53. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

W Davos odbyło się 53. Światowe Forum Ekonomiczne, a jego hasło przewodnie to: „Współpraca w podzielonym świecie”. Podczas wydarzenia spotkali się światowi przywódcy, którzy mieli okazję rozmawiać na temat aktualnych wyzwań ekonomicznych i geopolitycznych.

Uczestnicy i główne tematy w Davos

W konferencji wzięli udział politycy wysokich szczebli oraz przedstawiciele światowych przedsiębiorstw, łącznie około 3 tysiące osób. Nie zabrakło również przedstawicieli z naszego kraju. Spotkania trwały od 16 do 20 stycznia 2023 r.

Coroczne Światowe Forum Ekonomiczne stanowi okazję do dyskusji o problemach globalnych w celu podjęcia prób rozwiązania ich dzięki wytypowaniu nowych pomysłów związanych z ładem gospodarczym i rozważeniu różnych możliwości inwestycji.

W tym roku omawiano m.in. wojnę na Ukrainie, temat ten zdominował wiele paneli dyskusyjnych. Ważnym tematem była również ochrona klimatu. Ponadto zajmowano się sprawami związanymi z inflacją i bezpieczeństwem żywnościowym.

Te kryzysy gospodarcze, środowiskowe, społeczne i geopolityczne nakładają się na siebie i są ze sobą sprzeczne tworząc niezwykle zróżnicowaną i niepewną przyszłość.

Klaus Schwab, założyciel Światowego Forum Ekonomicznego

Sytuacja na Ukrainie

Pokój na Ukrainie stanowi teraz priorytet dla większości krajów świata. Nie da się bowiem zapewnić stabilizacji gospodarczej ani społecznej w momencie ogromnego kryzysu geopolitycznego jakim jest wojna na Ukrainie. Dlatego podczas Światowego Forum Ekonomicznego często padały pytania o to kiedy zakończy się konflikt i w jaki sposób świat może w tym pomóc. W tym kontekście decyzje każdego z krajów mogą mieć znaczenie i mogą odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu obecnej i przyszłej sytuacji geopolityczno-społeczno-gospodarczej.

Jak wygląda geopolityka klimatyczna?

Rywalizacja o rozwój technologii ratujących planetę

Uchwalona w zeszłym roku ustawa klimatyczna USA otworzyła nową erę w geopolityce: globalną rywalizację o rozwój technologii ratujących planetę. Stany Zjednoczone emitują dużo gazów do atmosfery (zobacz: Te kraje emitują najwięcej CO2 na świecie) i trudno jest im odejść od paliw kopalnych, ale jednocześnie rozwijają zielone projekty, aby zawalczyć o bezpieczną przyszłość. Rozmiar amerykańskiej gospodarki i duża skala dotacji na rozwój ekologicznych gałęzi przemysłu zmusza europejskie władze do reakcji:

Aby utrzymać atrakcyjność europejskiego przemysłu, trzeba być konkurencyjnym z ofertami i zachętami. Musimy również zwiększyć finansowanie ze środków UE.

Ursula von der Leyen w przemówieniu w Davos

Stany Zjednoczone już teraz mają przewagę nad Europą w technologiach dla klimatu. Ułatwiają im to ich mocne strony:

  • większy rynek o bardziej spójnych przepisach,
  • mniej barier dla wejścia na rynek i rozwoju nowych gałęzi przemysłu,
  • więcej możliwości finansowania.

Z drugiej strony UE składa się z 27 niezależnych krajów…
Oprócz tego warto zwrócić uwagę na Chiny, które obecnie dominują w technologiach na rzecz klimatu i są potężnym rywalem dla USA. Bloomberg podaje, że Chiny są największym na świecie producentem paneli słonecznych, baterii, samochodów elektrycznych, a nawet elektrolizerów wytwarzających wodór. W nawiązaniu do tego przypominamy nasz wcześniejszy artykuł o zbliżonej tematyce: Te kraje produkują najwięcej energii odnawialnej na świecie.

Czy „zielone technologie” uratują planetę?

2023 może być rokiem, w którym zobaczymy bardziej napięte rynki energii niż niektórzy (…) mogą sądzić.

Fatih Birol, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej
Źródło: iStock

Amerykańskie inwestycje w technologie klimatyczne zmuszają światowe potęgi do konkurowania w zakresie opracowywania i skalowania rozwiązań mających na celu ograniczenie wpływu ludzkości na Ziemię.

Jesteśmy na progu wyścigu zbrojeń w dziedzinie czystych technologii.

 David Victor, profesor innowacji i polityki publicznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego

Chociaż rywalizacje poszczególnych krajów mogą powodować tarcia, to oczekuje się, że finalnie inwestycje w zielone technologie przyniosą dużo korzyści. Sytuacja jednak wymaga od wszystkich krajów współpracy w zakresie globalnych strategii, celów i finansowania.

Dlatego też, pomimo wyzwań, jakie przyniesie era konkurencji, bogaci i potężni na spotkaniu w Davos z zadowoleniem przyjęli zwiększone inwestycje w zieloną przyszłość.

Bloomberg

Źródła:

Grozi nam planetarny kryzys. Zagrożone trzy miliardy ludzi, money.pl

The clean tech arms race has begun. Can it save the planet?, bloomberg.com/Newsletter

World Economic Forum Annual Meeting, weforum.org

Wojna trwa, Chiny się odgrażają, a kryptowaluty są w odwrocie. Oto siedem ważnych cytatów z Davos, businessinsider.com.pl

53. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos – centrum dyskusji o aktualnych wyzwaniach, gov.pl

Lagarde: Gospodarka przechodzi z trybu obrony do trybu konkurencji, bankier.pl

Rozpoczyna się 53. Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos, radiorampa.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KONFERENCJA E-MAGAZYNY 2023

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Najnowsze

PARTNERZY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE