Czyste Powietrze po nowemu – jakie zmiany nas czekają?

Zgodnie z zapowiedziami ze stycznia 2024 roku już niebawem nastąpi zmiana w programie Czyste Powietrze. Czego mogą spodziewać się beneficjenci?

Dofinansowanie tylko dla zakupu urządzeń z listy ZUM

Kontrole przeprowadzone w ramach Programu Czyste Powietrze wykazały liczne nieprawidłowości w zakresie udzielanych dotacji. Dotyczyły one w szczególności wsparcia montażu urządzeń, które w rzeczywistości nie spełniały parametrów deklarowanych w karcie produktu i na etykiecie energetycznej.

W związku z powyższym od 22 kwietnia w ramach Programu ograniczone zostanie dofinansowanie tylko na urządzenia grzewcze, które znalazły się na liście zielonych urządzeń i materiałów i spełniają wymogi techniczne umieszczone w zaktualizowanych załącznikach do Czystego Powietrza. Zakres obejmuje zarówno pompy ciepła, jak i kotły na biomasę: pellet i zagazowujące drewno.

Będzie też dodatkowy obowiązek dla producentów pomp ciepła

Warunkiem niezbędnym wpisania urządzeń na listę ZUM jest przeprowadzenie badania w niezależnym akredytowanym laboratorium na terenie Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Uzyskane wyniki muszą być dostarczone do Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ‐PIB). W ten sposób instytucja zarządzająca Czystym Powietrzem chce chronić interes inwestorów, którzy nie mają wystarczającej wiedzy, aby samodzielnie zweryfikować jakość instalowanych rozwiązań technicznych.

Zmiany w zakresie możliwości uzyskania dopłat

Ostatnią istotną korektą będzie ograniczenie możliwości uzyskania dofinansowania w części 3. Programu Czyste Powietrze. Dotyczy to zatem beneficjentów, którzy korzystają z najwyższego poziomu dofinansowania. Osoba, która raz uzyska tego typu wsparcie, będzie mogła wnioskować o kolejną dotację (na inne budynki) tylko w ramach 1. części Programu, czyli o podstawowy poziom dofinansowania.

Krzysztof Bolesta, wiceminister klimatu i środowiska wyjaśnił w Polsat News, że „zdarzało się, że jedna osoba o niskich dochodach składała wnioski o dofinansowanie na przykład na pięć, sześć nieruchomości”. Powodowało to przysporzenie olbrzymich korzyści na rzecz jednego podmiotu, co nie było intencją osób tworzących regulamin Programu.

Źródło: czystepowietrze.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE