Autostrada wodorowa z Ukrainy do Niemiec

Opublikowany: Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
Mapa Środkowoeuropejskiego Korytarza Wodorowego.

Cztery środkowoeuropejskie spółki infrastruktury gazowej połączyły siły na rzecz budowy autostrady wodorowej przebiegającej przez Europę Środkową. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to do 2030 roku ten środkowoeuropejski korytarz wodorowy będzie transportować 120 GWh zielonego wodoru dziennie.

Założenia projektu autostrady wodorowej

Wraz z elektryfikacją, rozwój odnawialnego i niskoemisyjnego łańcucha wartości wodoru jest ważnym sposobem osiągnięcia przez Europę jej celów klimatycznych i energetycznych. W najbliższych latach spodziewamy się znacznego wzrostu produkcji i zużycia wodoru wokół głównych obszarów podaży i popytu w Europie.

www.cehc.eu

Dlatego czterech operatorów systemów gazociągów z Europy Środkowej postanowiło nawiązać współpracę, której głównym celem jest opracowanie korytarza wodorowego. Dostrzeżono bowiem potencjał gazowych systemów przesyłowych na Ukrainie, Słowacji i w Czechach. Uczestnicy projektu słusznie zauważyli, że mogą one być ponownie wykorzystane. Tym razem będą one służyć do transportu wodoru z przyszłych miejsc produkcyjnych Europy Wschodniej do centrów popytu w Europie Środkowej.

Istniejącą infrastrukturę gazową planuje się dodatkowo wyposażyć w nowe dedykowane rurociągi wodorowe i stacje sprężarek. Dzięki temu stary system zostanie przystosowany do nowych celów umożliwiając transport wodoru na znaczne odległości po przystępnych cenach.

Przebieg autostrady wodorowej

Trasa budowanej autostrady wodorowej rozpoczyna się na Ukrainie, która słynie z dobrych warunków do masowej produkcji zielonego wodoru. Następnie wiedzie przez Słowację i Czechy aż do obszarów zapotrzebowania na wodór w Niemczech.

Szlak wodorowy umożliwi również transport wodoru pomiędzy zakładami produkującymi wodór a konsumentami wodoru w Czechach i na Słowacji. Jednak przewiduje się, że to właśnie Niemcy będą jednym z największych obszarów zapotrzebowania na wodór w Europie.

Partnerzy uczestniczący w projekcie

W projekcie tworzenia środkowoeuropejskiej autostrady wodorowej uczestniczą spółki z czterech krajów. Oto one:

  • Ukraina (GTSOU),
  • Słowacja (Eustream),
  • Czechy (Net4gas),
  • Niemcy (OGE).

Podani operatorzy podpisali oświadczenie, w którym zadeklarowali podjęcie wspólnych działań na rzecz budowy autostrady wodorowej.

Zobowiązujemy się, aby nasza infrastruktura była gotowa na wodór, a tym samym mocno przyczyniła się do realizacji celów UE w zakresie dekarbonizacji.

Rastislav Ňukovič, dyrektor generalny Eustream

Zobowiązania zaczęto już realizować. Aktualnie trwa badanie techniczne wykonalności utworzenia środkowoeuropejskiego korytarza wodorowego.

Jesteśmy przekonani, że to silne międzynarodowe partnerstwo przyniesie pierwsze wyniki w zakresie wykonalności, przepustowości i kosztów regionalnego transportu wodoru już w przyszłym roku.

Andreas Rau, dyrektor zarządzający czeskiego NET4GAS

Inicjatywa autostrady wodorowej jest otwarta na tworzenie partnerstw z producentami wodoru, dużymi konsumentami wodoru i innymi firmami zajmującymi się infrastrukturą gazową. Ta współpraca ma ułatwić produkcję i zużycie wodoru w Europie Środkowej.

Źródła:

Renewables Now

PV Magazine

Central European Hydrogen Corridor

Powiązane artykuły

wręczenie postulatów

Dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki złożony w kluczowych instytucjach

Przedstawiciele redakcji e-magazyny.pl osobiście złożyli dokument zawierający 10 postulatów dla polskiej energetyki w czterech instytucjach, do których od początku był adresowany. Postulaty trafiły do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Dokument to…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut

Konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii” – relacja

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć w jednym z albumów: 27.04.2023 r odbyła się organizowana przez nasz portal konferencja „Elastyczność sieci oraz magazynowanie energii”. W Warszawskim hotelu Hilton zgromadziło się ponad 800 liderów sektora energetycznego, branży motoryzacyjnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych.…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 8 minut
transformacja ciepłownictwa

Prawie pół biliona złotych będzie kosztowała transformacja ciepłownictwa systemowego

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC) opublikowało raport dotyczący transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce, szacując koszty inwestycji na od 300 do 466 miliardów złotych. Przewidywana transformacja jest konieczna, aby spełnić wymogi unijnego pakietu regulacji „Fit for 55” i obejmuje modernizację…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 3 minuty
temperatura fotowoltaika

Fotowoltaika może podnosić temperaturę w miastach

Nowe badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że instalacje fotowoltaiczne na dachach mogą powodować wzrost temperatur w miejskich środowiskach nawet o 1,5°C w ciągu dnia. Chociaż takie rozwiązania mogą przyczyniać się do produkcji zielonej energii, ich wpływ na lokalny klimat ma…

Aktualizacja: Szacowany czas czytania: 4 minuty