Czechy odejdą od węgla do 2033

Nowy rząd czeski postanowił przyspieszyć transformację energetyczną w kraju. Zgodnie z opublikowanym oświadczeniem Czechy odejdą od węgla o 5 lat szybciej niż wcześniej planowano. Ma to nastąpić w 2033 roku.

Nowa decyzja rządu Czech w sprawie węgla

Obecnie w Czechach aż około 40-50% energii produkuje się w elektrowniach węglowych. Ponieważ jest to istotny udział, to rezygnacja z węgla stanowi dla tego kraju dość duże wyzwanie. Dlatego też, podobnie jak w innych europejskich gospodarkach, rekomenduje się stopniowe odchodzenie od węgla.

Nowy rząd zadecydował, że Czechy odejdą od węgla całkowicie do 2033 roku. W ten sposób Czechy stały się 22. państwem Unii Europejskiej, które ogłosiło datę odejścia od węgla w energetyce. Informację przekazano w oficjalnym oświadczeniu programowym na najbliższe cztery lata, które ogłoszono 7 styczniu 2022 roku. Jednakże rząd Petra Fiali zaznaczył w deklaracji, że elektrownie węglowe zostaną wyłączone tylko wówczas, gdy zapewnione zostaną wystarczające moce rezerwowe:

Elektrownie węglowe zostaną wyłączone pod warunkiem zapewnienia wystarczających mocy rezerwowych. Nie dopuścimy do załamania się systemów centralnego ogrzewania, będziemy wykorzystywać elektrociepłownie i wyrównamy warunki rynkowe. Przygotujemy przejście sektora ciepłowniczego na źródła niskoemisyjne w taki sposób, aby nie doszło do gwałtownego wzrostu cen. W trybie pilnym przygotujemy strategię dekarbonizacji sektora ciepłowniczego, którą omówimy z odpowiednimi partnerami. Stworzymy warunki dla transformacji energetycznej i rozwoju regionów węglowych, tak aby odejście od węgla było możliwe do 2033 roku.

Jednocześnie władze kraju zapewniają, że podjęcie decyzji odnośnie takiego tempa transformacji energetycznej poprzedziły wnikliwe analizy i konsultacje eksperckie. Dlatego Czechy odchodzą od węgla stopniowo i z tego względu zapewnione mają być optymalne warunki dla tego procesu. Co będzie zamiast węgla? Z planów wynika, że źródła energii węglowe w Czechach zostaną zastąpione przez elektrownię jądrową oraz odnawialne źródła energii. Niewątpliwie istotne znaczenie w przypadku takiej zmiany będzie miało wsparcie magazynów energii w Czechach.

Czechy odejdą od węgla wcześniej niż planowano

Warto zauważyć, że kraj przyspiesza transformację energetyczną o 5 lat w stosunku do wcześniejszych planów. Co prawda poprzedni rząd nie wydał jasnych deklaracji w tej sprawie. Jednak ówczesny organ doradczy wcześniejszej władzy sugerował rezygnację z węgla do 2038 roku. Natomiast według ekologów data ta była zbyt odległa, a cele niewystarczająco ambitne.

Mimo najnowszych deklaracji, odejście od węgla nastąpi później o 3 lata w porównaniu do ustaleń z porozumienia paryskiego, które uzgodniono podczas COP 21 w 2015 roku. COP 21 oznacza 21. konferencję w sprawie zmian klimatu. Warto przypomnieć, że takie konferencje odbywają się co roku, a ostatnia z nich trwała od 31 października do 12 listopada 2021 roku – była to 26. konferencja w sprawie zmian klimatu COP 26.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE