzają, że fotowoltaika ma pozytywny wpływ na środowisko nie tylko w aspekcie energetycznym. O australijskich badaniach w tym zakresie przeczytasz w naszym artykule  – Australia będzie chronić dziką przyrodę za pomocą fotowoltaiki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE