Carport fotowoltaiczny w Disneylandzie

Axpo buduje zadaszenie parkingu z panelami fotowoltaicznymi w Disneylandzie w Paryżu, tzw. carport fotowoltaiczny. Oddano do użytku już pierwszą część tej inwestycji. Gdy cały system zostanie uruchomiony w 2023 r., będzie jedną z największych instalacji fotowoltaicznych w Europie.

Carport fotowoltaiczny – stan zaawansowania prac

Szwajcarska firma Axpo, za pośrednictwem swojej spółki zależnej Urbasolar, buduje tzw. carport fotowoltaiczny, czyli dach solarny na parkingu w Disneylandzie w Paryżu. Budowa rozpoczęła się jesienią 2020 roku. Do tej pory zainstalowano ponad 46000 paneli fotowoltaicznych, pokrywając ponad 7000 z łącznej liczby 11200 miejsc parkingowych. Jak poinformowała firma, pierwsza część projektu carportu fotowoltaicznego już działa i dostarcza 10 gigawatogodzin (GWh) energii elektrycznej rocznie. Taka ilość mogłaby zabezpieczyć zużycie energii elektrycznej w mieście liczącym ponad 4800 mieszkańców.

Carport fotowoltaiczny – kontynuacja budowy

Dalsza budowa w ramach inwestycji odbędzie się w kilku etapach. Docelowo w Disneyland Paris na łącznej powierzchni 20 hektarów zostanie zainstalowanych 82000 paneli fotowoltaicznych. Łącznie mają one generować 36 GWh energii elektrycznej rocznie. Według komunikatu medialnego, jest to taka ilość energii elektrycznej, jaką zużywa miasto liczące 17400 mieszkańców. Dlatego oczekuje się, że instalacja wygeneruje wystarczającą ilość energii odnawialnej, aby pokryć około 17% obecnego zapotrzebowania parku rozrywki na energię elektryczną.

Carport fotowoltaiczny w Disneyland Paris
Źródło: Urbasolar

Jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w Europie

Ostateczne zakończenie prac planowane jest na 2023 rok. Gdy to nastąpi, to ukończony projekt stanie się jednym z największych działających systemów słonecznych w Europie. Wtedy roczny uzysk energii z carportu fotowoltaicznego wyniesie 36 GWh. Po uruchomieniu instalacji firma Urbasolar zajmie się jej konserwacją oraz monitoringiem.

Zadaszenie parkingu wyposażone w panele słoneczne spełnia też inne funkcje praktyczne. Umożliwia nie tylko wytwarzanie zrównoważonej energii elektrycznej, ale także gwarantuje poprawę wrażeń i zwiększenie komfortu odwiedzających, ponieważ stanowi odpowiednią ochronę dla samochodów. – Ochrania pojazdy przybyłych na teren parku rozrywki przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi takimi jak deszcz, śnieg czy gorące słońce.

Kontynuacja działań proekologicznych Disneylandu

Projekt solarnego dachu na parkingu w paryskim Disneylandzie jest częścią szerszej strategii ekologicznej Disneyland Paris. Celem francuskiego parku rozrywki jest znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz dekarbonizacja dostaw energii.

Źródła:

First milestone for solar carport at Disneyland Paris – pv magazine International (pv-magazine.com)

Disneyland Paris – Urbasolar

Axpo baut Solar-Parkplatzdach für Disneyland Paris – Solarserver

Axpo nimmt erste Etappe der Solar-Parkplatzüberdachung beim Disneyland Paris in Betrieb

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE