Elektrownia słoneczna, która pracuje całodobowo

Gemasolar jest pierwszą elektrownią słoneczną z systemem magazynowania ciepła, która może pracować w sposób ciągły przez 24 godziny na dobę. To prawdziwa alternatywa dla kopalnych źródeł energii. Pomysłowa technologia sprawia, że energia słoneczna jest łatwiejsza w zarządzaniu.
W południowej części Hiszpanii w sewilskiej gminie Fuentes de Andalucía działa jedna z najbardziej innowacyjnych i jednocześnie komercyjnych elektrowni słonecznych na świecie. Nazywa się  Gemasolar. Co ciekawe, praca tej elektrowni może być prowadzona w sposób ciągły przez 24 godziny w ciągu doby. I właśnie z tego powodu budzi sensację, mimo, że istnieje już od kilku lat.

Dane o elektrowni słonecznej Gemasolar

Gemasolar to rodzaj skoncentrowanej elektrowni słonecznej, która jest wyposażona w system magazynowania energii termicznej w postaci stopionej soli. Dzięki temu instalacja potrafi produkować prąd także po zmroku. Oficjalnie uważa się, że jest to pierwsza tego typu komercyjna elektrownia słoneczna na świecie.
Instalacja znajduje się w Hiszpanii na działce o powierzchni 185 hektarów. Na tym obszarze w centrum instalacji umieszczono wieżę z kolektorem słonecznym a dookoła niej ustawiono 2650 heliostatów (luster). Ich główna funkcja to skupianie promieni słonecznych. Oprócz tego w pobliżu są dodatkowe urządzenia, których zadaniem jest gromadzenie energii termicznej za pomocą ciekłego roztworu soli.
Elektrownia działa od 24 maja 2011 roku i należy do firmy Torresol Energy. Torresol Energy to przedsiębiorstwo joint venture utworzone pomiędzy hiszpańską firmą SENER Grupo de Ingeniería (60% udziałów) i firmą MASDAR ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Sposób działania elektrowni Gemasolar

Na dole wieży znajdują się dwa zbiorniki z ciekłym roztworem soli. Zawartość jednego zbiornika jest zimna a drugiego gorąca. Powierzchnie heliostatów skupiają i odbijają promienie słoneczne w kierunku wieży. Natomiast kolektor, który pełni rolę układu odbiorczego wieży, reaguje na ten sygnał pochłaniając na szczycie odbite światło słoneczne. W tym momencie zimny roztwór azotynu sodu i azotynu potasu pompowany jest ze zbiornika do wieży. Tam z kolei za sprawą silnie działających promieni Słońca ulega podgrzaniu do temperatury wynoszącej 565°C. W dalszej kolejności gorący roztwór wędruje do drugiego zbiornika umiejscowionego u podstawy wieży. Później następuje zamiana energii termicznej w energię elektryczną przy użyciu specjalnego silnika. Finalnie energia elektryczna dostarczana jest tam, gdzie istnieje na nią zapotrzebowanie. Nadwyżka energii może być magazynowana.

Efektywność elektrowni Gemasolar

Moc tej skoncentrowanej elektrowni słonecznej wynosi 19,9 MW. Gemasolar osiąga wyższą temperaturę w czasie pracy niż zakłady z cylindryczno-parabolicznymi kolektorami i to podnosi wydajność zakładu. Osiągi temperatur powyżej 500°C są w Gemasolar możliwe, bo instalacja nie wymaga użycia oleju jako płynu przewodzącego a jedynie używa stopionych soli. Dzięki temu elektrownia ma też zdolność wytwarzania energii elektrycznej przez ok. 15 godzin bez dopływu energii słonecznej. Czyli może pracować przez 24 godziny z rzędu.
Według statystyk elektrownia Gemasolar produkuje rocznie 110 GWh energii elektrycznej, co jak na elektrownię słoneczną jest wynikiem imponującym. Oznacza to, że współczynnik wykorzystania mocy zainstalowanej lub inaczej produktywność elektrowni wynosi ok. 63%. Dla porównania współczynnik produktywności w energetyce jądrowej jest tylko o ok. 30% większy. Instalacja Gemasolar potrafi dostarczyć energię do 25 000 domów w Hiszpanii, co pozwala unikać spalania 89 000 ton węgla brunatnego lub importu 218 000 baryłek ropy.
Oczywiście, tak wysoka wydajność Gemasolar nie byłaby możliwa gdyby nie położenie geograficzne Hiszpanii. Trzeba wspomnieć, że region Andaluzji ma rocznie aż 270 dni słonecznych. Ponadto możliwość magazynowania pozwala zakładowi dostarczać do sieci energię niezależnie od promieniowania słonecznego.

Źródła:


https://en.wikipedia.org/wiki/Gemasolar_Thermosolar_Plant
https://pl.qaz.wiki/wiki/Gemasolar_Thermosolar_Plant
https://www.group.sener/project/gemasolar
http://www.moraassociates.com/reports/0903%20Concentrated%20Solar%20Power.pdf
https://solarpaces.nrel.gov/gemasolar-thermosolar-plant
https://www.nationalgeographic.com.es/ciencia/gemasolar-energia-non-stop_5047
https://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/hiszpania-gemasolar-otwarty–39049.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE