Agrowoltaika powstanie na terenie województwa zachodniopomorskiego

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie we współpracy z firmą Energia Pomorze rozpoczął projekt budowy farmy agrofotowoltaicznej – pierwszej tego typu w Polsce. Inicjatywa o wartości blisko 100 milionów złotych, współfinansowana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), już wystartowała.

Projekt AgrofarmaPV będzie realizowany na obszarze województwa zachodniopomorskiego i ma obejmować powierzchnię 10 hektarów. Obecnie trwają prace nad studium wykonalności, które potrwają około 9 miesięcy. Następnie planowana jest budowa oraz dwuletnie badania na 2-hektarowej części farmy, po których przewidziana jest rozbudowa instalacji o kolejne 8 hektarów.

Cele projektu

Głównym celem projektu jest opracowanie technologii umożliwiającej jednoczesne pozyskiwanie energii elektrycznej oraz uprawę roślin bez dodatkowego nawadniania. AgrofarmaPV będzie składać się z ponad 1000 segmentów, przypominających kształtem „małe domki”, pod którymi będą rosnąć rośliny. Te urządzenia nie tylko będą pobierać energię ze słońca do zasilania elektrycznych ciągników lub do dostarczania jej do sieci, ale także umożliwią zbiór i magazynowanie deszczówki, wykorzystywanej do podlewania upraw.

Dzięki tej technologii, gleba będzie utrzymywana w dobrym stanie, a projekt przyczyni się do zapobiegania suszy, coraz bardziej dotkliwej w rolnictwie. Wdrażaniem opracowanej technologii zajmie się firma Energia Pomorze, a oferta skierowana będzie do nowoczesnych gospodarstw rolnych, które równoważą produkcję i wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych z prowadzeniem upraw roślin.

Projektem kieruje dr hab. inż. Adam Koniuszy, prof. ZUT, któremu towarzyszą specjaliści z Zakładu Inżynierii Rolniczej i Środowiska: dr hab. inż. Anna Jaroszewska, prof. ZUT – specjalistka ds. nawadniania, dr hab. inż. Marek Bury, prof. ZUT – specjalista ds. agrotechniki oraz dr inż. Andrzej Gawlik – specjalista ds. energii.

Źródło: zut.edu.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE