Chińczycy budują turbinę wiatrową wyższą od warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 2 minuty
turbina wiatrowa

Chińskie CRRC ogłosiło ambitny plan budowy najpotężniejszej turbiny wiatrowej na świecie. Turbina zostanie zainstalowana w systemach off-shore, co pozwoli na maksymalne wykorzystanie energii. Jeden pełny obrót wirnika turbiny będzie wytwarzał aż 40 kWh energii.

Plany te zostały zaprezentowane na konferencji WindEnergy w Hamburgu, gdzie CRRC ujawniło również swoje innowacyjne podejście do wykorzystania technologii prognozowania opartego na sztucznej inteligencji, co optymalizuje pracę turbin w zależności od warunków pogodowych.

Potężna moc

Turbina ma mieć moc na poziomie 20 MW, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb energetycznych tysięcy gospodarstw domowych. Projekt przewiduje, że całkowita wysokość konstrukcji wyniesie 320 metrów, a wirnik będzie miał długość 260 metrów. Obszar obrotowy wirnika obejmie powierzchnię 53 tysięcy metrów kwadratowych, co odpowiada wielkości siedmiu boisk piłkarskich.

Norwegowie także planują rekord

W globalnym wyścigu o budowę największych turbin wiatrowych, Norwegowie planują zbudować konstrukcję o wysokości 400 metrów. Harmonogram zakłada jej uruchomienie dopiero pod koniec dekady, więc na razie projekt chiński pozostaje liderem pod względem wielkości i mocy.

W zeszłym roku pisaliśmy również o innym, imponującym projekcie prosto z Chin. Firma Three Gorges Energy w lipcu 2023 r. podłączyła do sieci energetycznej turbinę wiatrową o mocy 16 MW. Jednostka znajduje się na morskiej farmie wiatrowej Fujian w Cieśninie Tajwańskiej i jest obecnie największą na świecie turbiną wiatrową podłączoną do sieci.

Źródło: geekweek.interia.pl

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty