Ceny maksymalne dla gazu do 2025 roku. Rada UE przedłuża obowiązywanie regulacji

W związku z konsekwencjami wojny na Ukrainie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy, w grudniu 2022 Wspólnota wprowadziła trzy nadzwyczajne, tymczasowe regulacje. Wczoraj podjęto decyzję o przedłużeniu wsparcia.

We wtorek Rada Unii Europejskiej zdecydowała o przedłużeniu obowiązywania nadzwyczajnych regulacji:

  • Ochrona obywateli UE i gospodarki przed nadmiernie wysokimi cenami. Ta regulacja będzie obowiązywała od 1 lutego 2023 roku do 31 stycznia 2025 roku. Głównym celem jest zapobieganie gwałtownym wzrostom cen gazu w UE.
  • Wzmocnienie solidarności. Ministrowie energetyki UE zgodzili się przedłużyć obowiązywanie regulacji o kolejny rok, do 31 grudnia 2024 roku. Głównym celem jest obniżenie wysokich cen energii i poprawa bezpieczeństwa dostaw gazu.
  • Przyspieszenie wdrażania energii odnawialnej. Ministrowie zgodzili się przedłużyć okres obowiązywania pewnych zmienionych przepisów regulacji do 30 czerwca 2025 roku. Głównym celem jest redukcja zależności UE od rosyjskiego paliwa kopalnego oraz dalsze postępy w osiągnięciu celów klimatycznych UE poprzez przyspieszenie procesu wydawania pozwoleń i wdrażania projektów związanych z OZE.

– Przedłużenie trzech środków awaryjnych jest konieczne (…) Pozwoli nam zapewnić stabilizację rynków energetycznych, złagodzi skutki kryzysu i ochroni obywateli UE przed nadmiernie wysokimi cenami energii – tak decyzję Rady uzasadniała Teresa Ribera, wicepremier Hiszpanii i minister ds. ekologicznej transformacji oraz wyzwania demograficznego.

Źródło: informacja prasowa Rady Unii Europejskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE