Dialog Energetyczny Wielkiej Brytanii i Indii

Ministrowie energetyki Wielkiej Brytanii i Indii spotkali się przed szczytem klimatycznym COP26. Podczas Trzeciego Dialogu Energetycznego omówili oni wspólne zobowiązania dotyczące budowania przyszłości opartej na czystej energii.

Dialog Energetyczny – początki i założenia

Celem Dialogu Energetycznego Indii i Wielkiej Brytanii jest zwiększenie odporności na zmiany klimatu i przyspieszenie wdrażania czystej energii. Po podpisaniu Memorandum of Understanding w sprawie współpracy w sektorze energetycznym w listopadzie 2015 roku, w kwietniu 2017 roku rozpoczęto regularny Dialog Energetyczny. Pierwszy Dialog Energetyczny brytyjsko-indyjski odbył się w 2017 roku. Natomiast drugi w 2018 roku.

Z kolei we wrześniu tego roku miał miejsce 11. Dialog Gospodarczy i Finansowy między Wielką Brytanią a Indiami. Wówczas Wielka Brytania ogłosiła pakiet publicznych i prywatnych inwestycji o wartości 1,2 miliarda dolarów w zielone projekty i energię odnawialną w Indiach. Inwestycje te mają wspomóc indyjski cel 450 GW energii odnawialnej do 2030 roku. O tym celu pisaliśmy też w artykule Indie – 450 GW mocy zainstalowanej energii odnawialnej do 2030.

Trzeci Dialog Energetyczny brytyjsko-indyjski

Sekretarz ds. Biznesu i Energii Wielkiej Brytanii Kwasi Kwarteng oraz indyjski Minister ds. Energetyki oraz Nowej i Odnawialnej Energii Raj Kumar Singh spotkali się 8 października 2021 roku. Spotkanie odbyło się podczas Trzeciego Dialogu Energetycznego brytyjsko-indyjskiego.

Na spotkaniu podkreślono znaczenie „silnego, rodzimego” sektora energii odnawialnej w kontekście budowy bezpiecznego systemu energetycznego. Dekarbonizacja zapewnia również doskonałe możliwości tworzenia zielonych miejsc pracy, wspierania integracji i stymulowania wzrostu gospodarczego –  zarówno w Indiach, jak i w Wielkiej Brytanii. Ponadto omówiono wzmocnioną współpracę obu państw w zakresie przyspieszenia globalnej czystej energii w nadchodzącej dekadzie.

Dialog Energetyczny rozwinął nasz wspólny program rozwoju czystej energii w celu wspierania zrównoważonego wzrostu obu naszych gospodarek.

Alex Ellis, Wysoki Komisarz Indii

COP26 – okazja do pokazania światowego przywództwa

Przygotowując się do organizowanego przez ONZ COP26 w przyszłym miesiącu, dziś Wielka Brytania i Indie poczyniły istotne postępy w określaniu, w jaki sposób to głębokie partnerstwo może nadal zapewniać ekologiczny wzrost obu krajów zasilanych czystą energią.

Kwasi Kwarteng, Sekretarz ds. Biznesu i Energii Wielkiej Brytanii

Obaj partnerzy zgodnie twierdzą, że COP26 jest okazją do pokazania światowego przywództwa w dziedzinie czystej energii. Między innymi poruszyli temat oczekiwanego uruchomienia przez delegacje Wielkiej Brytanii i Indii inicjatywy Global Green Grids – One Sun One World One Grid.

Inicjatywa ma połączyć międzynarodową koalicję rządów krajowych, organizacje finansowe i operatorów systemów elektroenergetycznych. Następnie efektem wspólnych wysiłków będzie przyspieszenie budowy nowej infrastruktury. Jest ona bowiem niezbędna do zapewnienia masowej, bezpiecznej, niezawodnej i przystępnej cenowo energii. Przede wszystkim duże znaczenie mają nowoczesne, elastyczne sieci, punkty ładowania i połączenia elektroenergetyczne.

Zatwierdzenie planu współpracy na rzecz czystej energii

Przedstawiciele Wielkiej Brytanii i Indii zatwierdzili ambitny plan działania, zobowiązując się do długoterminowej współpracy. W ramach planu przewiduje się działania mające na celu:

  • zwiększenie energii odnawialnej i magazynowania,
  • poprawę środków efektywności energetycznej,
  • umożliwienie produkcji i wykorzystania ekologicznego wodoru,
  • przyspieszenie przejścia na mobilność elektryczną.

Program inteligentnej energii i magazynowania

Spośród wszystkich zaplanowanych działań, jako pierwszy cel wybrano zainicjowanie wspólnego programu w zakresie inteligentnej energii, energii odnawialnej i magazynowania.

Wspieranie przejścia na czystą energię jest wspólnym priorytetem,. A nasz nowy wspólny program dotyczący inteligentnej energii, energii odnawialnej i magazynowania pomoże zwiększyć inwestycje w projekty związane z odnawialnymi źródłami energii. Jednocześnie stworzy nowe miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników w obu krajach w trakcie zielonej odbudowy.

Kwasi Kwarteng

Reasumując, program pomoże stworzyć cyfrowe rozwiązania dla firm zajmujących się dystrybucją energii. Dzięki niemu poprawi się wydajność energetyczna w przemyśle oraz zwiększy mobilność elektryczna w sposób maksymalizujący możliwości biznesowe i inwestycyjne.

Źródła:

GOV UK

Energy Live News

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE