Dzisiaj rusza program „Moja Elektrownia Wiatrowa”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosiło uruchomienie nowego programu wsparcia dla prosumentów – „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Od 17 czerwca 2024 roku właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych będą mogli ubiegać się o dofinansowanie na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowych z magazynami energii. Program przewiduje dotacje do 47 tysięcy złotych.

Budżet programu na lata 2024-2029 wynosi 400 milionów złotych, a pierwszy nabór wniosków, z pulą 50 milionów złotych, potrwa od 17 czerwca 2024 roku do 16 czerwca 2025 roku lub do wyczerpania środków. Inwestycje w przydomowe elektrownie wiatrowe oraz magazyny energii, realizowane od 30 czerwca 2023 roku, będą mogły liczyć na refundację do 50% kosztów kwalifikowanych. Dotacje obejmują do 30 tysięcy złotych na jedną mikroinstalację wiatrową oraz do 17 tysięcy złotych na magazyn energii elektrycznej.

Impuls dla rozwoju mikroinstalacji wiatrowych

Wiceminister klimatu i środowiska, Miłosz Motyka, podkreślił znaczenie programu dla transformacji energetycznej w Polsce. „Dofinansowanie zakupu i montażu przydomowej siłowni wiatrowej albo przydomowej siłowni wiatrowej wraz z magazynem energii elektrycznej przyczyni się do wzrostu udziału OZE w finalnym zużyciu energii,” powiedział wiceminister. Dodał również, że program „Moja Elektrownia Wiatrowa” będzie impulsem dla rozwoju polskich firm i środowisk akademickich w obszarze mikroinstalacji wiatrowych.

Prezeska NFOŚiGW, Dorota Zawadzka-Stępniak, zaznaczyła, że efektywność produkcji energii z wiatru zależy od lokalizacji turbin wiatrowych, a najlepsze warunki panują w północnym pasie kraju. Informacje o programie, w tym mapa wietrzności oraz wskazówki dotyczące planowania inwestycji, będą dostępne na stronie internetowej NFOŚiGW.

Program przewiduje instalację mikroelektrowni wiatrowych o mocy od 1 kW do 20 kW, z maksymalnym dofinansowaniem 5 tysięcy złotych na 1 kW. Magazyny energii o pojemności minimalnej 2 kWh będą dofinansowane w wysokości do 6 tysięcy złotych na 1 kWh. Wysokość konstrukcji małych turbin wiatrowych nie może przekroczyć 30 metrów. Finansowanie programu pochodzi z Funduszu Modernizacyjnego (FM), co ma na celu wspieranie innowacji i zrównoważonego rozwoju energetycznego w Polsce.

Realizacja programu „Moja Elektrownia Wiatrowa” przyczyni się do redukcji emisji CO2 na poziomie 35 tysięcy Mg rocznie, co stanowi znaczący krok w kierunku osiągnięcia celów klimatycznych Polski.

Źródło: gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE