Baltic Power – ukończono badania geotechniczne

9 miesięcy – właśnie tyle trwały badania dna morskiego pod farmę wiatrową Baltic Power. Badania już zakończono, a uzyskane wyniki umożliwiają przygotowanie projektu fundamentów dla ok. 70 turbin wiatrowych, morskich stacji elektroenergetycznych oraz ich połączenia kablowego z infrastrukturą przesyłową na lądzie.

Badania trwały 9 miesięcy

Spółka Baltic Power – jako pierwsza spośród deweloperów morskich farm wiatrowych na polskiej części Bałtyku – zakończyła badania geotechniczne. Trwały one 9 miesięcy i były prowadzone przez 13 specjalistycznych jednostek, które przemieszczały się po obszarze farmy wiatrowej oraz trasy kablowej wyprowadzającej energię z morza na ląd. W ramach tych prac zespół kilkuset badaczy, techników i operatorów wykonał tysiące pomiarów i sondowań.

20 godzin pracy statków

Badania geotechniczne w ramach projektu Baltic Power wymagały tego, by statki pracowały ponad 20 tys. godzin. Dzięki temu udało się wykonać kilka tysięcy metrów specjalnych wierceń umieszczonych tam, gdzie mają powstać posadowienia elementów infrastruktury farm. W niektórych miejscach głębokość prowadzenia prac sięgała do kilkudziesięciu metrów.

Finalizacja badań dna Bałtyku

Zadania były wymagające, gdyż obszar farmy zajmuje 130 km2, zaś sama trasa wyprowadzenia mocy ma długość 30 km. Jednak w końcu uzyskane wyniki badań udokumentowano. Dokumentacja ta stanowi jeden z ważniejszych elementów opracowywanego finalnego projektu farmy. Od tego bowiem zależy m.in. rozmieszczenie turbin wiatrowych, stacji energetycznych i kabli.

W ramach projektu wejścia w offshore, który prowadzi spółka Baltic Power, jako pierwsi na tym rynku w Polsce sfinalizowaliśmy kluczowe dla powodzenia tej inicjatywy badania. Potwierdzamy tym samym, że Baltic Power zarządza jednym z najbardziej dynamicznie rozwijanych projektów w polskiej części Bałtyku. Wraz z zakończeniem budowy farmy w roku 2026 wzmocnimy bezpieczeństwo energetyczne Polski dostarczając gospodarce do 1,2 GW czystej energii z morza.

Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN

O projekcie Baltic Power

Baltic Power jest projektem morskiej farmy wiatrowej o docelowej zainstalowanej mocy 1,2 GW. Farma będzie się znajdowała około 23 km na północ od linii brzegowej Bałtyku, na wysokości Łeby i Choczewa. W projekcie bierze udział Grupa Orlen mająca 51% udziałów i Northland Power z udziałem 49%.

Intensywność prac oraz transfer wiedzy, jaki następuje w projekcie Baltic Power między PKN ORLEN, a Northland Power pozawala nam zachować wysoką dynamikę przygotowań inwestycji. Finalizacja badań geotechnicznych to kamień milowy projektu rozpoczynajacy w praktyce proces starań o niezbędne pozwolenia na budowę.

Jarosław Broda, Członek Zarządu Baltic Power

Budowę farmy wiatrowej zaplanowano na lata 2024–2026. Będzie się ona składać z około 70 turbin wiatrowych umieszczonych na morzu o minimalnej jednostkowej mocy 14 MW.

Od grudnia 2021 roku nad projektem fundamentów turbin wiatrowych pracuje na zlecenie Baltic Power firma JBO (Jörss – Blunck – Ordemann GmbH). Jest to jeden z najbardziej doświadczonych na rynku dostawców w zakresie projektowania konstrukcji dla morskich farm wiatrowych. Firma od 2008 roku wykonała 80 projektów posadowienia turbin wiatrowych dla inwestycji znajdujących się na terenach morskich 13 krajów. Oprócz prac projektowych równocześnie trwa proces przetargowy na dostawcę fundamentów, który Spółka chce zakończyć w bieżącym roku.

Źródła:

Baltic Power

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

konferencja e-magazyny.pl

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE