Biedronka poprawi efektywność energetyczną we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym


Dnia 18 grudnia 2023 roku doszło do podpisania umowy pomiędzy Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) a Jeronimo Martins Polska, właścicielem sieci sklepów Biedronka, dotyczącej finansowania projektów związanych z efektywnością energetyczną w sklepach. Przyznany „zielony kredyt” o wartości 1,5 mld złotych ma na celu wspieranie oszczędności energii oraz redukcję emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczeń powietrza.

EBI udzielił finansowania Jeronimo Martins Polska na kwotę 1,5 mld złotych, mającego wspierać inwestycje w efektywność energetyczną sklepów Biedronka. Ten zielony kredyt jest ukierunkowany na promowanie zrównoważonych praktyk, zgodnie z zasadą odpowiedzialności środowiskowej i efektywnego zarządzania zasobami w sektorze handlowym. Biedronka planuje dzięki temu zmniejszyć swój ślad węglowy, oszczędzając jednocześnie energię. Środki z tego kredytu mają sfinansować modernizację sklepów, wprowadzając rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną, takie jak zamknięte systemy chłodnicze oparte na gazach naturalnych czy panele fotowoltaiczne.

Ambitne plany włodarzy Biedornki

Luis Araujo, dyrektor generalny Biedronki, wyraził zadowolenie z umowy, podkreślając, że firma już odnotowała istotne osiągnięcia w zakresie zrównoważonego rozwoju, ze spadkiem śladu węglowego o 30% w ciągu ostatnich 6 lat. Planuje się, że do 2028 roku sklepy Biedronki będą zasilane wyłącznie zieloną energią, dzięki inwestycjom w fotowoltaikę oraz umowom na energię słoneczną i wiatrową. Do końca 2024 roku wszystkie centra dystrybucyjne oraz około 2,000 sklepów mają produkować własną energię z fotowoltaiki.

Umowa pomiędzy EBI a Jeronimo Martins Polska podkreśla rolę Biedronki w transformacji efektywności energetycznej sektora detalicznego w Polsce. Jest to także zgodne z priorytetami planu RePowerEU, promowanego przez Grupę EBI, który ma na celu przyspieszenie zielonej transformacji i wspieranie inwestycji w efektywność energetyczną oraz odnawialne źródła energii. Grupa EBI w 2022 roku przeznaczyła globalnie 20,86 mld euro na wsparcie inwestycji w zrównoważoną energię, z czego 996 mln euro trafiło do Polski.

Źródło: media.biedronka.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE