Fotowoltaika coraz bardziej konkurencyjna, ale rynek musi się zmienić

Jaka będzie przyszłość rynku PV w Polsce?

Ostatnie dwa lata to w sektorze energetyki słonecznej w Polsce okres prosperity. Widać już jednak bariery, które wymuszą na rynku PV zmiany, niezbędne do utrzymania tempa przyrostu nowych mocy. Jaka jest przyszłość fotowoltaiki w Polsce? Które modele biznesowe się sprawdzą? Jak ma się zmienić rynek energii, by lepiej wspierać transformację? – m.in. na te pytania poszukamy odpowiedzi podczas II Kongresu Energetyki Słonecznej w Warszawie-Józefowie.

Obecnie fotowoltaika to najszybciej rozwijająca się generacja wytwórcza energii spośród wszystkich odnawialnych źródeł. Zgodnie z założeniami PEP 2040 sumaryczny udział tej technologii w miksie energetycznym będzie wynosił do ok. 5-7 GW w 2030 r. i ok. 10-16 GW w 2040 r. Natomiast dane rynkowe wskazują, że moc tę osiągniemy znacznie wcześniej – już teraz posiadamy ponad 5 GW zainstalowanych mocy wytwórczych w energetyce słonecznej. Wyniki ostatnich aukcji OZE potwierdzają coraz silniejszą pozycję energetyki słonecznej na rynku, a ceny energii z instalacji PV są coraz bardziej konkurencyjne. Ale aby utrzymać tempo przyrostu mocy, potrzebne są zmiany na rynku energii, określenie roli regulatora, dużych podmiotów wytwórczych zintegrowanych pionowo (wytwarzanie i przesył), większy dostęp do sieci dystrybucyjnych i przesyłowych rozproszonych generacji.

Zmiany na horyzoncie

Boom, który umiejscowił Polskę na czwartym miejscu w Europie pod względem przyrostu nowych mocy w 2020 roku, to w głównej mierze efekt bardzo dużej popularności przydomowych instalacji prosumenckich, do której przyczyniły się programy finansujące część inwestycji i korzystny system rozliczania prosumentów – ma on jednak obowiązywać jedynie do końca 2021 roku, można się zatem spodziewać zauważalnego spowolnienia w dalszym przyroście mocy w tym segmencie.

Jednocześnie inwestorzy realizujące duże farmy PV coraz częściej napotykają na trudności wynikające z braku możliwości przyłączenia instalacji do sieci. W Polsce nie ma dziś zbyt wielu miejsc, gdzie duże farmy słoneczne udałoby się przyłączyć bez inwestycji operatorów sieciowych. Te z kolei potrafią trwać wiele miesięcy, a nawet lat. To jedno z wąskich gardeł rozwoju fotowoltaiki.

Nowe modele biznesu

Dotychczasowe tempo rozwoju fotowoltaiki w Polsce mogłyby się utrzymać dzięki nowym inwestycjom w segmencie przedsiębiorstw energochłonnych oraz zmianom umożliwiającym rozwój nowych modeli biznesowych – prosument zbiorowy, prosument wirtualny oraz pojawienie się nowego podmiotu na rynku, jakim jest agregator . Warunkiem jest liberalizacja przepisów dotyczących budowy sieci energetycznych i umożliwienie budowy linii bezpośrednich łączących instalację PV z odbiorcą końcowym. Obecnie zmiany prawne ułatwiające takie rozwiązanie zostały zaproponowane w projekcie nowelizacji Prawa energetycznego.

Perspektywy rynku PV, rola fotowoltaiki w europejskiej transformacji energetycznej, finansowanie inwestycji – to główne tematy II Kongresu Energetyki Słonecznej. Dwa dni merytorycznych wystąpień ekspertów, spotkania B2B, przestrzeń targowa oraz bankiet będą wspaniałą okazją, aby wspólnie celebrować sukcesy energetyki słonecznej i dyskutować o jej przyszłości. Wydarzenie to będzie pierwszą po długiej przerwie okazją do integracji całego sektora PV. Po ponad roku licznych wyzwań i mobilizujących doświadczeń, spotkajmy się w pięknych wnętrzach i ogrodach hotelu Holiday Inn w Warszawie-Józefowie.

Zapraszamy do rejestracji:

II Kongres Energetyki Słonecznej

Hotel Holiday Inn Warszawa-Józefów

8-9 września 2021 r.

https://kongrespv.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE