Amazon inwestuje w odnawialne źródła energii

Amazon ogłosił się największym korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej na świecie. Inwestycje firmy w projekty wiatrowe i słoneczne wzrosły do ​​6,5 GW.

Plany osiągnięcia zerowych emisji netto motywują duże koncerny do zwiększania inwestycji w odnawialne źródła energii. W tych inwestycjach przeważnie przodują firmy technologiczne. Chociaż większość amerykańskich korporacji pokazała determinację i zaangażowanie w energię odnawialną w 2020 roku, to pierwsze miejsce w rankingu zajął Amazon. Firma uzyskała w ostatnim roku rekordowe wielkości zakontraktowanej mocy. Dzięki temu po raz pierwszy udało jej się wyprzedzić Google, które do niedawna uchodziło za największego korporacyjnego nabywcę energii odnawialnej.

Inwestycje Amazona w odnawialne źródła energii

Inwestycje Amazona w projekty wiatrowe i słoneczne wzrosły do ​​6,5 GW. Według szacunków ta wartość powinna wystarczyć na zasilenie 1,7 mln amerykańskich domów przez rok. Amazon ogłosił w sumie 26 nowych projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Są one realizowane w wielu krajach – w Australii, Francji, Niemczech, Włoszech, RPA, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Łącznie Amazon ma już 127 projektów OZE na całym świecie. Kolejne inwestycje Amazona w odnawialne źródła energii są następstwem jego zobowiązana do osiągnięcia zerowych emisji netto dwutlenku węgla do 2040 roku. Firma twierdzi, że jest na dobrej drodze, aby spełnić złożone obietnice.

Otoczenie konkurencyjne i współpraca

Coraz więcej dużych korporacji decyduje się na realizację planów dekarbonizacji. Dlatego głównym ich dążeniem jest rezygnacja z korzystania z paliw kopalnych na rzecz energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł. Jednak w sytuacji większego zapotrzebowania na energię niż wynosi własna produkcja z odnawialnych źródeł, organizacja ma możliwość zakupu energii. Wówczas podpisuje się umowę (PPA – power purchase agreement) z dostawcą na zakup określonej ilości energii.

W 2020 roku umowy PPA z całego świata miały  rekordową wartość, łącznie 23,7 GW. Był to wynik o 18% wyższy niż w 2019 roku. Trzeba dodać, że ponad 20% mocy była opisana w 35 umowach PPA podpisanych z firmą Amazon. To wystarczyło, aby wyprzedzić Google w rankingu.

Niestety, ale poza dobrymi decyzjami, firmy technologiczne często pozostają głównymi podmiotami zanieczyszczającymi środowisko. Potrzeba dużych przemian i wiele pracy włożonej w każdą z nich, aby sytuacja uległa poprawie. Chociaż Amazon pomaga w walce ze zmianami klimatycznymi to jednocześnie jego ślad węglowy nieprzerwanie szybko rośnie. Przed firmę stoi więc olbrzymie wyzwanie, aby udowodnić swoją wiarygodność klimatyczną poprzez ograniczanie emisji. 

Coraz więcej osób dokonuje zakupów przez internet. Dodatkowo tempo tego wzrostu zwiększył kryzys wywołany przez COVID-19. W rezultacie w ostatnim roku emisja gazów cieplarnianych Amazona znacząco wzrosła. Oczywiście, było to powiązane ze wzrostem wspomnianej sprzedaży.

Źródła:

https://qz.com/1981302/amazon-buys-more-wind-and-solar-energy-than-any-other-company/

https://www.theverge.com/2020/12/10/22167305/amazon-renewable-energy-purchases

https://about.bnef.com/blog/bloombergnef-2021-executive-factbook/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE