Do końca 2027 roku Minorka zainwestuje 24 miliony euro w zrównoważone przedsięwzięcia

Hiszpańska wyspa Minorka należąca do archipelagu Balearów zainwestuje blisko 24 miliony euro w infrastrukturę przyczyniającą się do przeprowadzenia transformacji energetycznej. Priorytetem na lata 2024-2027 są instalacje słoneczne, magazyny energii i punkty ładowania pojazdów elektrycznych (EV).

Minorka bardziej ekologiczna

Minorka jest mniej znana niż jej siostrzane wyspy położone w pobliżu wschodniego wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego – Majorka i Ibiza. Jednocześnie to przestrzeń, która łączy w sobie bogactwo pięknych plaż i zabytki dziedzictwa kulturowego czasów fenickich, rzymskich i muzułmańskich. Minorka jest miejscem zielonym i zalesionym. Prawie połowa powierzchni objęta jest ochroną krajobrazową i przyrodniczą, a na obszarze występuje ponad 900 gatunków roślin kwiatowych. W trosce o pielęgnację bioróżnorodności i ograniczenie negatywnego wpływu człowieka na stan środowiska najpierw uchwalono strategię „Menorca 2030 Strategy Roadmap for decarbonising the island’s Energy system”, a następnie Rada Wyspy poinformowała o środkach na realizację projektów ekologicznych.

Jakie działania zaplanowano?

W poniedziałkowym komunikacie zadeklarowano przekazanie 19,7 miliona euro w realizację projektów we wszystkich gminach hiszpańskiej wyspy. Wspomniana kwota stanowi dodatek do 3,99 miliona euro, które rząd Balearów przeznaczył na podobny cel. Władze postanowiły, że zgromadzone w ten sposób fundusze pozwolą zainstalować ponad 9 MWp paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej i stworzenie lokalnych społeczności energetycznych.

Rada Wyspy planuje również wybudować system magazynowania energii o pojemności 18 MWh. Ułatwi to zarządzanie i przechowywanie energii odnawialnej. Póki co na Minorce ten segment gospodarki energetycznej praktycznie nie istnieje, dlatego nowe zamierzenie stanie się krokiem milowym na drodze do wykorzystania potencjału transformacji.

Plan inwestycyjny przewiduje również rozbudowę sieci ładowania pojazdów elektrycznych w celu wsparcia rosnącej liczby samochodów EV na wyspie. Simon Gornes, radny ds. środowiska, rezerwatu biosfery i współpracy Rady Wyspy Minorka tak skomentował podejmowane działania: „Dzięki tym aktywnościom w 2027 roku generacja miejska przekroczy 30 MW, co początkowo planowano osiągnąć do 2030 roku”.

https://renewablesnow.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE