Belgia po raz pierwszy w historii pokrywa zapotrzebowanie energetyczne wyłącznie dzięki PV i elektrowniom wiatrowym

Belgijski operator sieci ogłosił, że energia wyprodukowana w instalacjach PV i elektrowniach wiatrowych pokryła całe zapotrzebowanie kraju. Rekord padł w poniedziałek (29.05.2023 roku) między godziną 13.00 a 13.30.

Instalacje fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe wygenerowały w tym czasie łącznie 8 303 MW energii elektrycznej, bijąc niedzielny rekord 7 695 MW. Zeszłoroczny rekord wynosił 7 112 MW (11.05.2022 roku).

Fotowoltaika miała znacznie wyższy udział w rekordowej produkcji niż elektrownie wiatrowe. Uzyski energetyczne z systemów PV były na poziomie około 5 500 MW. Poniższy wykres przedstawia produkcję z obu tych źródeł.

wykres produkcja energii
Produkcja energii w Belgi. Źródło: profil Linkedin operatora Elia

Według operatora systemu takie momenty to dowód na to, że potrzebny jest nowy model rynkowy, który zachęca do elastycznej konsumpcji. Takie urządzenia jak pompy ciepła i samochody elektryczne, konsumenci mogą zasilać lub ładować, gdy dostępna jest tania zielona energia. Oprócz oczywistych korzyści finansowych pomogą w taki sposób utrzymać równowagę sieci.

W 2019 roku udział odnawialnych źródeł energii w belgijskim miksie energetycznym wynosił 9,9%. Celem na 2030 rok jest podniesienie tej wartości do 17,5%. Bruksela rozwija przede wszystkim projekty PV, elektrownie wiatrowe, systemy wykorzystujące biopaliwa i ciepło odpadowe.

W Belgii w czwartym kwartale 2022 roku wyemitowano do atmosfery o 3,3% mniej gazów cieplarnianych niż rok wcześniej. Jest to spadek porównywalny do tego, który zaobserwowaliśmy w Polsce (3,4%).

W ostatnim czasie wiele europejskich krajów mogło się pochwalić podobnymi rekordami. Urząd Regulacji Energetyki podał na początku maja, że w 2022 roku Polska odnotowała rekord produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (w stosunku do roku 2021). Na naszym portalu pisaliśmy również o tym, że pierwszy raz w historii Wielka Brytania produkuje więcej energii elektrycznej za pomocą turbin wiatrowych, niż z gazu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE