Czy biogaz z resztek jedzenia może wesprzeć światową energetykę?

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ludzie każdego roku marnują 1 mld 300 mln ton żywności. Jest to ponad 30% całej produkowanej żywności na świecie.

Problem ten ma różne oblicza. Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się aspekt moralny i miliony głodujących na całym świecie. Wiele instytucji ciągle pracuje nad tym, jak wyeliminować taki kontrast. Drugą kwestią jest zrównoważony rozwój i wykorzystanie resztek jedzenia w optymalny sposób. Tutaj pojawia się między innymi energetyka i rozwój nowoczesnych technologii.

Potencjał biogazu

Z około 100 kg odpadów organicznych można otrzymać około 10 m3 biogazu (w zależności od zastosowanej technologii). Średnia wartość opałowa biogazu uzyskiwanego z bioodpadów komunalnych wynosi około 21,54 MJ/m3. Energia zawarta w 1 m3 takiego biogazu odpowiada energii zawartej w 0,93 m3 gazu ziemnego, 1 dm3 oleju napędowego lub 1,25 kg węgla. 1 m3 biogazu to również odpowiednik 9,4 kWh energii elektrycznej.

Jak wykorzystać taki potencjał? Przekształcenie 100% marnowanego jedzenia na energię jest obecnie niemożliwe i najprawdopodobniej długo się to nie zmieni. Rozwój technologii pozwala jednak pokonywać kolejne bariery i zwiększać udział biogazu w energetyce wielu krajów.

Doskonałym przykładem jest Szwecja, gdzie biogaz zastąpił już 20% zużycia gazu ziemnego (wg IEA Bioenergy Countries – Report 2021). W Szwecji gaz z bioodpadów jest wykorzystywany nie tylko do ogrzewania budynków, ale również do napędzania komunikacji miejskiej. Obecnie po ulicach szwedzkich miast jeździ ok. 50 tysięcy pojazdów na biometan, a do 2030 roku kraj chce być niezależny od importu paliw transportowych. 

W naszym kraju wykorzystanie biogazu również ma ogromny potencjał. Według ekspertów z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu roczny potencjał biogazu w Polsce wynosi nawet 13 mld m3. Taka wartość pokrywałaby ponad 50% zapotrzebowania na gaz ziemny. Na ten moment w naszym kraju działa niewiele ponad 300 biogazowni, a całkowita moc zainstalowana to około 250 MW. Dla porównania w Niemczech działa ponad 10 000 biogazowni.

Chcąc wykorzystać ten potencjał, NCBR uruchomiło program „Innowacyjna biogazownia„. Jest on prowadzony w formule zamówień przed-komercyjnych (PCP), w której NCBR zamówił opracowanie innowacyjnych technologii wymagających przeprowadzenia prac B+R. W ramach programu ma powstać sześć biogazowni wykorzystujących trzy różne technologie. 

Biogaz, a innowacje

Tak duży potencjał energetyczny bioodpadów spowodował dynamiczny rozwój innowacji. Inżynierowie z całego świata starają się dostosować rozwiązania techniczne do aktualnych potrzeb branży żywnościowej i nie tylko.

Duża część marnowanego jedzenia pochodzi z gastronomii. Przeciętna restauracja wyrzuca 70 ton żywności rocznie. Indyjski startup Avris Environment Technologies zaproponował rozwiązanie tego problemu, tworząc kompaktową biogazownię CHUGG. 

CHUGG produkuje biogaz u źródła, czyli w miejscu powstawania bioodpadów. W urządzeniu zachodzi proces fermentacji beztlenowej. Jej efektem jest gaz, który można wykorzystać np. w restauracyjnej kuchni. Tak tworzy się pewnego rodzaju obieg zamknięty. System CHUGG jest mobilny i modułowy. Właściciel restauracji może dowolnie korygować jego moce przerobowe wraz ze zmieniającą się ilością odpadów żywnościowych.

Na rynku są również dostępne bardzo podobne rozwiązania dla gospodarstw domowych. Izraelska firma HomeBiogas, która zaprojektowała kompaktową komorę dla fermentacji beztlenowej zintegrowaną z dedykowaną kuchenką gazową.

Ciągle ulepszany jest również sam proces fermentacji beztlenowej. Na początku 2023 roku, amerykańska firma GELF Energy unowocześniła ten proces, opracowując system o nazwie Microbial Energy Device. W taki sposób, wytwarzany metan jest wyższej jakości, a sam cykl trwa dziesięć razy krócej. Dodatkowo do procesu wprowadzono technologię wychwytywania dwutlenku węgla.

Nie wszystkie bioodpady warto przetwarzać na energię

Należy pamiętać, że potencjał niektórych bioodpadów wykracza poza energetykę. Można z nich uzyskać bardziej wartościowe surowce. To właśnie robi polski startup EcoBean, który od kilku lat pracuje nad wydobyciem potencjału fusów kawowych (i to z powodzeniem).

– Pierwszym produktem EcoBean był brykiet z fusów kawowych, jednak produkt nie zaspokajał w pełni naszych potrzeb. Mieliśmy poczucie, że w fusach kawowych leży o wiele większy potencjał niż ich spalanie. Zamknęliśmy się w labolatorium i potwierdziliśmy swoje podejrzenia. Obecnie jesteśmy najbardziej zaawansowanym procesorem fusów kawowych, z których wydobywamy 5 frakcji: olej kawowy, przeciwutleniacze, kwas mlekowy (PLA), ligninę i dodatki białkowe – wyjaśnia Marcin Koziorowski, CEO EcoBean.

Badania specjalistów EcoBean dowodzą tego, że nawet tak niepozorny surowiec, jak fusy kawowe, może mieć wiele zastosowań.

– Nasze frakcje mogą być stosowane w różnych branżach, poczynając od kosmetycznej, poprzez HoReCa, spożywczą, medyczną, tekstylną aż po paliwową. Przykładami mogą być antyoksydanty w kremach, olej kawowy w kosmetykach czy biodieslu. Lignina może zastępować produkty tworzone z pulpy drzewnej (np. słomki). Co prawda produkty końcowe z naszych biosurowców nie stanowią naszego biznesu, ale przygotowujemy produkty pokazowe, żeby zobrazować możliwości biosurowców z fusów kawowych. Tak też wypracowaliśmy ostatnio kompostowalną doniczkę z fusów kawowych, która po włożeniu do gruntu rozkłada się w miesiąc – dodaje Marcin Koziorowski.

EcoBean ciągle pracuje nad poszerzaniem możliwości waloryzacji odpadów. Po otwarciu EcoBean Technology Centre w 2024 roku startup zyska nowe możliwości badawcze. Plany na najbliższe lata to konsekwentny wzrost i ekspansja międzynarodowa.

Obieg zamknięty gospodarki i kryzys żywnościowy

Przetwarzanie odpadów żywnościowych doskonale wpisuje się w koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym. Co więcej, powinno stanowić jej filar. Niezbędne do tego są odważne decyzje rządzących i inwestycje w nowoczesne technologie.

Przy tak zaawansowanym konsumpcjonizmie, rosnącej populacji i nieodpowiedzialnej gospodarce żywnościowej, w kolejnych latach może czekać nas kryzys żywnościowy. W tym obszarze konieczne są zmiany wprowadzane oddolnie. Warto rozpocząć od najprostszych praktyk less waste w naszym codziennym życiu, edukowania najmłodszych i rozwoju świadomości ekologicznej tych starszych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło rozpoczęcie pierwszej fazy programu wsparcia dla społeczności energetycznych. Całkowity budżet programu wynosi 435 milionów złotych, a mogą w nim uczestniczyć klastry energetyczne, spółdzielnie energetyczne oraz jednostki samorządu terytorialnego. Maksymalne kwoty wsparcia w pierwszej fazie wynoszą: 1,55 miliona złotych dla klastrów energetycznych, 1,4 miliona złotych dla...
Realizowana przez Busnex Poland dostawa dwóch elektrobusów Yutong E7 jest nie tylko polskim, ale również europejskim debiutem tego modelu. 7-metrowe pojazdy, które woziły pasażerów podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze, niebawem wyjadą na ulice Pułtuska. Mieszkańcy miasta mieli okazję poznać nowe elektryczne autobusy podczas obchodów XXVI Dni...
ORLEN konsekwentnie rozwija nowe technologie w sektorze transportowym. Firma nabyła nowoczesną lokomotywę wodorową od PESA Bydgoszcz, która jest pierwszym tego typu pojazdem z napędem wodorowym w Polsce. Aktualnie przeprowadzane są testy lokomotywy. Pierwszy przejazd lokomotywy wodorowej miał miejsce na trasie Gdynia – Hel. Ta inwestycja wpisuje się w strategię Grupy...
Niemiecki startup Voltfang znalazł innowacyjny sposób na wykorzystanie starych baterii EV. Zamiast recyklingu, firma przekształca je w systemy magazynowania energii. W taki sposób cykl życia akumulatorów wydłuża się, niosąc korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Startup został założony w 2021 roku przez kolegów z uczelni – Davida Oudsandjiego, Romana Albertiego i Afshina...
Qair, niezależny producent energii odnawialnej, uruchamia wielkoskalową elektrownię fotowoltaiczną w Kaliszu Pomorskim o mocy 60 MW. Inwestycja jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Powstała na terenie województwa zachodniopomorskiego, które jest krajowym liderem w produkcji zielonej energii. Elektrownia mogłaby zasilić w prąd około 20 tysięcy gospodarstw domowych,...
Rząd Ukrainy zaakceptował budowę farmy wiatrowej o mocy 1 GW w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Inwestycja powstanie we współpracy z niemieckim koncernem energetycznym Notus Energy. Strony podpisały porozumienie o współpracy w sprawie budowy farmy, która ma pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną około 800 000 gospodarstw domowych. Rozwój zahamowany wojną Ołeksandr Krasnołucki, wiceminister ekologii...
Długie i słoneczne dni wakacyjne są atrakcyjne nie tylko w kontekście wyczekiwanych urlopów, ale jest to również idealny czas dla pracy instalacji fotowoltaicznych. Tegoroczne wakacje przyniosły rekordową produkcję energii elektrycznej właśnie z tego źródła. Rosnący udział elektrowni słonecznych w produkcji energii Biorąc pod uwagę sumaryczną produkcję ze wszystkich źródeł energii w...
Według raportu przedstawionego przez Porsche Consulting akumulatory półprzewodnikowe mogą stać się bardzo atrakcyjną alternatywą dla baterii litowo-jonowych w kontekście rozwoju elektromobilności. Do pełnego wdrożenia takich rozwiązań jednak daleka droga. Porsche Consulting spodziewa się, że globalny rynek akumulatorów przekroczy 5 500 gigawatogodzin do 2030 roku. Dwie trzecie tej wartości to udział elektrycznych...
Wzrastająca świadomość ekologiczna oraz konieczność przeciwdziałania zmianom klimatycznym stawiają przed sektorem budownictwa nowe wyzwania i cele. W odpowiedzi na te wyzwania Unia Europejska wprowadza coraz bardziej restrykcyjne przepisy i cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. W tym kontekście koncepcja budynków zeroemisyjnych staje się nie...
Enea Nowa Energia - będąca częścią Grupy Enea - nabyła od szwedzkiej spółki OX2 Holding Poland 100% udziałów w spółce Farma Wiatrowa Bejsce, która jest właścicielem projektu wiatrowego o mocy 19,8 MW. Położona w województwie świętokrzyskim farma jest w trakcie budowy i rozpocznie pracę w 2025 r. Inwestycja wpisuje...
Dziś premiera niezależnego eksperckiego raportu „Elastyczność energetyczna w Polsce” będącego kompleksowym podsumowaniem aktualnych badań i wiedzy na temat elastyczności energetycznej. Raport dostępny jest do pobrania na stronie: Elastyczność Energetyczna w Polsce – Raport Specjalistyczny (elastycznoscenergii.pl) O raporcie Raport "Elastyczność energetyczna w Polsce" stanowi wskazówkę dla decydentów i inwestorów, którzy chcą zaangażować się...
Gospodarstwa domowe, które korzystają z usług PGE, zapłacą o około 120 zł mniej za energię elektryczną w 2023 r. Jest to efekt znowelizowanego rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby płacić mniej? W rozporządzeniu...
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, przynosi nowe możliwości i korzyści dla przedsiębiorstw oraz odbiorców energii elektrycznej w Polsce. Nowe sposoby rozliczania Zgodnie z nowelizacją sprzedawcy energii są zobowiązani do nagradzania...
Amerykańscy geologowie odkryli bogate złoża litu w kraterze wulkanu znajdującym się wzdłuż granicy Nevady i Oregonu. Według szacunków wielkość zasobów to nawet 40 milionów ton pierwiastka. Do tej pory za największe złoża litu uważano te odkryte na dnie wyschniętego słonego jeziora Salar de Uyuni (Boliwia) o powierzchni ponad 10 tys....
W dzisiejszej publikacji skupimy się na przedstawieniu instytucji związanej z wykorzystywaniem energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w odniesieniu do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, na wzór wykorzystywania paneli fotowoltaicznych przez np. mieszkańców domów jednorodzinnych. Prosument zbiorowy – bo o nim jest mowa, jest zagadnieniem, które w dalszym ciągu wymaga...

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE