Czysta energia wyprzedza węgiel!

Tzw. czysta energia (energia słoneczna, wiatrowa, wodna, jądrowa, bioenergia) wytworzyła w 2021 r. więcej energii elektrycznej niż węgiel. Spośród wszystkich części świata Europa wiedzie w tym prym.

Kolejny rekord w produkcji czystej energii

W 2021 r. czysta energia wytworzyła więcej energii elektrycznej na świecie niż węgiel. Z najnowszej analizy przeprowadzonej przez think-tank energetyczny wynika, że wiatr i słońce po raz pierwszy stanowiły ponad 10% globalnej produkcji. To kolejne kroki milowe OZE.

Jakkolwiek raport Ember pt. „Globalny przegląd energii elektrycznej 2022” (Global Electricity Review 2022) wskazuje, że wzrost od 2020 r. wyniósł zaledwie 1%.

Udział globalnej produkcji energii elektrycznej według źródła
Źródło: Global Electricity Review 2022, Ember.

Chociaż temperatury wzrosły już o co najmniej 1,1°C, to – według raportu – istnieje sposób, aby zatrzymać globalne ocieplenie na 1,5°C. Jeśli do 2030 r. udałoby się utrzymać 10-letnią złożoną średnią stopę wzrostu wynoszącą 20% (compound growth rate), to świat znalazłby się na dobrej drodze do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Niewątpliwie produkcja energii odnawialnej przyspieszyła wraz ze spadkiem kosztów. W ubiegłym roku udział energii elektrycznej wytwarzanej przez źródła wiatrowe i słoneczne był dwukrotnie wyższy niż w momencie podpisania porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatu w 2016 r.

Europa liderem w energii wiatrowej i słonecznej

Europa wiedzie prym w dziedzinie energii wiatrowej i słonecznej

Jak pokazuje powyższy wykres, w 50 krajach, w tym po raz pierwszy w Chinach i Japonii, wiatr i słońce napędzały wzrost udziału energii odnawialnej. Porównując z 2020 r., takich krajów było 43. Europa jest liderem pod tym względem. Natomiast Bliski Wschód i Afryka poczyniły w tym kierunku najmniejsze postępy. Tzw. czyste źródła energii elektrycznej, takie jak energia słoneczna, wiatrowa, wodna, jądrowa i bioenergia, wygenerowały w ubiegłym roku łącznie 38% światowej energii elektrycznej. W tym samym czasie energia wytwarzana z węgla stanowiła 36%.

Świat czekają jeszcze wyzwania

Mimo rekordowego udziału generacji energii wiatrowej i słonecznej, energetykę na świecie czekają jeszcze olbrzymie wyzwania. Wynika to z faktu, że globalne zapotrzebowanie na energię wzrosło w ostatnim czasie i z pewnością będzie rosło nadal.

Według danych Ember światowe zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrosło o 1,414 terawatogodzin w 2021 r., co odpowiada wzrostowi indyjskiej gospodarki. Znaczna część zwiększonego zapotrzebowania na energię pochodziła z Chin i została zaspokojona przez węgiel. Podczas gdy wzrost produkcji wiatrowej i słonecznej wzrósł w zeszłym roku, wzrost innych czystych źródeł energii nie był tak satysfakcjonujący:

  • energia wodna spadła o 2%,
  • energia jądrowa wzrosła o 4%,
  • bioenergia wzrosła o 6%.

Z kolei raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej wskazuje, że do 2030 r. potrzeba corocznej inwestycji w wysokości 5,7 biliona dolarów w różne formy czystej energii. Jest konieczne, aby globalne ocieplenie nie przekroczyło „niebezpiecznych progów”.

Źródła:

Climate graphic of the week: Clean energy pushes ahead of coal | Financial Times

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE