5,3 GW systemów energii słonecznej zainstalowano w Niemczech w 2021

Według wstępnych wyników Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Solarnego (BSW) w ubiegłym roku w Niemczech zainstalowano 5,3 GW systemów energii słonecznej. Stało się to dzięki podłączeniu do sieci około 240 tys. nowych modułów.

Przyrost mocy systemów energii słonecznej

Niemieckie systemy energii słonecznej odnotowały przyrost mocy łącznie o 5,3 GW w 2021 roku. Nowe dane pokazują, że w minionym roku do sieci w Niemczech podłączono około 240 tys. nowych modułów. Taka ilość oznacza ok. 10% wzrostu sprzedaży w porównaniu z rokiem poprzednim. Ponadto BSW podało, że około 10% krajowego zużycia energii elektrycznej w Niemczech jest obecnie pokrywane przez systemy fotowoltaiczne. Z przedstawionych danych wynika, że w 2021 roku wzrosło głównie zapotrzebowanie na systemy energii słonecznej w sektorze domowym i na parki słoneczne budowane na poziomie gruntu.

Z kolei jeśli chodzi o nowo zainstalowaną moc fotowoltaiczną na dachach komercyjnych, to w niektórych przypadkach ta wielkość spadła. Według BSW skłonność do inwestowania osłabiają liczne wymogi biurokratyczne i comiesięczna obniżka premii rynkowych.

Program natychmiastowej ochrony klimatu

Organ ds. energii odnawialnej uważa, że szybkie i odważne działania polityczne są teraz niezbędne. W związku z tym zaapelował do nowego rządu federalnego o wdrożenie programu natychmiastowej ochrony klimatu, co miałoby nastąpić przed Wielkanocą. Carsten Körnig, pełniący funkcję dyrektora zarządzającego BSW, powiedział, że ten cel jest realny do osiągnięcia. Jego zdaniem niezmiernie ważne jest zwiększanie wykorzystania energii słonecznej i znoszenie barier utrudniających transformację energetyczną.

Nie ulega wątpliwości, że obecne plany rządu dają branży fotowoltaicznej pozytywne perspektywy na 2022 rok. Zgodnie z projektami ochrony klimatu pojemność nowo zainstalowanych systemów energii słonecznej w Niemczech może w najbliższej przyszłości szybko wzrosnąć. Nowy rząd federalny postawił sobie bowiem za cel zwiększenie mocy zainstalowanej energii słonecznej z obecnych około 59 GW do 200 GW do 2030 roku. Ponadto planuje się w przyszłości wykorzystanie wszystkich odpowiednich powierzchni dachowych do wytwarzania energii słonecznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

PARTNER STRATEGICZNY PORTALU

Kategorie

BĄDŹMY W KONTAKCIE