Czy miliarder uczyni Indie centrum czystego wodoru?

Mukesh Ambani zainwestuje 75 mld USD w infrastrukturę odnawialnych źródeł energii. Analitycy spodziewają się, że ta czysta energia zostanie przekształcona w wodór. Czy ambicje miliardera mogą uczynić Indie centrum czystego wodoru?

Miliarder inwestuje w OZE w Indiach

Mukesh Ambani znany jest jako miliarder i najbogatszy człowiek w Azji. Redakcja portalu aljazeera.com donosi, że miliarder chce ukierunkować swój konglomerat Reliance Industries Ltd. na zieloną energię. Choć swoją fortunę zbudował na paliwach kopalnych, to na początku tego miesiąca ogłosił plany zainwestowania 75 miliardów dolarów w infrastrukturę OZE. Doinwestowane zostaną przede wszystkim elektrownie, panele słoneczne i elektrolizery, czyli urządzenia potrzebne do produkcji ekologicznego wodoru. Mimo, że Reliance nie podało, jaką część środków przeznaczy na wodór, inwestycja w czystą energię o wartości 75 mld USD jest zdecydowanie największą w kraju.

Indie centrum czystego wodoru – spekulacje?

Coraz częściej spekuluje się też, że strategia obrana przez Mukesha Ambaniego zakłada przekształcenie całej czystej energii w wodór. To jedna z największych rekomendacji w temacie paliw nowej generacji. Ponadto panuje przekonanie, że te ambitne działania mogą przekształcić Indie w potentata w dziedzinie czystego wodoru. Oznaczałoby to bardzo duże zmiany, biorąc pod uwagę fakt, że Indie są trzecim największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie i głównym importerem energii.

Analitycy twierdzą, że Reliance prawdopodobnie zdecyduje się na wodór. Wszystko po to, aby uniknąć indyjskiego hurtowego rynku energii elektrycznej, zdominowanego przez przedsiębiorstwa w trudnej sytuacji finansowej, borykające się z opóźnieniami w płatnościach.

Reliance przygotowuje się do przejęcia całego łańcucha wartości zielonej gospodarki wodorowej.

Gagan Sidhu, dyrektor CEEW Center for Energy Finance z siedzibą w New Delhi

Produkcja i znaczenie zielonego wodoru

Na uwagę zasługuje elektroliza wody – metoda produkcji zielonego wodoru. Zielony wodór – wytwarzany z wody i czystej energii elektrycznej – jest postrzegany jako kluczowy dla światowych celów redukcji emisji. Jest ważny dla konsumentów i kluczowych gałęzi przemysł, takich jak przemysł stalowy, ponieważ pomaga w przejściu na paliwa o niższej zawartości węgla. Co istotne, premier Narendra Modi już w zeszłym roku ogłosił plan przekształcenia Indii w globalne centrum produkcji i eksportu tego paliwa.

Indie polegają w tym temacie na miliarderach, w tym na Ambanim i jego rywalu, którym jest Gautam Adani. Obaj panowie będą najprawdopodobniej liderami dziedzinie czystej energii.

Innym krajom i firmom też zależy na wodorze

Inne firmy, takie jak Adani Enterprises Ltd. oraz państwowe firmy energetyczne NTPC Ltd. i Indian Oil Corp., również mają plany związane z ekologicznym wodorem. Z kolei jeśli chodzi o kraje posiadające strategię wodorową, to ich liczba podwoiła się w zeszłym roku. W tym momencie wynosi 26. Jak podaje BloombergNEF, spodziewane plany ze strony USA, Brazylii, Indii i Chin mogą zmienić kształt światowego rynku. Jednak sektor ten jest wciąż eksperymentalny i daleki od opłacalności z komercyjnego punktu widzenia.

Wyzwania sektora wodorowego w Indiach

Kluczowym wyzwaniem będzie produkcja wodoru po przystępnych kosztach. Ekologiczny wodór produkowany ze źródeł odnawialnych jest daleki od konkurencyjności w porównaniu z innymi paliwami. Kosztuje prawie dwa razy więcej niż węgiel, stanowiący główne źródło wytwarzania energii elektrycznej w Indiach.

Reliance będzie agresywnie dążyć do tego celu i osiągnie go jeszcze przed końcem obecnej dekady.

Mukesh Ambani

Miliarder zobowiązał się do produkcji zielonego wodoru za 1 USD za kilogram, co oznacza ponad 60% obniżkę w stosunku do dzisiejszych kosztów. Debasish Mishra, partner w Deloitte Touche Tohmatsu z siedzibą w Bombaju, uważa, że osiągnięcie ceny na poziomie 1 USD będzie wymagało radykalnego obniżenia kosztów elektrolizerów. Ponadto wymagane będzie wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie ponad 80%.  Mishra powiedział, że powinny być one zasilane stałymi dostawami energii w cenie poniżej 3 centów za kilowatogodzinę. Aby osiągnąć całodobowe dostawy, potrzeba dodatkowych rozwiązań energii, takie jak magazynowanie lub energia wodna, a to może spowodować wzrost kosztów powyżej pożądanego poziomu.

Potencjalne wsparcie rządu

Ambani może liczyć na wsparcie rządowe:

Nikt nie wie, czy uda nam się osiągnąć ten cel. Jeśli Reliance się powiedzie, będzie to dobra okazja. Jeśli nie, może zaistnieć potrzeba dotacji rządowych.

R. Ramachandran, były dyrektor ds. rafinerii w państwowym koncernie Bharat Petroleum Corp.

Minister energetyki Raj Kumar Singh zapowiedział pierwszą politykę ekologicznego wodoru w Indiach. Ma ona zawierać zachęty do inwestowania w sektorze wodorowym.

Rząd Indii chce:

  • zapewnić bezpłatny przesył czystej energii z jednej prowincji do drugiej w celu wytwarzania wodoru,
  • udostępnić tereny pod budowę projektów energii odnawialnej,
  • udostępnić tereny pod budowę obiektów do przechowywania zielonego wodoru i zielonego amoniaku.

Plany Reliance dotyczące OZE

Celem firmy Reliance jest osiągnięcie zeroemisyjności do 2035 roku. W związku z tym spółka planuje do końca dekady wyprodukować 100 gigawatów energii odnawialnej. Taka ilość stanowi jedną piątą krajowego celu w zakresie mocy wytwórczych niepochodzących z paliw kopalnych.

Reliance trafnie zidentyfikowała obszary, w których może być konkurencyjna cenowo: zielony wodór i energia słoneczna.Firma określiła swoje cele i dokonuje inwestycji, aby zapewnić sobie udział w rynku i wzrost.

Julio Friedmann, starszy pracownik naukowy w Centrum Globalnej Polityki Energetycznej na Uniwersytecie Columbia

Aktualnie firma przygląda się lokalizacjom w stanie Gujarat. Ponadto złożono już wniosek do rządu stanowego o przyznanie 450 tys. akrów w Kutch. Teren ten to biała, piaszczysta pustyni na zachodnim wybrzeżu Indii, która jest ulubionym miejscem produkcji energii odnawialnej w tym kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE